Strona główna » Bułgaria: fakty i ciekawostki

Bułgaria: fakty i ciekawostki

Grzegorz Micuła
5 minuty czytania

Bułgaria to kilometry szerokich, piaszczystych plaż czarnomorskich, słodki zapach róż w osłoniętych masywem Bałkanu dolinach koło Kazanłyku, smak nagrzanych słońcem winogron, tajemnicza atmosfera ukrytych wśród gór starych monastyrów i krytych czerwoną dachówką bałkańskich domów z wykuszami w Wielkim Tyrnowie, Neseberze i skansenie Etyr koło Gabrowa.

Polacy od dziesięcioleci masowo odwiedzają Bułgarię. Jeździmy głównie na czarnomorskie plaże, ale Bułgaria to dużo więcej niż tylko ciepłe morze. Co jednak wiemy o Bułgarii? Poniżej można sprawdzić swoja wiedzę geograficzną o Bułgarii lub poznać ciekawe fakty.

Bułgaria położona jest na Półwyspie Bałkańskim w Europie Wschodniej nad Morzem Czarnym.

Najwyższym szczytem w Bułgarii jest Musała (2925,4 metra nad poziomem morza), która znajduje się w górach Riła. Jest to szósty najwyższy szczyt w Europie, a na szczycie Musały znajduje się najwyższa stacja meteorologiczna w Europie Wschodniej, zbudowana w 1932 roku.

Najwyższy wodospad na Bałkanach Rajskie Pryskało, o wysokości 124,5 m. znajduje się na terytorium Bułgarii, w Starej Płaninie.

Najmniejszym miastem w Bułgarii jest Melnik.

Najdłuższymi górami w Bułgarii jest Stara Płanina, której najwyższym szczytem jest Botew – 2376 m n.p.m. Stara Planina przecina całe terytorium kraju z zachodu na wschód, dzieląc go na dwa regiony – Bułgarię Północną i Południową.

Drugi najwyższy szczyt w Bułgarii znajduje się w górach Pirin, to Wichren i ma 2914 m wysokości.

Najbliższej od Sofii położone są góry Witosza, których najwyższym szczytem jest Czerni Wrych (2280 m.n.p.m). Pierwszą zorganizowaną pieszą wycieczkę turystyczną zorganizował Aleko Konstantinow właśnie w stronę Czarnego Szczytu (Czernu Wrych). U podnóża szczytu znajduje się schronisko nazwane imieniem pisarza. W wycieczce wzięło udział wielu prominentnych Bułgarów, w tym sam Iwan Wazow (bułgarski pisarz, poeta, dramaturg, „ojciec literatury bułgarskiej”).

Bułgaria charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Niziny zajmują tylko około jednej trzeciej terytorium kraju.

W Bułgarii ma klimat umiarkowany. Stara Płanina, która rozdziela Bułgarię na dwie części, wywiera silny wpływ na klimat w całym kraju – na północy panują niższe temperatury i jest więcej opadów w porównaniu z południową częścią Bułgarii. W pasie o szerokości około 30 km ciągnącym się wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, panuje specyficzny mikroklimat, znacznie różniący się od klimatu panującego w głębi kraju. Tutaj pod wpływem morza wahania temperatury powietrza są mniejsze i praktycznie nie pada śnieg.

Najdłuższą rzeką, położoną w całości na terytorium Bułgarii, jest Iskyr, o długości 368 km. Największa jest zlewnia rzeki Maricy.

Wzajemne oddziaływanie różnych warunków klimatycznych, hydrologicznych, geologicznych i topograficznych jest przyczyną stosunkowo dużej różnorodności, wielu gatunków roślin i zwierząt w Bułgarii.

Występuje tu 3900 gatunków roślin, 210 gatunków ryb, 18 gatunków płazów, 37 gatunków gadów, 428 gatunków ptaków i 95 gatunków ssaków.

Ponad 35% całkowitej powierzchni kraju zajmują lasy.

Płowdiw to najstarsze miasto w Europie i piąte na świecie.

Bułgaria produkuje ponad 80% olejku różanego na świecie. Dzięki ciepłemu bałkańskiemu klimatowi Bułgaria jest także liderem w produkcji lawendy. W ostatnich latach wyprzedziła dotychczasowego lidera czyli Francję. A dzięki niższym kosztom produkcji bułgarski olejek lawendowy jest znacznie tańszy niż francuski.

Najwyżej położoną zaporą w Bułgarii jest zapora Kalin. Znajduje się na wysokości 2394 m.n.p.m. w górach Riła.

Najdłuższa plaża w Bułgarii Szkorpiłowce – Kamczia ma 12 kilometrów. Najstarszym drzewem w Bułgarii jest dąb rosnący we wsi Granit, niedaleko Starej Zagory. Jego wiek określa się na około 1650 lat.

Góry Pirin to najstarszy park narodowy w Bułgarii (od 1962 r.) Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Bułgaria zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby źródeł mineralnych. Jest tuż po Islandii.

Najdłuższą jaskinią w Bułgarii jest Duchłata. Znajduje się u podnóża góry Witosza i ma łączną długość ponad 15 kilometrów. Najgłębsza to Kolkina Dupka o głębokości 408 m, która znajduje się w górach Pomor Płanina.

W jaskini Magura słynącej z malowideł naskalnych odkryto najstarszy w Europie rysunek kalendarza słonecznego.

Największy podziemny wodospad na Bałkanach o wysokości 42 metry, znajduje się w jaskini Diabelskie Gardło w Rodopach.

Największym naturalnym jeziorem w Bułgarii jest Waja (Vaya), bardziej znane jako Burgaskie Jezioro.

Największą bułgarską wyspą na Dunaju jest Persin.

Pod względem powierzchni na świecie Bułgaria zajmuje 105. miejsce.

Na terytorium Bułgarii znajdują się 3 parki narodowe, 55 rezerwatów, 11 parków przyrody, 565 obszarów chronionych.

Rzeka Dunaj, od ujścia rzeki Timok do Silistry, stanowi naturalną granicę pomiędzy Bułgarią i Rumunią.

Całkowita długość granicy państwowej wynosi 2245 km, z czego 1181 km to granica lądowa, 686 km – rzeczna (głównie wzdłuż Dunaju) i 378 km – morska.

Oprócz części kontynentalnej Bułgaria posiada także 62 wyspy na Dunaju, z których największe to Belene, Kozłoduj, Wardim, Batin, Goljama Byrzina (Golyama Barzina), Ljuljak (Lyulyak) i inne oraz 7 małych wysp na Morzu Czarnym – m.in. Św. Iwan, Św. Kirik, Św. Anastazja.

W Bułgarii jest duża różnorodność gleb. Gleby są bardzo urodzajne. 30% powierzchni kraju zajmują czarnoziemy, 29% gleby kasztanowe, kolejne 29% to szare i brunatne gleby leśne, 7% powierzchni kraju to gleby aluwialne, zaś resztę powierzchni kraju zajmują gleby bagienne i górskie.

Terytorium Bułgarii obejmuje trzy obszary roślinne – europejski las liściasty, step eurazjatycki i step leśny oraz śródziemnomorski las twardolistny.

Choć Bułgaria większości obcokrajowców kojarzy się z nadmorskimi kurortami, to znacznie więcej jest w Bułgarii kurortów górskich niż nadmorskich. Wypoczniemy tutaj w 26 miejscowościach nad morzem i aż w 56 w górach.

fot: Grzegorz Micuła/Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz