Strona główna » Arabia Saudyjska otwiera się dla turystów

Arabia Saudyjska otwiera się dla turystów

Grzegorz Micuła
4 minuty czytania

Arabia Saudyjska przez lata była właściwie niedostępna dla zwykłych turystów z zagranicy. W 2019 roku otworzyła się dla ruchu turystycznego, a w rok później utworzono Ministerstwo Turystyki. Program promocji turystyki Wizja 2030 przewiduje, że do 2030 roku Arabię Saudyjską odwiedzi 100 milionów obcokrajowców.

Z racji swego położenia na Półwyspie Arabskim Arabia Saudyjska jest jedynym krajem, którego linia brzegowa rozciąga się zarówno wzdłuż Morza Czerwonego jak i Zatoki Perskiej. Stolicą i największym miastem jest Rijad. Tutaj też znajdują się dwa najświętsze miasta islamu – Mekka i Medyna – przyjmujące około dwóch milionów pielgrzymów hadżdż rocznie. Do Mekki – świętego miasta Islamu nie-muzułmanie nie mają wstępu!

Wizy, kobiety i kino

Od grudnia 2018 r. królestwo oferuje elektroniczną wizę dla zagranicznych gości na imprezy sportowe i koncerty. We wrześniu 2019 r. królestwo ogłosiło plany otwarcia wniosków wizowych dla gości, dzięki którym osoby z około 50 krajów będą mogły uzyskać wizy turystyczne do Arabii Saudyjskiej. W styczniu 2020 r. ogłoszono, że posiadacze wizy amerykańskiej, brytyjskiej lub Schengen są uprawnieni do otrzymania saudyjskiej wizy elektronicznej po przyjeździe. Posiadacze karty Hayya mogą ubiegać się o e-wizę i cieszyć się pobytem w Arabii Saudyjskiej nawet przez 60 dni. Obywatelami Arabii Saudyjskiej mogą zostać tylko muzułmanie.
W 2019 roku Arabia Saudyjska zezwoliła kobietom na wyjazd za granicę, rejestrację rozwodu lub małżeństwa oraz ubieganie się o oficjalne dokumenty bez zgody męskiego opiekuna. W 2018 roku, po 35 latach zakazu, otwarto pierwsze kino publiczne, z planami uruchomienia ponad 2000 ekranów do 2030 roku.

Atrakcje Arabii Saudyjskiej

Każda pora roku oferuje w Arabii Saudyjskiej inne doświadczenia. Od wspinaczki na szczyt najwyższej góry, Dżabal as-Sauda ok. 3000 m n. p. m. poprzez bogactwo rafy koralowej w Morzu Czerwonym do podziwiania największej oazy palmowej na świecie, z ponad 2,5 milionami palm. Wzdłuż wybrzeży Arabii Saudyjskiej ciągnie się 2000 km raf koralowych, liczących sobie 5000–7000 lat. Tylko w Morzu Czerwonym żyje ponad 1200 gatunków ryb, z których około 10 proc. nie występuje nigdzie indziej na świecie. Uzupełnia te atrakcje arabska kuchnia, arcydzieła architektury i czarujący świat orientalnych zapachów.
Jednym z głównych miast Arabii Saudyjskiej jest Dżudda (Dżedda, Jeddah) w zachodniej części Arabii Saudyjskiej w prowincji Mekka nad Morzem Czerwonym – główny ośrodek przemysłowy, handlowy i kulturalny kraju. Z racji położenia w kulturze kulinarnej dominują tu, w przeciwieństwie do innych części kraju, ryby i owoce morza. W języku arabskim motto miasta „Jeddah Ghair”, oznacza „Jeddah jest inna”. Miasto jest postrzegane jako najbardziej liberalne w Arabii Saudyjskiej i jest popularnym celem turystycznym.

Od października 2018 r. Arabia Saudyjska jest największą gospodarką na Bliskim Wschodzie i 18. co do wielkości na świecie. Poza ropą i gazem w 2018 roku firma Al Jouf Agricultural Development Company otrzymała certyfikat uznania od Księgi Rekordów Guinnessa za największą nowoczesną plantację oliwek na świecie (drzewo oliwne pochodzi z Arabii Saudyjskiej). Gospodarstwo obejmuje 7730 hektarów i rośnie tam 5 milionów drzew oliwnych.

W Arabii Saudyjskiej osoba króla łączy funkcje ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze, a większość ważnych stanowisk w królestwie kontroluje rodzina królewska. Liczbę książąt szacuje się na co najmniej 7 000. Tradycyjnymi zajęciami mężczyzn jest sokolnictwo i wyścigi wielbłądów, a pod względem bezpieczeństwa Arabia Saudyjska zajmuje trzecie miejsce na świecie.

Fot: visitsaudi

You may also like

Zostaw komentarz