Strona główna » Zmarł Marcin Bronikowski, wybitny śpiewak operowy i podróżnik

Zmarł Marcin Bronikowski, wybitny śpiewak operowy i podróżnik

Magdalena Pinkwart
2 minuty czytania

W czwartek, 29 lutego 2024, podczas podróży do Albanii, zmarł nagle Marcin Bronikowski, wybitny śpiewak operowy, podróżnik, syn znanego dziennikarza telewizyjnego Adama Bronikowskiego.

Baryton to w operze najbardziej lubiany męski głos. Nie strzela fochów, jak tenor. Nie uważa się za pana świata – jak bas. Popisową rolą Marcina Bronikowskiego był Escamillo z opery Carmen Georgesa Bizeta i Sharpless w Madame Butterfly Giacomo Pucciniego. Ale w stałym repertuarze miał aż 45 oper. Nie licząc oratoriów, czy pieśni.

Niezwykle lubiany w środowisku muzyków, a także podróżników – wyprawy po świecie były jego wielką pasją. Jeden z najlepszych polskich śpiewaków zmarł nagle podczas rodzinnej podróży do Albanii wraz z żoną, estońską altowiolistką Mairitt Mitt-Bronikowską i synkiem Mironem. Pozostawił w nieutulonym żalu rodzinę, bliskich i wielu przyjaciół.

Marcin Bronikowski na scenie zadebiutował w wieku 24 lat w Operze Narodowej w Sofii partią Figaro w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego. Dwa lata później, w 1994 po raz pierwszy wystąpił w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie jako Albert w Wertherze Julesa Masseneta.

Śpiewał na najbardziej znanych scenach operowych na świecie, m.in. w Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Oper we Frankfurcie, Staatsoper w Hamburgu, Württembergische Staatstheater w Stuttgarcie, New Israeli Opera w Tel Avivie, Landestheater w Salzburgu, Teatro Gayarre w Pampelunie, Teatro Victoria Eugenia w San Sebastian, Palacio Euskalduna (A.B.A.O) w Bilbao, Teatro Cervantes w Maladze, Teatro Campoamor w Oviedo, Teatro Giuseppe Verdi w Trieście, Gran Teatro „La Fenice” w Wenecji, Nico Opera House w Kapsztadzie, Opera Du Rhin w Strasbourgu, Narodowej Operze w Atenach, Semperoper w Dreźnie, Teatrze Bolshoi w Moskwie, Teatro Principal na Majorce, Teatro Principal w Mahon na Minorce, Auditorio Municipal w Santa Cruz na Teneryfie, State Opera of South Australia w Adelaide, New Zealand Opera w Auckland i Wellington, Scottish Opera w Glasgow i Edynburgu, Opera North w Leeds, Narodowej Operze w Szanghaju, Opera Hong Kong oraz na festiwalach w Bregenz, Macau, San Sebastian, Martina Franca, Schlezwig-Holstein, Warnie i wielu innych.

W 2000 jako pierwszy polski baryton debiutował na scenie Królewskiej Opery Covent Garden w Londynie partią Dandiniego w Kopciuszku Rossiniego. W 2004 wystąpił po raz pierwszy na scenie Teatro alla Scala w Mediolanie jako Escamillo w Carmen Georgesa Bizeta. Do końca życia pozostawał aktywny i odnosił sukcesy na światowych scenach.

You may also like

Zostaw komentarz