Strona główna » Region Wschodnia Macedonia i Tracja promuje się w Polsce

Region Wschodnia Macedonia i Tracja promuje się w Polsce

Grzegorz Micuła
5 minuty czytania

Grecki region Wschodnia Macedonia i Tracja zaprezentował się branży turystycznej w warszawskiej restauracji „Strefa”.

Celem spotkania zorganizowanego przez VENITI było przedstawienie całoroczne przedstawienie polskim dziennikarzom i blogerom turystycznym Regionu Wschodniej Macedonii i Tracji jako całorocznego kierunku turystycznego w ramach akcji promocyjnej PAMTH z kluczowym przesłaniem „Uścisk pełen Grecji”.

Część informacyjną przygotowali przedstawiciele Promocji Turystycznej Wschodniej Macedonii i Tracji Georgios Sgouros i Georgios Panagopoulos, zaś prezentację regionu prowadziła Partena Konstantinidou, członkini zespołu promocji turystyki Uniwersytetu Wschodniej Macedonii i Tracji (PAMTH). Podczas prezentacji, przedstawiła atrakcje turystyczne Regionu Wschodniej Macedonii i Tracji, ziemi Dionizosa i Orfeusza, podkreślając jego walory przyrodnicze, historyczne i skarby kultury, a także elementy, które czynią to miejsce wyjątkowym. Mówiła o mało znanych w Polsce atrakcjach tej części Grecji: błękitnym mieście Kavala, antycznym mieście Filippi, Jaskini Angitis, karnawale w Xanti, o wyspie Samotraka, gdzie znaleziono słynny posąg Nike, który obecnie można oglądać w paryskim Luwrze, czy malowniczej wyspie Tasos. W górach Falakro zimą można jeździć na nartach. Nikoleta Nikolopoulou, dyrektorka Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej w Polsce i Czechach – powiedziała:

Chcemy pokazać Grecję bardziej zrównoważoną, mamy bowiem do zaoferowania o wiele więcej niż popularne latem greckie wyspy.

Prezentacja Wschodniej Macedonii i Tracji to część szerszej greckiej kampanii promocyjnej ,,A hug full of Greece”, co możemy przetłumaczyć jako ,,Uściski pełne Grecji”.

Wschodnia Macedonia i Tracja
Wschodnia Macedonia i Tracja to jeden z 13 regionów administracyjnych w Grecji położony w północno-wschodniej części kraju. Obejmuje swoim obszarem fragment greckiej Macedonii oraz część Tracji, która należy do Grecji. Region ten graniczy od północy z Bułgarią, a od wschodu z Turcją. Od południa oblewa go Morze Trackie z wyspami Tasos i Samotraka.

Wschodnia Macedonia i Tracja są najdzikszym i najrzadziej odwiedzanym przez turystów regionem Grecji. Są tu Góry Rodopy zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, które nie występują w innych częściach kraju, oraz Park Narodowy Prespa z krystalicznie czystymi jeziorami to tylko niektóre z tutejszych atrakcji przyrodniczych. Piękne, niezatłoczone plaże, a także ciekawe zabytki w tym starożytne miasto Filippi. Symboliczną granicą między Tracją a Macedonią jest rzeka Nestos.

Rzeka Nestos

Kawala to typowo greckie miasto łączące w sobie zabytki z różnych epok oraz atmosferę wakacyjnego kurortu. Powstało w VII w. p.n.e. jako Neapolis, od IX w. Christupolis a od XVI w. jako Kawala. Nad portem wznoszą się ruiny bizantyńskiej twierdzy. Ślady bogatej historii miasta można zobaczyć w tutejszych muzeach. Warto odwiedzić ciekawe Muzeum Archeologiczne z artefaktami z okolicznych antycznych miast oraz Muzeum Tytoniu. Akwedukt Kamarez z czasów tureckich zbudowany jest na miejscu rzymskiego wodociągu, ma 60 łuków o różnej wysokości i rozpiętości. Imaret pełniący obecnie funkcję luksusowego hotelu to największa w Europie muzułmańska budowla, wzniesiona na początku XIX wieku przez Muhammada Ali Paszę. Na obrzeżach miasta znajdują się znane piaszczyste plaże Rapsani i Perigiali.

Śladami św. Pawła
W pobliżu Kawali znajduje się starożytne miasto Filippi (nazwa pochodzi od Filipa Macedońskiego, ojca Aleksandra Wielkiego) najbardziej znane stanowisko archeologiczne regionu. Zachowały się tu ruiny agory, świątyń, muzeum i amfiteatr, a także więzienie w którym miał być przetrzymywany święty Paweł. Stąd też Filippi jest popularnym celem pielgrzymek szlakiem Apostoła. Najciekawszym zabytkiem jest Baptysterium św. Lidii, wzniesione w miejscu w którym zgodnie z tradycją św. Paweł miał ochrzcić św. Lidię – pierwszą osobę na kontynencie europejskim, która przyjęła chrześcijaństwo.

Miejscowości Komotini oraz Xanti słyną z gwarnych barów i dyskotek, zaś Aleksandroupoli jest kąpieliskiem z długą nadmorską promenadą i piaszczystą plażą, które słynie z monumentalnej latarni morskiej. W okolicy znajduje się Delta rzeki Evros, gdzie żyją liczne gatunki ptactwa wodnego i błotnego, w tym flamingi. Jaskinia Cyklopów oraz stanowisko archeologiczne Mesimvria Zoni, gdzie odkopano ruiny starożytnego miasta datowanego na VI w. p.n.e., na terenie którego znajdują się pozostałości antycznych świątyń Demeter i Apolla.

więcej informacji na https://www.emtgreece.com/en/
Film o atrakcjach turystycznych Wschodniej Macedonii i Tracji

fot: Grzegorz Micuła Read&fly Magazine/materiały prasowe

You may also like

Zostaw komentarz