Strona główna » Egipt świętuje doskonałe wyniki i promuje się w Warszawie

Egipt świętuje doskonałe wyniki i promuje się w Warszawie

Alicja Micuła
8 minuty czytania

Egipt jest dla Polaków jednym z najchętniej wybieranych kierunków urlopowych. O wynikach i planach na kolejny rok poinformował Dyrektor Generalny Egipskiego Urzędu ds. Turystyki podczas konferencji prasowej.

Marzący o zobaczeniu na własne oczy egipskich skarbów i spragnieni afrykańskiego słońca turyści przyjeżdżają do kraju faraonów tak licznie, że do końca 2024 roku liczba Polaków w egipskich kurortach sięgnie 840 tys. To wzrost o ponad 40 procent w porównaniu do 2023 roku – poinformował Amr El-Kady, Dyrektor Generalny Egipskiego Urzędu ds. Turystyki.

Turystyka naszego kraju znajduje się na fali wznoszącej po pandemii Covid-19. W 2023 roku Egipt przyjął prawie 15 milionów turystów, a w 2024 zaobserwowaliśmy wzrost liczby turystów o kolejne 5 procent, co potwierdza atrakcyjność Egiptu. Do końca 2024 roku liczba polskich turystów w Egipcie powinna sięgnąć 850 tys. Docelowo w ramach krajowej strategii turystycznej celem Egiptu jest osiągnięcie do 2028 roku liczby 30 mln turystów z całego świata – powiedział Amr El-Kady podczas konferencji prasowej w czasie Międzynarodowych Targów Turystyki i Podróży ITTF 2024 w Warszawie.

Wieczny cud świata
Egipt – poza gwarancją słońca, ciepłym morzem i bogactwem raf koralowych – jest jedynym krajem w którym zachował się obiekt ze sporządzonej w II wieku p.n.e. przez Antypatra z Sydonu listy Siedmiu Cudów – piramidy w Gizie. Piramida Cheopsa ma około 4500 lat. Obecnie do 8 cudów świata zaliczane są: Wielki Mur Chiński, Chichen Itza, Petra, Machu Picchu, Chrystus Odkupiciel w Brazylii, Koloseum we Włoszech, Tadż Mahal i Angkor Wat. Piramidy w Gizie zostały z listy usunięte i ogłoszone jako „wieczny cud świata”.

Egipskie atuty
Historia dosięga nas w Egipcie prawie na każdym kroku. Najważniejszym zaś miejscem, gdzie można jej doświadczyć „na wyciągnięcie ręki” jest Wielkie Muzeum Egipskie (Grand Egyptian Museum), częściowo otwarte w październiku 2024 roku w Kairze. Dla polskich turystów ważnym atutem Egiptu jest też dość krótki czas lotu (ok. 4-5 godz.), słońce przez cały rok, hotele o wysokim standardzie, znakomite jedzenie i – do wyboru – plaże wybrzeża Morza Śródziemnego lub Czerwonego. Polska jest kluczowym rynkiem dla turystyki Egiptu, zajmując 5. miejsce wśród rynków źródłowych.

Zrównoważony rozwój
Egipt skupia się na rozwoju obiektów turystycznych oraz dziedzictwa kulturowego zgodnie ze standardami zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Na pierwszym planie w programach organizacji ekologicznych znajduje się ochrona Morza Czerwonego i zachowanie różnorodności biologicznej. Kurorty na wybrzeżu Morza Czerwonego, pomiędzy El Gouną a Marsa Alam, już uczestniczą w programach certyfikacji środowiskowej.


Od kurortów Morza Czerwonego po pustynne oazy
Egipt to idealne miejsce dla osób pragnących połączyć wypoczynek z aktywnością. Średnia temperatura wód Morza Czerwonego wynosi 25°C (zimą nie schodzi poniżej 20°C, latem osiąga 30°C) i jest to najcieplejsze morze świata. Jest również najmłodszym ze wszystkich istniejących mórz, z wodą pięć razy bardziej słoną niż w Morzu Bałtyckim. Krystalicznie czysta woda, rafy koralowe z mnóstwem kolorowych ryb, delfinów i manatów (przy długości do 5 metrów manat może ważyć do 500 kilogramów) to bajkowy świat dla nurków. Oazy w Egipcie, przez które przechodził szlak karawanowy z Asjut do Al-Faszir (Sudan) były za czasów faraonów spichlerzem Egiptu. Obecnie, poza uprawami palmy daktylowej, zbóż i warzyw korzystają z zasobów minerałów i gorących źródeł.

Wellnes w kraju faraonów
Egipt staje się celem turystyki medycznej i wellness. Egipskie wody termalne oraz gorące źródła mogą pomóc np. przy schorzeniach skóry, układu oddechowego czy reumatyzmie. Najchętniej odwiedzanymi pod tym kątem miejscami są oazy: Siwa – której nazwę tłumaczy się jako Kraina Palm (rośnie ich tu niemalże 300 tysięcy) z ponad dwustoma naturalnymi źródłami, Baharija – jeden z najważniejszych kurortów leczniczych z liczbą 398 źródeł wód mineralnych i siarkowych oraz Charga na Pustyni Zachodniej, z liczbą 400 studni siarkowych. Również położony na wschodnim brzegu Nilu Asuan oferuje kurorty wellness i pierwszy egipski Zen Wellness Resort (cena za noc od 210 €). Należący do Luxe Wellness Club resort określany jest jako prawdziwy klejnot w zapierającej dech w piersiach scenerii, skupiający się na Zen umysłu, Zen ciała i Zen duszy.

Ekologia i ekoturystyka
Inicjatywy ekologiczne w egipskiej turystyce przybierają różnorodne formy – od technologii opartej na odnawialnych źródłach energii (np. panele słoneczne) po ograniczanie zużycia plastiku. Organizowane są również programy ochrony przyrody (m. in. ochrona raf koralowych Morza Czerwonego). Wiele hoteli angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska, a także inicjatywy chroniące zasoby naturalne. Jednak wciąż istnieje potrzeba edukowania zarówno mieszkańców jak i turystów w tej kwestii.

Immersyjne zwiedzanie
Muzea w Egipcie pełne są starożytnych artefaktów, ale można też zanurzyć się w tamten świat podczas spektaklu „Światło i dźwięk” w świątyni Philae, ostatniej pogańskiej świątyni Egiptu. Spośród legend związanych ze świątynią najbardziej znana jest opowieść o tym jak Izyda znalazła serce Ozyrysa. Każdego wieczoru magiczny pokaz opowiada legendę tych bóstw. Z kolei w świątyni Abu Simbel spektakl „Światło i dźwięk” przenosi widzów w czasy faraonów, z projekcją na świątyniach. Dwa razy w roku – 22 lutego i 22 października – w Abu Simbel promienie wschodzącego słońca wpadające do wnętrza oświetlają wizerunki Ramzesa oraz boga Amona-Ra i Re-Horachte – bogów wschodzącego słońca.

Kierunek północ
Egipt stawia na rozwój turystyki na wybrzeżu Morza Śródziemnego, znanego Egipcjanom jako „Al-Sahel”. Powstaje tam coraz więcej luksusowych i butikowych hoteli – w El-Alamein, Sidi Abdel Rahman, Caesar Bay, Sidi Heneish Bay i Almaza Bay. Dzięki zainwestowaniu ok. 100 mld dolarów na wybrzeżu Morza Śródziemnego w ciągu 20 lat ma tu powstać od zera sześć nowych miast. Jedno z tych miejsc, El-Alamein, znane było m. in. z dwóch głównych bitew podczas II wojny światowej. To już przeszłość. Nowe El-Alamein rozciąga się na długości 60 km na południe od wybrzeża i ma stać się pierwszym pełnoprawnym miastem Egiptu na północnym wybrzeżu. Są tam nowoczesne budynki administracyjne i mieszkalne, opera, dwa uniwersytety i 14-kilometrowa promenada. Pięć charakterystycznych wież mieszkalnych w mieście ma po 44 pięter każda, z basenami i wiszącymi ogrodami.

Kair na City Break
Dyrektor Amr El-Kady uważa, że świetnym pomysłem na odwiedzenie Egiptu jest kairski City Break. A Wielkie Muzeum Egipskie, to miejsce obowiązkowe do odwiedzenia nie tylko dla turystów. Jest największym (ponad 500 000 m kw) na świecie muzeum poświęconym jednej cywilizacji. Główne galerie otwarto dla pierwszych 4000 zwiedzających w połowie października 2024. Obecnie organizowane jest zwiedzanie Wielkiej Sali, Wielkich Schodów i ogrodów zewnętrznych.

Trwają też prace nad ukończeniem promenady o szerokości około 500 m, dzięki której będzie można przejść do odległych o dwa kilometry piramid w Gizie. Być może jeszcze przed oficjalnym otwarciem muzeum czytniki na egipskich lotniskach zostaną przystosowane do polskich znaków i na podróż do Egiptu wystarczy nam dowód osobisty.

fot.: materiały prasowe; Alicja Micuła/Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz