Strona główna » Litwa: Festiwal Morza w Kłajpedze i litewskie wybrzeże

Litwa: Festiwal Morza w Kłajpedze i litewskie wybrzeże

Litwa wakacje na litewskim wybrzeżu

Ewa Ploplis
4 minuty czytania

Szukając mniej zatłoczonych wakacyjnych kierunków, warto wybrać się na litewskie wybrzeże. Litwa to kraj oferujący wiele ciekawych kierunków: spokojny, kojący pobyt w Nidzie, energetyzujący Festiwal Morza w Kłajpedzie czy magiczny widok z klifu Czapka Holendra, a także wiele innych atrakcji.

Pomimo tego, że Litwa to nasz bliski sąsiad, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że można tam trafić na prawdziwy wakacyjny skarb: cieszyć się morskim krajobrazem, piaszczystą plażą i jasnoniebieskim niebem, za stosunkowo niewielkie pieniądze.  Wszystko właściwie na wyciągnięcie ręki, bez konieczności jechania na drugi koniec świata.

Nida – perła na Mierzei Kurońskiej

Spacery po rozległych wydmach oferuje Nida. Jest to niewielkie miasto na Mierzei Kurońskiej, zachwycające turystów rajską, piaszczystą plażą i szerokimi wydmami. Kolorowe domki rybackie tworzą niepowtarzalny klimat tej kameralnej miejscowości, w której nie sposób się nudzić. Warto dodać, że Nida jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

1,5 km od Nidy znajduje się ruchoma, nadmorska Wydma Parnidis. Jest to potężny i jednocześnie delikatny 52-metrowy kopiec usypany z białego piasku kwarcowego. Z jego szczytu można podziwiać wschody i zachody słońca. W wyniku naturalnych procesów eolicznych wydmy zachowały pofalowaną strukturę. Piaskownica i wydmuchrzyca piaskowa (gatunki traw) stabilizują glebę, tworząc sprzyjające środowisko dla unikalnej flory. Ze względu na dobro środowiska, można poruszać się tam wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Wieża Widokowa w Nidzie. Została wybudowana przez francuskich architektów podczas warsztatów Europejskiego Zgromadzenia Studentów Architektury (EASA) w 2016 r. Tę 10-metrową wieżę widokową wyróżnia brak schodów. Na szczyt można dostać się wyłącznie wspinając się szczeblach. Z wieży roztacza się widok na Morze Bałtyckie. Są tam huśtawki, z których można podziwiać zachody słońca; na kolejnym poziomie znajduje się niewielki amfiteatr, a na ostatnim – platforma widokowa.

W Nidzie znajduje się także Muzeum Thomasa Manna. Thomas Mann i jego żona Katia pokochali Nidę. Wybudowali tam letni dom na wzgórzu zaprojektowany przez Herberta Reissmanna. Przejęty w 1939 roku, stał się domem myśliwskim, zanim został wyremontowany w latach 50. Obecnie mieści się tam muzeum, które jest źródłem wiedzy na temat życia i twórczości noblisty.

Warta zwiedzenia jest także Nidzka Kolonia Sztuki. Jest częścią Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Nidzie i miejscem łączącym środowisko akademickie, kulturę regionalną i międzynarodową oraz społeczność lokalną. To zanurzone wśród wydm i lasów centrum badawcze, artystyczne i naukowe.

W Nidzie znajduje się także Muzeum Thomasa Manna. Thomas Mann i jego żona Katia pokochali Nidę. Wybudowali tam letni dom na wzgórzu zaprojektowany przez Herberta Reissmanna. Przejęty w 1939 roku, stał się domem myśliwskim, zanim został wyremontowany w latach 50. Obecnie mieści się tam muzeum, które jest źródłem wiedzy na temat życia i twórczości noblisty.

Litwa – Festiwal Morza w Kłajpedzie

Od 26 do 28 lipca 2024 r.  w Kłajpedzie będzie odbywać się  90. Edycja Festiwalu Morza. Co roku, w lipcu do spokojnego portowego miasteczka ściągają goście z całego świata, szefowie kuchni, muzycy i artyści, aby wspólnie celebrować kulturę marynistyczną.

Impreza, której początki sięgają 1934 r., jest największym letnim festiwalem na Litwie, odwiedzanym średnio przez pół miliona osób. Program liczy ponad 100 wydarzeń – parady, koncerty, wystawy i kiermasze uliczne wypełnią cały ostatni weekend lipca.

Przystanek przy Czapce Holendra

Po intensywnych dniach w Kłajpedzie, wytchnieniem może okazać się relaksujący czas spędzony na…Czapce Holendra, będącej wysokim na ponad 24 metry klifem położonym między Kłajpedą i Karklė. Powstał on 12 tys. – 15 tys. lat temu podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego i jest najwyżej położonym punktem na litewskim wybrzeżu.

Czapka Holendra porośnięta jest sosnami, a plaże są tam kamieniste. Przez długi czas była punktem orientacyjnym dla żeglarzy i rybaków. Miejsce widnieje na mapach z początku XIX w., a wzgórze otrzymało nazwę ze względu na podobieństwo – zauważalne, gdy patrzy się od strony morza – do holenderskiego kapelusza. Litewska Czapka Holendra została wpisana na listę dziedzictwa przyrodniczego.

Przytulna Połąga

Na wielbicieli aktywnego wypoczynku i rozrywki czeka Połąga, będąca letnią stolicą Litwy, położona na północ od Kłajpedy. Latem to tętniące zabawą miejsce ze zróżnicowanym programem kulturalnym, a dzięki bogatej infrastrukturze przyciąga amatorów sportu.

Poza oczywistością, jaką jest korzystanie z morza, na odwiedzających czekają inne atrakcje: zbiory rzeźbiarza Antanasa Mončysa, ogrody botaniczne posiadłości Birutė Park, Muzeum Bursztynu mające ponad 30 tys. eksponatów, a także interaktywny park litewskich bajek. Obowiązkowym punktem wizyty jest niespieszny spacer głównym deptakiem miasta, ulicą Jonasa Basanavičiusa. Z kolei wielbicieli muzyki elektronicznej z pewnością zadowoli wizyta w klubie “Rąžė”.

Litewskie wybrzeże jest niemal na wyciagnięcie ręki i oferuje wszystko, czego zwykle szukamy podczas wakacyjnego wypoczynku: naturę, spokój, dobre jedzenie, kulturę, historię i przygodę.

(w art. wyk. mat. Lithuania Travel)

You may also like

Zostaw komentarz