Strona główna » Alfons Mucha – wystawa dzieł artysty w Pradze przedłużona

Alfons Mucha – wystawa dzieł artysty w Pradze przedłużona

Alicja Micuła
3 minuty czytania

Alfons Mucha to czeski artysta światowej sławy. Wystawa „Mucha, kolekcja rodzinna” w Ujeżdżalni Wallensteina (Valdštejnská jízdárna) w Pradze została przedłużona do końca grudnia 2022 roku.

Alfons Mucha urodził się 24 lipca 1860 roku w małym miasteczku Ivančice na południowych Morawach, wówczas prowincji Cesarstwa Austriackiego (obecnie region Republiki Czeskiej). Pochodził z biednej rodziny – jego ojciec Ondřej był woźnym, a matka Amálie była córką młynarza. Ondřej miał sześcioro dzieci, wszystkie z imionami zaczynającymi się na literę A. Alfons był jego pierwszym dzieckiem z Amálie, potem urodziły się siostry Anna i Anděla.

Alfons Mucha był czeskim malarzem, ilustratorem i grafikiem, mieszkającym w Paryżu w okresie secesji, najbardziej znanym ze swoich stylizowanych i dekoracyjnych plakatów teatralnych. Tworzył ilustracje, reklamy, dekoracje, a także inne użytkowe projekty, które stały się jednymi z najbardziej znanych obrazów tego okresu.

Alfons Mucha i jego dzieła zachwycają miłośników sztuki. To dla nich powstała unikatowa ekspozycja łączy prace dwóch czeskich artystów światowej sławy: Alfonsa Muchy i Evy Jiřičny, która podjęła się architektonicznej aranżacji wystawy.

Wystawa „Mucha, kolekcja rodzinna” prezentuje wybrane obrazy, rzeźby, fotografie i artykuły reklamowe z rodzinnej kolekcji. Niektóre są po raz pierwszy pokazane publicznie.

Chcemy przedstawić mojego dziadka nie tylko jako wszechstronnego artystę, ale także jako Czecha, Europejczyka i obywatela świata w najlepszym tego słowa znaczeniu, który mocno wierzył, że jednym z podstawowych zadań sztuki jest „nie burzyć, ale budować mosty.” Tego potrzebujemy dziś być może bardziej niż kiedykolwiek – mówi wnuk Alfonsa Muchy i prezes Fundacji Mucha, John Mucha.

Więcej na: Mucha – Family collection / Exhibition of Alfons Mucha in Prague

Fot: www.czechtourism.cz

You may also like

Zostaw komentarz