Strona główna » Poznaliśmy laureatów III edycji konkursu Osobowość Polonijna Roku

Poznaliśmy laureatów III edycji konkursu Osobowość Polonijna Roku

Magdalena Pinkwart
7 minuty czytania

Sabina Giełwanowska i Ireneusz Lemans z Kanady, Adrian Grandt z Niemiec oraz Jacek Gancarson ze Szwecji zostali laureatami Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023. Podczas gali w Liverpoolu przyznano również dziesięć wyróżnień.

Ogłoszenie wyników i wręczenie zwycięzcom Konkursu statuetek, a wyróżnionym – medali i dyplomów, ma miejsce podczas dorocznej uroczystej gali finałowej „Osobowość Polonijna Roku”. W tym roku odbyła się ona 9 września w historycznym Britannia Adelphi Hotel w Liverpoolu, a jej gospodarzem była organizacja polonijna Polskie Merseyside. W gali wzięło udział ponad 100 gości z 11 krajów, byli wśród nich politycy, działacze polonijni, media, artyści, sponsorzy i darczyńcy.

Program obejmował część artystyczną, obiad oraz część oficjalną – wręczenie statuetek i medali. Na koniec podano tort i szampana otwieranego szablą. Uroczystą galę uświetniły poruszające, spektakularne występy zespołu pieśni i tańca „Hałas” z Litwy pod kierunkiem Krystyny Wołejko. W strojach ludowych wystąpiły także dzieci z Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Liverpoolu, kierowanej przez dyrektor Edytę Ożarek. Na scenie pojawiła się również reprezentacja Związku Podhalan UK. Galę uświetniły występy artystów polonijnych z różnych krajów. Na scenie wystąpiła Ursula Rojek z Wiednia, Adrian Grandt z Niemiec, Krzysztof Frymarkiewicz czyli raper FRYTT z Norwegii oraz Jakub Wnorowski z Włoch.

Dzięki plebiscytowi „Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej” poznajemy Polaków z każdego zakątka świata, którzy od wielu lat działają na rzecz rodaków mieszkających poza granicami ojczyzny. Celem Konkursu jest uhonorowanie wyróżniających się Polaków działających na rzecz Polonii, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozpowszechniania dobrego imienia Polonii i Polaków w świecie. Konkurs poza promocją aktywnych Polaków w społecznościach emigracyjnych ma również na celu promocję polskiej kultury i integrację struktur czy wspólnot polonijnych.

Laureatami III edycji konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej:

• Sabina i Irek Lemans z Kanady

• Adrian Marius Grandt z Niemiec

• Jacek Gancarson ze Szwecji

Wyróżnienia i medale w III Edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku otrzymali:

Wyróżnienie od Publiczności:

Izabella Kostka z Włoch

Wyróżnienie od Organizatorów:

Julian Gaborek z Austrii

Krzysztof Frymarkiewicz z Norwegii

Wyróżnieni w Konkursie:

Krystyna Wołejko z Litwy

Aneta Nott Bower z Wielkiej Brytanii

Anna Klimaszewska Golan z Niemiec

Katarzyna Chojnowska z Islandii

Sabina Palluch z Niemiec

Malwina Kukaj z Wielkiej Brytanii

Józef Zieliński z Niemiec

Kazimierz Chrapka z Kanady

Organizatorem konkursu jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne, którego reprezentantkami są Bożena Krasoń oraz Urszula Golda. Za pracę dla Polonii i podnoszenie wizerunku Polski organizatorki otrzymały z rąk Senatora RP Wojciecha Ziemniaka i Piotra Koperskiego z Biura Spraw Międzynarodowych i Unii Europejskiej Medal Orła Białego Senatu RP. W roku 2023 wybór nagrodzonych spoczywał w rękach Kapituły, która 30 maja w tajnym głosowaniu wyłoniła zwycięzców spośród prawidłowo zgłoszonych 27 kandydatów z 12 państw.

Uroczysta gala zgromadziła 9 września w historycznym Hotelu Adelphi w Liverpoolu przedstawicieli Polonii z całego świata. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele polskiego parlamentu – Joanna Fabisiak – poseł na Sejm RP, senatorowie Paweł Arndt i Wojciech Ziemniak oraz Piotr Koperski reprezentujący Biuro Spraw Międzynarodowych i Unii Europejskiej i Konsul Generalny w Manchesterze Michał Mazurek.

Uczestnicy Gali poza oficjalnymi obchodami brali udział w spotkaniach integracyjnych oraz wycieczkach z przewodnikiem po Liverpoolu oraz do Walii.

Koncert dla Gości Gali Osobowość Polonijna Roku na walijskiej plaży w wykonaniu przewodnika grupy:

fot. Polskie Merseyside

You may also like

Zostaw komentarz