Strona główna » Ryga – pomysł na weekend w stolicy Łotwy

Ryga – pomysł na weekend w stolicy Łotwy

Magdalena Pinkwart
6 minuty czytania

Jeśli szukacie pomysłu na krótki city break, albo dłuższy pobyt, to Ryga na weekend jest świetnym rozwiązaniem. Historyczne miasto leżące nad Dźwiną to jedna z najciekawszych stolic krajów Bałtyckich.

Do stolicy Łotwy można dojechać samochodem, autobusem lub dolecieć z lotniska Warszawa-Modlin (WMI) bezpośrednim lotem obsługiwanym przez Ryanair. Bilety są tanie (nawet za 75 zł od osoby) a lot trwa godzinę i 15 minut. To idealne rozwiązanie, jeśli wybieramy się do Rygi na krótki city-break.

Ryga na weekend – zabytki i atrakcje

Licząca około 700 tysięcy mieszkańców Ryga jest największym miastem w krajach bałtyckich. Jednak najciekawsze miejsca w mieście są położone bardzo blisko siebie. Historyczne stare miasto ma niecały kilometr kwadratowy powierzchni. Przed zwiedzaniem warto wybrać się do Informacji Turystycznej Riga Tourism Information Centre, znajdującej się na parterze Domu Bractwa Czarnogłowych (wejście od placu Rātslaukums) po darmową mapkę i inspirację do zwiedzania.

Ryga na weekend – co zobaczyć w stolicy Łotwy

Stare Miasto w Rydze wpisane w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO uchodzi za najpiękniejszą Starówkę stolic krajów bałtyckich. To obowiązkowy punkt w planie zwiedzania Rygi. Przy klimatycznych uliczkach stoją budynki romańskie, gotyckie, barokowe i klasycystyczne. Ryska Starówka jest pięknie odrestaurowana, zadbana, kolorowa. Na parterach kamienic mieszczą się restauracje, kawiarnie i sklepiki. Nad Starówką góruje Katedra oraz XIII-wieczny kościół św. Piotra, gdzie z tarasu widokowego 72-metrowej wieży można podziwiać panoramę Rygi. Katedra jest największą i jedną z najstarszych budowli sakralnych na Łotwie i w regionie bałtyckim. Słynie ze wspaniałych organów składających się z ponad 6000 piszczałek. Odbywają się tu często koncerty artystów.

ryga na weekend katedra

Bractwa, Bracia i Pomnik Wolności

W samym sercu Starego miasta stoi Dom Bractwa Czarnogłowych. Zbudowany w XIV wieku na potrzeby stowarzyszenia młodych niemieckich kupców, został zniszczony podczas II Wojny Światowej i odbudowany dopiero pod koniec lat 90-tych XX wieku. We wnętrzu najbardziej imponująca jest Wielka Sala w której w 1921 roku został podpisany Traktat Ryski. Trzej Bracia to najstarszy zespół mieszkalny w Rydze – trzy średniowieczne kamieniczki znajdują się na Starym Mieście przy ulicy Mazã Pils. Nazwą nawiązują do Trzech Sióstr, czyli trzech kamienic w Tallinie. W kilkusetletnich budynkach mieści się obecnie Muzeum Architektury i Narodowe Centrum Ochrony Zabytków Kultury. Podczas wycieczki do Rygi warto także zobaczyć Pomnik Wolności. Kolumna o wysokości ponad 42 metrów jest symbolem wolności i niepodległości narodu łotewskiego. Pomnik wzniesiono w 1935 roku, był sfinansowany w całości z datków publicznych. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości w 1991 roku u stóp pomnika odbywa się warta honorowa. Tuż obok Pomnika Wolności znajduje się malowniczy park z kanałem, po którym pływają łódki wycieczkowe.

trzej bracia ryga na weekend

Secesja na wagę złota

Dzielnica Art Nouveau to jedna z najbardziej stylowych dzielnic w Europie i wielki skarb Rygi. Przełom XIX i XX wieku był okresem prosperity miasta, stąd wiele kamienic z tego okresu w stylu secesyjnym. Największe perły ryskiej secesji znajdują się przy ulicy Alberta (Alberta iela) i na sąsiadujących z nią ulicach. Charakterystyczne dla secesji są faliste linie, asymetria, bogactwo ornamentyki roślinnej i zwierzęcej pięknie się prezentują na odnowionych budynkach. Warto także odwiedzić otwarty od 1898 roku targ Āgenskalns, który jest największym i najstarszym rynkiem w Rydze i ma status narodowego zabytku kultury. Czerwona cegła elewacji, ażurowe konstrukcje metalowe oraz stylowe żyrandole dodają mu niezwykłego uroku. Na piętrze Targu Āgenskalns znajdują się bary, kawiarnie i restauracje. Nieopodal znajduje się słynąca z drewnianej zabudowy dzielnica Kalnciema kvartāls.

ryga na weekend dzielnica secesji

Gdzie warto zjeść w stolicy Łotwy

Na Starym Mieście i w dzielnicy Art Nouveau jest mnóstwo restauracji i kawiarni na wysokim europejskim poziomie. Doskonałe jedzenie ze świeżych składników podają w klimatycznej piwnicy Vecmeita ar kaķi (Mazā Pils iela 1, na przeciwko zamku). Warto spróbować tam stek z łososia, zupę rybną czy śledzie. W znakomitej stekowni Chef’s Corner (Jeruzalemes iela 5) w dzielnicy Art Nouveu podają najlepsze steki i burgery. Koncept restauracji, przestronne wnętrza, sposób podania potraw i serwis mają tu na najwyższym poziomie i są świetnym uzupełnieniem jakości jedzenia. Menu dzieli się na produkty „z pola”– steki, burgery, tatary; a także „z morza” – ryby i owoce morza. Ciekawą atrakcją turystyczną jest średniowieczna restauracja Rozengrāls (Rozena iela, koło katedry), gdzie w piwnicy z 1293 roku, przy świetle pochodni, podawane są dania według średniowiecznych przepisów.

Z pokładu statku

Świetnym pomysłem na zwiedzanie miasta jest widokowy rejs po Dźwinie Riga Panorama Trip – godzinny rejs statkiem wycieczkowym. To okazja do zobaczenia miasta z innej perspektywy. Podczas wycieczki można podziwiać widoki, napić się kawy, gorącej czekolady lub wznieść toast lampką wina. Podczas rejsu podziwiamy mosty na Dźwinie, Pałac Nauki i położoną na rzecznej wyspie Zaķusala Wieżę Telewizyjną o wysokości 386,5 metra, która jest trzecią co do wysokości wieżą w Europie, najwyższą w Unii Europejskiej. Promy odpływają z przystani na nabrzeżu na wysokości Domu Bractwa Czarnogłowych. Bilety (przez stronę internetową taniej): rivercruises.lv

fot: Sergiusz Pinkwart/Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz