Strona główna » Słowacja: Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta

Słowacja: Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta

Marcin Szymański
4 minuty czytania

Najczęściej odwiedzana zimowa atrakcja w Tatrach po raz dwunasty otwiera swoje podwoje. Tatrzańska Świątynia Lodowa jest poświęcona pamięci papieża Jana Pawła II z okazji 30. rocznicy jego wizyty w Tatrach Wysokich.

Ojciec Święty odwiedził Tatry Wysokie po słowackiej stronie w 1995 roku. Podczas wizyty odpoczywał w altanie przy Domu Śląskim, przeleciał nad Tatrami helikopterem i osobiście poświęcił drewniany krzyż oraz symbole ratowników górskich – linę i czekan. Osobę papieża Jana Pawła II upamiętni w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej nie tylko jego portret wyrzeźbiony w lodzie, ale także budowle, które odegrały niezwykłą rolę w jego życiu. Katedra Wawelska, w której został konsekrowany na biskupa w 1958 roku oraz kościół św. Wojciecha, w którym modlił się przez wiele lat podczas swojej posługi kapłańskiej w Krakowie.

Tatrzańska Świątynia Lodowa jest poświęcona pamięci papieża Jana Pawła II z okazji 30. rocznicy jego wizyty w Tatrach Wysokich.

Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad tematem, który zjednoczyłby mieszkańców i gości z obu stron Tatr. To właśnie słowa papieża Jana Pawła II, że „Tatry nie dzielą, ale łączą”, wraz z 30. rocznicą wizyty Ojca Świętego po słowackiej stronie Tatr, były wyraźnym argumentem, aby XII edycja Tatrzańskiej Świątyni Lodowej została poświęcona jego pamięci – powiedział Lukáš Brodanský, menadżer ośrodka górskiego Vysoké Tatry.

Tatrzańska Świątynia Lodowa powstała ponownie na Smokowieckim Siodełku (słow. Hrebienok) na wysokości 1285 m n.p.m. Konstrukcja składa się z 1800 bloków lodu o łącznej wadze 225 ton i mieści się w kopule o średnicy 25 metrów, w której utrzymywana jest stała temperatura od -3 do -10°C. W budowie wzięło udział 20 rzeźbiarzy i artystów z 4 krajów – Słowacji, Czech, Polski i Niemiec, a głównym budowniczym był ponownie Słowak – Adam Bakoš.

Po raz pierwszy zbudowaliśmy Świątynię Lodową w taki sposób, aby była jak najbardziej rozłożona w przestrzeni i wywierała jak najbardziej autentyczny wpływ na odwiedzających. W tym roku zajmuje ona większą powierzchnię, a jednocześnie ma wiele nowych elementów, jak na przykład dwuspadowe dachy katedry, które wykonaliśmy w tej formie po raz pierwszy – zdradza Adam Bakoš.

Myślę, że to świetny pomysł, ponieważ Wawel jest dla Polaków numerem 1. Kraków był siedzibą polskich królów i stolicą Polski. Cała konstrukcja lodowa została genialnie zaprojektowana i wykonana. To dla mnie zaszczyt, że mogłem uczestniczyć w tej budowie – powiedział polski rzeźbiarz Janusz Wędzicha.

Wchodząc do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej ujrzymy zachodnią i południową stronę Katedry Wawelskiej oraz trzy wieże: wieżę Srebrnych Dzwonów, wieżę Zegarową i wieżę Zygmuntowską. Również w tym roku zwiedzający będą mogli wejść pomiędzy lodowe ściany przez bramę prosto na dziedziniec kościoła św. Wojciecha. Na wieży Zegarowej znajduje się zegar wskazówkowy, który pokazuje godzinę śmierci Jana Pawła II – 21:37.

Tatrzańska Świątynia Lodowa będzie otwarta od 15 listopada 2024 roku do 21 kwietnia 2025 roku. W sezonie zimowym odbędzie się tu 11 koncertów. Na Hrebienok można wjechać koleją linowo-terenową ze Starego Smokowca. W przypadku sprzyjających warunków dostępny będzie również tor saneczkowy o długości 2,5 km z Siodełka do Starego Smokowca z wieczornym oświetleniem.

fot: materiały prasowe/ Marek Hajkovský

You may also like

Zostaw komentarz