Na Cyprze przez cały rok odbywa się wiele ciekawych świąt i festiwali. Podczas pobytu na wyspie Afrodyty z pewnością trafimy na imprezę, która nas zainteresuje.
Mieszkańcy Cypru lubią się bawić, ale są także głęboko przywiązani do tradycji, co najbardziej przejawia się w kultywowaniu licznych uroczystości religijnych, jako że miejscowy prawosławny kościół ortodoksyjny, którego wyznawcami jest większość Cypryjczyków ma bardzo duży wpływ na ich życie.
Wiosna to najpiękniejsza pora na wyspie. Stoki wzgórz przez resztę roku wypalone słońcem i pożółkłe pysznią się soczystą zielenią a łąki okrywają kobierce barwnych kwiatów.
Międzynarodowe Zawody Narciarskie (II/III) Troodos. Narciarstwo zjazdowe na stokach Mount Olympos. www.cyprusski.com
Grecki Dzień Narodowy (25 III)
Evanglizmós (25 III) Święto Zwiastowania. Tradycyjne jarmarki ludowe we wsiach Kalavassos i Klirou oraz w Nikozji.
Muzyka, tańce i pieśni z Cypru i Grecji (III) Ayia Napa. Przegląd zespołów artystycznych.
Najważniejszym świętem religijnym na wyspie jest Wielkanoc.
Procesja z ikoną św. Łazarza, Larnaka. (tydzień przed Wielkanocą)
Wielkanoc (ruchoma) Podobnie jak w Polsce, obrzędy wielkanocne rozpoczynają się w Niedzielę Palmową. W Wielki Czwartek ikony zakrywane są ciemnymi zasłonami, a w Wielki Piątek po ulicach obnosi się przystrojony kwiatami wizerunek Chrystusa. W Sobotę Wielkanocną uroczyście odsłania się święte obrazy a wieczorem pali kukłę Judasza. Niedziela Wielkanocna jest radosnym świętem, czasem zabaw i biesiad.
Festiwal Dzikie Kwiaty Cypru (Anthestiria) Święto Nadejścia Wiosny (ruchome). Jego korzenie sięgają starożytnych misteriów dionizyjskich. W Germasogei (Limassol), Pafos i Larnace świętuje się powrót wiosny udziałem w radosnych pochodach i widowiskach opartych na antycznych mitach greckich. Dziś ma ono charakter dziękczynienia za wiosnę.
Święto Dzikiego Tulipana we wsi Polemi w dystrykcie Pafos.
Narodowe Święto Republiki Cypryjskiej (1 IV)
XVI Festiwal Róż we wsi Argos wszystko o róży i destylacji olejku różanego.
Festiwal Mandarynkowy w Dierona (IV)
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej PHAROS (V) Festiwal Truskawek (V), Deryneia.
Latem jest tu bardzo gorąco dlatego mieszkańcy Cypru udają się w góry, gdzie temperatury są znośniejsze, popularne są pikniki pośród piniowych i cedrowych lasów.
Kataklyzmós – Święto Potopu (ruchome) związane z wodą m.in. wyścigi łodzi w wielu miastach Cypru: Agia Napa, Paralimini, Protaras, Limassol, Pafos. Tradycyjne Święto, zbiegające się z Zielonymi Świątkami, obchodzone jest uroczyście zwłaszcza w miastach nadmorskich. Uroczystości trwają kilka dni i polegają na udziale w procesjach i oblewaniu się wodą, co ma symbolizować oczyszczenie. Najciekawiej święto to obchodzone jest w Larnace, gdzie przez pięć dni odbywają się jarmarki i zawody w wydobywaniu z wody różnych przedmiotów.
Międzynarodowy Festiwal Antycznych Sztuk Greckich, Pafos (pocz. VII) w (w Kurion, Lefkosi i Pafos)
Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Nikozji. Przez dwa tygodnie organizowane są wystawy, odbywają się spektakle teatralne i koncerty.
Pancypryjski Festiwal Chórów (VI) w antycznym Odeonie w Kato Pafos.
Dzień św. Leonidasa (połowa VI), Tradycyjny jarmark ludowy we wsi Pervolia.
Doroczny Festiwal Lawendy w Parku Botanicznym CyHerbia w wiosce Avgorou oraz Festiwal Lawendy w Platres.
Festiwal Szekspirowski w Kurion w pięknie położonym teatrze z czasów rzymskich wystawiane są klasyczne dramaty greckie, sztuki Szekspira, nowoczesne spektakle teatralne i widowiska baletowe (w tym roku będzie wystawiany “Król Lear”).
Festiwal Kultury w Paralimini
Festiwal Cytryn w Lapta
Festiwale Wiśni w wioskach Treis Elies i Pedoulas w paśmie Troodos (Vl-VII)
Pancypryjski Festiwal Kulturowy Arbuzów w wiosce Frenaros.
Letni Festiwal Filmowy w Protaras www.paralimini.org.cy
Księżycowe Koncerty (VII, podczas pełni księżyca), Koncerty muzyczne w Pafos, Limassol i Ayia Napie organizowane przez CTO.
Pancypryjski Festiwal Ziemniaka w wioskach czerwonej gleby Kokkinochoria na wschodzie wyspy.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Teatru i Tańca (VII), Larnaka. Nocne występy muzyków, tancerzy i aktorów z Grecji, Bałkanów i Europy wschodniej.
Regionalny Tydzień Kultury w górskich wioskach Gór Troodos: Platres, Foini, Mandria, Omodos, Pera Pedi, Koilani i Troodos (koniec VII)
Festiwal Piwa Carlsberg (VII), Nikozja. Na terenie browaru. Degustacja piwa po przystępnych cenach, jedzenie i muzyka i tańce.
Przez cały sierpień we wsiach na południu Cypru odbywają się festyny ludowe połączone z występami zespołów artystycznych, tańcami i degustacją lokalnych potraw i win.
Wniebowzięcie Matki Bożej (15 VIII) Pikniki i imprezy plenerowe, zwłaszcza w górach Troodos. Tradycyjne jarmarki w klasztorach Kykkos i Chrysorrogiatissa, oraz w kościele Chrysospiliotissa we wsi Deftera.
Festiwal Kommandarii (koniec VIII) – tańce i zabawa na ulicach i placach w otoczonych winnicami wioskach Alassa, Agios Georgios, Doros, Laneia, Monagri, Agios Mamas, Kapillio, Limnati, Korfi i Siligrou w rejonie Limassol na rozpoczęcie winobrania.
Dionizje (koniec VIII)– w wiosce Stroumpi koło Pafos, festyn wzorowany na starogreckim święcie Dionizosa, boga wina, plonów i odradzającej się natury. Cypryjskie i greckie tańce i muzyka, całonocna zabawa z degustacją miejscowego wina i regionalnych potraw.
Święto Arbuza w Larnace obchodzone na zakończenie zbiorów.
Po letnich upałach jesień przynosi ochłodzenie. Po szczycie sezonu pustoszeją miejscowości wypoczynkowe. Trwa świętowanie udanych zbiorów, szczególnej wagi nabierają fiesty związane z winobraniem. W wielu miejscowościach można zjeść i wypić za darmo.
We wrześniu i październiku w wioskach winiarskich Ayios Amvrosios, Vasa Koilaniou, Vouni, Dora, Doros, Ayios Constantinos – Pitsilia, Arsos, Pahna, Milikouri Salamiou, Panayia, Αyios Mamas, Pedoulas, Spilia dbywają się zbiory winogron i organizowane są różne wydarzenia poświęcone winu i jego produktom www.heartlandoflegends.com/grape-festivals/
Święto Pasterzy hodujących owce i kozy.
Festiwale Piwa w Limassol, Nikozji Pafos.
Święto Wina w Limassol. (pocz. IX) Przez 10 dni na festynie w Parku Miejskim można degustować gratisowo różne gatunki win cypryjskich. Ponadto zabawa ludowa z tańcami.
Festiwal Operowy Afrodyty w Pafos. (IX) Jeden z najważniejszych cypryjskich festiwali kulturalnych. Przy zamku w porcie Pafos wystawiają widowiska operowe najlepsze światowe zespoły.
Międzynarodowy Festiwal Ayia Napy. jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych na wyspie odbywa się w ostatnim tygodniu września, aby zbiec się ze Światowym Dniem Turystyki. Do nadmorskiego resortu przyjeżdżają zespoły ludowe taneczne i muzyczne, grupy teatralne, zespoły operowe, klasyczne i współczesne oraz sztukmistrze. www.ayianapa.org.cy
W Eurośródziemnomorskim Festiwalu Tańców Tradycyjnych biorą udział grupy taneczne z Cypru i całego świata. www.limassolmunicipal.com.cy
Festiwal Pszczoły Miodowej w wiosce Melini.
Uczta Pastelowa w wiosce Anogyra pomiędzy Pafos a Polis, znanej z produkcji chleba świętojańskiego. Degustacja kruchego chleba świętojańskiego i syropu karobowego.
Festiwal Pomarańczy we wsi Miliou, lokalne produkty jak likier, piwo i marmolada
Cypryjskie Święto Narodowe (1X)
Afamia doroczny Festiwal Winorośli i Wina (pocz. X), we wsi Koilani w regionie Limassol.
Agios Joannis Lampastidis (pocz. X), Tradycyjny festyn ludowy połączony z jarmarkiem we wsi Kalopanagiotis.
W Kyperounta odbywa się dwudniowy Festiwal Jabłek
Międzynarodowa Wystawa Psów (połowa X), organizowana przez Kennel Club.
Międzynarodowy Festiwal Kultury w Nikozji obejmuje występy muzyczne, teatralne i taneczne w wielu miejscach stolicy. Więcej informacji: nicosiainternationalfestival
Greckie Święto Narodowe (28 X) Dzień Ochi
Święto Archaniołów Gabriela i Michała (pocz. XI) Tradycyjny odpust połączony z jarmarkiem w klasztorze św. Michała w Nikozji we wsi Analiontas.
Dzień Niepodległości Cypru (1 X)
Festiwal Zivania – Zivania to tradycyjny napój alkoholowy wytwarzany na Cyprze, od wieków w drodze destylacji wytłoków winogron wyciśniętych podczas procesu produkcji wina dbywaja się w wioskach Alona, Pedoulas, Pelendri i Fikardou przez dwa kolejne weekendy.
Kulturalna Zima w Ayia Napa (XI-III) Cykl koncertów, przedstawień i wystaw organizowanych przez Radę Miejską Ayia Napy i CTO.
Przesilenie Zimowe (13.XII), Antyczne Amathus, Sanktuarium Apolla i Afrodyty oraz kościół Agios Tychonas w Limassol.
W końcu grudnia warto też odwiedzić na Cyprze tradycyjne Wioski Bożego Narodzenia odświętnie udekorowane i oświetlone. https://www.visitcyprus.com/index.php/en/christmas-villages/
Boże Narodzenie (25 XII) Rodzinne uroczystości po mszy. Wieczór Kolęd (na centralnym placu Ayia Napy (na południe od klasztoru) słuchanie kolęd, przejażdżki powozem Świętego Mikołaja i degustacja tradycyjnych potraw cypryjskich przygotowanych przez agroturystyczne stowarzyszenie „Agrotospito”.
Powitanie Nowego Roku (31.XII) na centralnym placu Ayia Napy przygotowywane są tradycyjne smakołyki (m.in. noworoczne ciasto Vassilopita), serwowane jest darmowe wino oraz prezentowany pokaz sztucznych ogni.
Nowy Rok (Ayios Vassilios) (1.I) Cypryjczycy obdarowują się prezentami jak mu na św. Mikołaja.
Fóta – Epifania. Święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli 6 I) W greckoortodoksyjnych kościołach na południu odbywają się uroczyste procesje i święci się wodę. W miejscowościach nadmorskich młodzieńcy rywalizują w wydobyciu krzyża wrzuconego do morza.
Dzień św. Neofytosa (koniec I) Tradycyjny jarmark w klasztorze Św. Neofytosa koło Pafos.
Ofiarowanie Jezusa w świątyni (pocz. II) Tradycyjny jarmark w klasztorze Chrysorrogiatissa w regionie Pafos.
Karnawał – Apokreo Dziesięć dni szalonej zabawy przed Wielkim Postem. W kończący karnawał Zielony Poniedziałek w Limassolu odbywają się parady, bale przebierańców i wybory króla i królowej karnawału.
Przez cały rok w cypryjskich wioskach i miasteczkach odbywają się święta miejscowego patrona parafii – odpowiednik naszych Odpustów) nazywane Panigiria. W tych miejscowościach odbywają się jarmarki, ożywiające tradycyjne wiejskie życie, Na specjalnie przygotowanych na tę okazję straganach sprzedawane są lokalne produkty i słodycze. W czasie mszy św wokół kościoła odbywa się procesja z ikoną Świętego patrona świątyni w wczorajsze.
W sezonie w poniedziałki organizowane są bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Nikozji, Limassol, Larnace, Pafos i Agia Napie. Więcej informacji o imprezach i wycieczkach w lokalnych centrach IT oraz na https://www.visitnicosia.com.cy/
Szczegółowe informacje o imprezach – m.in. miejsca i terminy znaleźć można na stronie Cypryjskiego Ministerstwa Turystyki: www.visitcyprus.com
fot: Grzegorz Micuła Read&Fly Magazine