Austria od kuchni podczas workshopu w Pracowni Kulinarnej w Warszawie.
Jeśli zjadasz truskawki, to koniecznie z szypułkami. Przecież tam jest całe mnóstwo witamin! – przekonuje Agata Jedynak, szefowa Pracowni Kulinarnej, znajdującej się przy ul. Racjonalizacji na warszawskim Służewcu Przemysłowym. W ciągu ostatnich lat dzielnica zmieniła się niesamowicie, a Pracownia Kulinarna dodatkowo ożywia to miejsce, gromadząc przy kuchni i stołach ludzi z całkiem różnych branż. Tym razem w Pracowni Kulinarnej warsztaty w stylu „zero waste” zorganizowało pod koniec kwietnia 2024 Narodowe Biuro Promocji Austrii. Robert Groeblacher, szef austriackiego biura, Ewa Nasiłowska – Public Relations – i Ewelina Sztykiel z Narodowego Biura Promocji Austrii przy Ambasadzie Austrii zadbali o to aby austriacki Workshop 2024 był nie tylko produktywny ale i smaczny.
Kuchnia regionalna Austrii
Wystawcy z Wiednia, Tyrolu, Styrii i Karyntii reprezentowali poszczególne regiony Austrii nie tylko od strony turystycznej, kulturowej, ale i kulinarnej. Zarówno uczestnicy workshopu jak i zaproszeni dziennikarze mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności kulinarne, podszkolić się z niektórych z nich, a nawet po raz pierwszy w życiu posiekać styryjskie pestki z dyni lub zioła. Każdy z regionów miał za zadanie przygotować charakterystyczne dla siebie danie, z naciskiem na to, aby wykorzystać każdą część produktów, nadającą się do zjedzenia. Było twórczo, gwarnie i smacznie.
Austria na talerzu
Austriacką kuchnię warto sprawdzić na miejscu. Między innymi styryjski szlak jabłkowy, czyli Apfelstrasse, 25-kilometrową trasę wśród ponad pół miliona drzew owocowych, które najpiękniej prezentują się wiosną. Na szlaku skorzystamy z soków, cydru, szlachetnych destylatów i miejscowej szarlotki – apfelstrudla. Austria znana jest również z wybornych serów, wędlin, pierogów, ryb, no i wina. Nie bez przyczyny przewodnik MICHELIN zapowiedział wspólnie z ośmioma krajowymi organizacjami turystycznymi i Österreich Werbung powrót renomowanego przewodnika po restauracjach na obszar całej Austrii. Nowa selekcja austriacka z najlepszymi lokalami ukaże się w 2025 roku.
Przepisy na dwa kultowe dania Austrii
Wiener Schnitzel – sznycel wiedeński
Cieniutko rozbity kotlet cielęcy, wieprzowy lub drobiowy, frytowany w panierce, przy czym panierka nie może przylegać do mięsa – powinna falować. Wiener Schnitzel, podawany jest tradycyjnie z sałatką kartoflaną lub ziemniakami z pietruszką, a do tego cytryna i borówki.
Przygotowanie:
Kawałki mięsa cielęcego dobrze wytłuc, lekko posolić. Tak przygotowane sznycle wiedeńskie obtoczyć w mące, i w jajku, następnie w bułce tartej. Na patelni rozgrzać dosyć dużą ilość tłuszczu – oleju lub masła. Sznycle po wiedeńsku należy smażyć po obu stronach aż do uzyskania złotego koloru panierki. By pozbyć się nadmiaru tłuszczu sznycle wyłożyć na parę minut na talerz z ręcznikami papierowymi.
Tradycyjnie Wiener Schnitzel podawany jest z pieczonymi ziemniakami, zieloną sałatą lub sałatką ziemniaczaną z pietruszką. Niezbędne są ćwiartki cytryny, które tradycyjnie wyciska się na chrupiącą panierkę do sznycla. Mekką sznycla w Wiedniu jest restauracja znajdująca się tuż za rogiem katedry św. Szczepana.
Kaiserschmarrn – omlet cesarski
Składniki:
• 1/8 litra mleka
• 1 łyżka stołowa kwaśnej śmietany
• 4-5 jaj
• 60g cukru
• 1/8 kg mąki
• sól
• rodzynki (namoczone w rumie)
• masło
• cukier puder
Przygotowanie:
Wymieszać mleko, śmietanę, żółtka, cukier i mąkę. Dodać szczyptę soli i rodzynki. Białka ubić na pianę. Delikatnie dodać pianę do ciasta, tak aby uzyskać puszystą konsystencję. Na patelni rozgrzać masło, wylać ciasto, zarumienić, przełożyć na drugą stronę. Po usmażeniu odczekać ok. minutę. Omlet cesarski rozdrobić widelcem i podsmażać jeszcze przez ok. 2 minuty na patelni. Podawać od razu. Kaiserschmarrn najlepiej smakuje z cukrem pudrem i konfiturą śliwkową.
Więcej na temat Austrii TUTAJ.
Fot.: https://www.austria.info/pl/; autorka