Strona główna » Wernisaż. Zbyszko Siemaszko Fotograf Warszawy

Wernisaż. Zbyszko Siemaszko Fotograf Warszawy

Grzegorz Micuła
2 minuty czytania

Wystawa fotografii warszawskiej Zbyszka Siemaszki otwarta została Domu Spotkań z Historią w Warszawie, przy ulicy Karowej 20.

Zbyszko Siemaszko (1925-2015) urodzony w Wilnie, jego ojcem był znany wileński fotograf Leonard Siemaszko, fotoreporter „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” i portrecista Józefa Piłsudskiego. Zbyszko Siemaszko, akowski partyzant ciężko ranny podczas operacji Ostra Brama i powojenny uchodźca, znalazł się w Warszawie z którą związał swoje życie i został jej fotografem. W latach 50. i 60. XX wieku był bardzo aktywnym fotoreporterem Tygodnika „Stolica”, a jednocześnie dokumentował odbudowę Warszawy. Nie ograniczał się do robienia zdjęć zleconych, poszukiwał ciekawych miejsc, tematów i planów. Z ciężkim sprzętem i statywem wchodził na dachy szukając najlepszych ujęć i światła. Wędrował po ulicach Warszawy fotografując ludzi ich pojazdy czy neony.
W końcu lat 40. ub. stulecia przy placu Narutowicza, założony był przeniesiony z Wilna (gdzie powstał w 1919 roku), rodzinny zakład fotograficzny prowadzony przez Leonarda, później jego syna Zbyszka, wnuka Macieja a obecnie prawnuka Filipa. Ten znany warszawski zakład istnieje bez przerwy do dzisiaj przy Placu Narutowicza a konkretnie ul. Grójeckiej 40 pod nazwą Fotografia Siemaszkowie.
Na wystawie, którą będzie można oglądać do 8 września 2024 pokazano wybór 200 warszawskich fotografii Zbyszka Siemaszki a także kilkaset slajdów i wybrane okładki „Stolicy”. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Polskiej Agencji Fotografów FORUM.
Nowej ekspozycji towarzyszy premiera wydanego przez DSH albumu „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” zawierającego 100 zdjęć z opisami varsavianisty Jerzego S. Majewskiego.

Wystawa czasowa „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy”
Dom Spotkań z Historią. ul. Karowa 20.
Czynna do 8.09.2024.
Wstęp wolny.

Fot: Grzegorz Micuła/Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz