Strona główna » NIEMCY. Podsumowania i plany

NIEMCY. Podsumowania i plany

Alicja Micuła
5 minuty czytania

Warszawskie przedstawicielstwo DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki – zorganizowało w Muzeum Sztuki Współczesnej konferencję prasową podsumowującą rok 2023.

Prowadzący spotkanie dyrektor Tomasz Pędzik zapowiedział także najważniejsze wydarzenia, jakie w tym roku czekają w Niemczech na turystów i kibiców.

Niemcy na drugim miejscu w Europie
Najważniejszą informacją było to, że turystyka przyjazdowa do Niemiec osiągnęła, lepsze wyniki, niż przed covidową pandemią. Według Federalnego Urzędu Statystycznego liczba noclegów turystów zagranicznych wzrosła w roku 2023 o 18,8% w stosunku do poprzedniego, przekraczając rekordowe wyniki z 2019 roku. Według analiz przeprowadzonych przez IPK International World Travel Monitor, Niemcy utrzymały 2. pozycję, jako najpopularniejszy cel przyjazdów w Europie z 53,8 mln podróży (+17% do 2022 r.), po Hiszpanii – 70,9 mln, a przed Francją – 41,9 mln.


Prowadzą turyści z Holandii
Najwięcej noclegów na terenie Niemiec wygenerowali turyści z Holandii z 11,5 mln noclegów, kolejne rynki to Szwajcaria z 6,8 mln noclegów i Stany Zjednoczone (6,5 mln), a na kolejnych miejscach znalazły się Wielka Brytania i Austria.
Ze względu na rosnącą liczbę turystów i wzrost kosztów podróży, wydatki zagranicznych turystów na zakwaterowanie, transport lokalny, gastronomię i zakupy wyniosły w 2023 roku około 69,6 mld euro, przekraczając poziom z 2019 roku (66,2 mld euro). Europejscy turyści wydali w Niemczech łącznie 32,1 mld euro, przy czym Szwajcarzy zostawili tu z 4,6 mld euro, a Polska i Wielka Brytania kolejno 2,8 i 2,7 mld euro. Średni czas pobytu w Niemczech, wynoszący 6,6 nocy, był o sześć procent wyższy niż przed kryzysem w 2019 roku (6,3 nocy).


Rekordowy wynik Polaków
Turyści z Polski, zajmujący szóste miejsce pod względem liczby noclegów, zanotowali w 2023 roku rekordowy wynik ponad 4,1 mln, co oznacza wzrost o 14 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Według statystyki niemieckiej Europejczycy odwiedzający Niemcy w ub. roku wydawali średnio po 690,8 € na osobę, podczas jednego wyjazdu i 107,9 € na osobę dziennie. Polacy przyjeżdżali do Niemiec przede wszystkim (52%) na urlopy, a także w odwiedziny do krewnych i znajomych (25%), oraz 23% w celach biznesowych.

Optymizmem napawają też intencje podróżnicze konsumentów na całym świecie. Według IPK International, 95 proc. turystów zamierza ponownie podróżować w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, a 28 proc. planuje podróżować częściej niż w poprzednim roku.

Niemieckie kampanie promocyjne
Tomasz Pędzik poinformował także o kampaniach promocyjnych DZT oraz o planach i zamierzeniach. Program promocji turystyki niemieckiej w 2024 r. koncentruje się na 4 głównych tematach: 250 rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha – słynnego malarza i jednego z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu w Niemczech; Mistrzostwach Europy w piłce nożnej w Niemczech Euro 2024; 35 rocznicy upadku Muru Berlińskiego oraz prezentacji miasta Chemnitz, jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2025. Przedstawione zostały także m.in. informacje o 52 niemieckich obiektach wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO (więcej na podstronie germany.travel).

Wypoczynek zrównoważony
Podróże odpowiedzialne, przyjazne dla klimatu i środowiska nadal są dominującym trendem w światowej turystyce. Według badania IPK International turyści coraz częściej wybierają letnie wakacje w górach i na wsi. 24 procent turystów zdecydowanie wyklucza kierunki podróży, jeśli nie oferują one zrównoważonych ofert wypoczynku. W badaniu tym Niemcy znalazły się w pierwszej trójce destynacji postrzeganych jako zrównoważone.

Niemcy prognozują wzrost
Według prognozy DZT wydarzenia sportowe, takie jak UEFA Euro 2024, czy kulturalne jak 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha, 35. rocznica upadku Muru Berlińskiego oraz ogłoszenie Chemnitz Europejską Stolicą Kultury w 2025 roku spowodują dalszy wzrost przyjazdów turystycznych do Niemiec.

Festiwal Beethovena
Dodatkową atrakcją dla uczestników konferencji był koncert w Filharmonii Narodowej w ramach 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy oraz pianisty Barrego Douglasa, z muzyką słynnych niemieckich kompozytorów: Richarda Wagnera, Johannesa Brahmsa oraz Ludwiga van Beethovena.

                                                       *
Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) to Narodowa Izba Turystyki Niemiec z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. DZT zajmuje się promowaniem Niemiec jako kraju turystycznego, a także - wspólnie ze stowarzyszeniami i podmiotami gospodarczymi - tworzeniem strategii oraz działaniami marketingowymi w celu dalszego umocnienia pozytywnego wizerunku Niemiec za granicą jako celu podróży.

Zdjęcia DZT

You may also like

Zostaw komentarz