Strona główna » Mazowsze w oczach turystów

Mazowsze w oczach turystów

Mazowsze w oczach turystów

Grzegorz Micuła
6 minuty czytania

Województwo Mazowieckie z powierzchnią 35 558 km. kwadratowych jest największe w Polsce. Mamy tu piękne krajobrazy, ciekawe zabytki przeszłości – świątynie, pałace i zamki, rezerwaty przyrody oraz położony tuż obok stołecznej Warszawy Kampinoski Park Narodowy. Jest tu też szereg parków rozrywki z SUNTAGO największym zadaszonym tropikalnym akwaparkiem w Europie.

To wspaniałe bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze oraz czekające na turystów rozrywki – sprawiają, że jest to jeden z najbardziej fascynujących regionów w Polsce.
Rok 2023 był dla mazowieckiej turystyki bardzo udany. Na konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum Etnograficznym Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna ogłosiła wyniki swoich badań, które to potwierdzają.

W konferencji wzięli udział Prezes MROT – Izabela Stelmańska, czlonek Zarządu MROT – Jarosław Jóźwiak oraz Dyrektor MROT – Dorota Zbińkowska.

Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – Izabela Stelmańska, powiedziała, że:

– Rekordowa frekwencja turystyczna w 2023 roku, sprawiła, że był to wyjątkowo korzystny okres dla Mazowsza. Badania MROT wykazały, że wzrosła zarówno liczba odwiedzających jak i zainteresowanie naszym regionem. Jesteśmy dumni z tych wyników, ponieważ przekładają się one nie tylko na rozwój turystyki, ale przede wszystkim na lepsze wyniki lokalnej gospodarki, większą liczbę miejsc pracy i podniesienie jakości życia mieszkańców. Turystyka to ważny sektor gospodarczy, stanowiący aż 6 % naszego PKB i silny motor napędowy rozwoju społeczno-ekonomicznego, który sprawia, że Mazowsze staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla życia, pracy i wypoczynku.

W porównaniu do danych z 2022 roku, , rok ubiegły przyniósł wyraźny wzrost (o 6,3%) liczby turystów odwiedzających Mazowsze. Zanotowaliśmy łącznie 6 264 932 turystów korzystających z noclegów na terenie województwa (więcej o 371 194 osób. Wszystkich turystów odwiedzających Mazowsze było oczywiście znacznie więcej. Więcej było także o 11,71% turystów zagranicznych – łącznie 1 633 101 osób, co pokazuje że rośnie międzynarodowy prestiż i atrakcyjność Mazowsza jako destynacji turystycznej na arenie globalnej.

Najpopularniejsze atrakcje województwa mazowieckiego
Zarówno mieszkańcy, jak i turyści z kraju i zagranicy coraz chętniej odkrywają uroki Mazowsza. Od zabytków historycznych po malownicze krajobrazy, od pulsu życia miasta po spokój wiejskich terenów – województwo mazowieckie oferuje niezliczone możliwości spędzania czasu aktywnie i kulturalnie. To doskonałe wyniki, które podkreślają atrakcyjność województwa mazowieckiego jako destynacji.
Ciekawe było też porównanie ilości osób odwiedzających największe atrakcje Mazowsza, Najwięcej turystów odwiedziło:

Na kolejnych miejscach znalazły się:

  1. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (465 tys.)
  2. Farma Iluzji – Edukacyjny Park Rozrywki
  3. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (122 tys.)
  4. Julinek Park
  5. Państwowe Muzeum Etnograficzne (108 tys.)

Nieco inaczej przedstawia się kolejność odwiedzanych atrakcji z wyłączeniem Warszawy.

Najpopularniejsze źródła informacji o Mazowszu to prowadzone przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną portale informacyjne oraz media społecznościowe. Portal „Moda na Mazowsze” notuje 300 tys. odwiedzin, a w media społecznościowe dotarły do 6,5 mln osób zasięgu na Facebooku przy 149 tys. obserwujących i zasięg 603 tys. na Instagramie przy 37,8 tys. obserwujących. Ekwiwalent marketingowy portalu który w 2023 roku wyniósł 1,2 mln zł.
Łączny ekwiwalent marketingowy Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w 2023 r. wyniósł 14,8 mln zł.

https://modanamazowsze.pl
https://www.facebook.com/ModaNaMazowsze/
https://www.facebook.com/dziejesienamazowszu
https://www.facebook.com/Mazowiecka.Regionalna.Organizacja.Turystyczna
https://www.instagram.com/moda_na_mazowsze/
https://www.youtube.com/@modanamazowsze578

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, która działa od 18 lat i zrzesza 140 członków zajmuje się także promocją turystyki na terenie Mazowsza. Jednym z największych ostatnich sukcesów jest przewodnik Industrialne Mazowsze, który został uhonorowany m.in.: „Przewodnik „Industrialne Mazowsze” będący nie tylko źródłem wiedzy o bogactwach województwa mazowieckiego, ale także zaproszenie do odkrywania Mazowsza w sposób nowatorski i nieszablonowy. To przewodnik, który ukazuje Mazowsze z zupełnie innej perspektywy, prowadząc czytelnika śladami największych osiągnięć przemysłowych regionu. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że nasza praca została doceniona przez społeczność oraz instytucje turystyczne, zdobywając wiele prestiżowych nagród. To dla nas motywacja do dalszego tworzenia inspirujących projektów promujących nasz piękny region – podsumowała spotkanie Dorota Zbińkowska, Dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zdjęcia: Grzegorz Micuła read&fly i archiwum MROT

You may also like

Zostaw komentarz