Strona główna » Dwór Mościbrody Na kulinarnym szlaku Mazowsza

Dwór Mościbrody Na kulinarnym szlaku Mazowsza

Grzegorz Micuła
5 minuty czytania

Dwory ziemiańskie aż do wybuchu II Wojny Światowej tworzyły polski krajobraz. Siedzibę szlachecką z gankiem wspartym na kolumnach, polska literatura romantyczna uczyniła wręcz symbolem rodzinnego gniazda.

Dwór w Mościbrodach

Dwór Mościbrody to jeden z najbardziej znanych obiektów tego typu na Mazowszu, pieczołowicie odrestaurowany i zachowany w stylu ziemiańskiej siedziby z I połowy XIX wieku. Położony jest na terenie Siedlecko-Węgrowskiego Obszaru Chronionego w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Gołobórz. Zabytkowy dwór i folwark otacza 100-hektarowy kompleks stawów hodowlanych w których pływają karpie. Gospodarzom, Małgorzacie i Krzysztofowi Borkowskim udało się wskrzesić tu atmosferę polskiej siedziby ziemiańskiej.

Małgorzata i Krzysztof wychowali się w Wiśniewie, a niszczejący dwór znali od dziecka. W połowie lat 90. XX wieku po upadku zarządzającej obiektem spółdzielni rybackiej zakupili go od syndyka. Zbudowali Zakład Mięsny Mościbrody a w 2002 roku nabyli stawy hodowlane a także zabytkowe zabudowania folwarczne z I połowy XIX wieku: dwór, oficynę, stodołę, oborę wymagające natychmiastowego remontu oraz 2-hektarowy park.

Pieczołowicie odrestaurowane wnętrza Dworu Mościbrody, umeblowane w stylu epoki przenoszą gości w atmosferę XIX-wiecznej siedziby ziemiańskiej. Mają oni do dyspozycji odrestaurowany dwór z dużą salą, klimatyczne pokoje recepcyjne oraz gościnne, oficynę w której mieści się Restauracja Dworska, punkt informacji turystycznej oraz pokoje w stylu rustykalnym na poddaszu, spory park dworski, letni ogródek i stawy a także podwórze biesiadne z wielką drewnianą stodołą w której może biesiadować nawet kilkaset osób podczas organizowanych tu wesel czy spotkań firmowych.

Mocną stroną Dworu Mościbrody jest ciekawa oferta gastronomiczna. Serwowane są potrawy regionalne oraz mięsa oraz inne dania kuchni dworskiej. Ze względu na należące do dworu stawy warto zamówić karpia przyrządzanego na różne sposoby w formie wędzonych filetów, pasztetu czy paprykarza z tej ryby, które to wyroby można zakupić na wynos, zaś jako danie obiadowe np. smażone dzwonko karpia z ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty czy karpia zapiekanego z pieczarkami. Słynny jest też w całej okolicy deser w postaci tortu bezowego z musem truskawkowym.

Dwór Mościbrody jest członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Na listę potraw sieci wpisane są: karp z dworskich stawów, tatar wołowy i flaki wołowe.

Mościbrody położone są w północnej części historycznej ziemi łukowskiej. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z 1529 r. Wtedy była to wieś zasiedlona przez szlachtę zagrodową. W drodze kolejnych spadków i dziedziczenia dobrami mościbrodzkimi władali Jastrzębscy i następnie Borkowscy. Istniejący do dzisiaj dwór wybudował w 1848 r. Andrzej Jarząb. W 1863 roku, za udział w powstaniu styczniowym właściciela gospodarstwa Andrzeja Jarząba, który poległ w bitwie pod Żyrzynem, dobra do niego należące zostały skonfiskowane przez Rosjan. Do właścicieli wróciły po zniszczeniach I Wojny Światowej. Druga Wojna Światowa przyniosła kolejne zniszczenia a po jej zakończeniu urządzono tu PGR. Nowi właściciele w ostatnim momencie uratowali dwór przed całkowitą ruiną.
We Dworze Mościbrody co roku w czerwcu organizowana jest Noc Kupały z puszczaniem wianków na wodzie, ogniskiem i poszukiwaniem kwiatu paproci – wydarzenie kultywujące tradycyjne obrzędy związane z wigilią Św. Jana. A 15 sierpnia odbywa się tu Festiwal Muzyki Tanecznej Disco Mazovia – impreza w formie festynu z koncertami i zabawą pod gwiazdami do białego rana.

Dodatkowe atrakcje
We dworze jest możliwość organizowania ognisk nad wodą, biesiady w stodole i w plenerze. Jest boisko do gry w piłkę nożną i siatkową. Goście mają do dyspozycji hamaki, leżaki, molo, rower wodny, łódki, kajaki i możliwość wędkowania, nordic walking, masaże, warsztaty rękodzieła, kuligi lub przejażdżki bryczką a wkrótce będą również korty tenisowe. Grupy mogą zamówić warsztaty kulinarne pt. „Odczarować karpia”, warsztaty tematyczne jak np. filcowanie wełny, dekorowanie mazurków świątecznych albo spacer po stawach z przyrodnikiem z Grupy Ekologicznej pt. „Bogactwo przyrodnicze stawów w Mościbrodach”.

Okoliczne atrakcje
Dwór Mościbrody leży na Szlaku Kulinarnym Mazowiecka Micha Szlachecka – szlaku folkloru i smaków Mazowsza. Ta niezwykła trasa, łącząca najciekawsze miejsca regionu, jest produktem promującym walory turystyczne: kulturowe, historyczne, kulinarne i przyrodnicze wschodniego Mazowsza.
Warte odwiedzenia są też pobliskie muzea: Muzeum Regionalne w Siedlcach czy Muzeum Diecezjalne w pobliskich Siedlcach gdzie obejrzeć można jedyny w Polsce obraz El Greca – „Ekstaza Św. Franciszka”, odkryty przypadkiem w Kosowie Lackim czy Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, W okolicy są też pałace w Patrykozach i Korczewie oraz zabytkowy kościół w Wodyniach.

zdjęcia Grzegorz Micuła Read&Fly Magazine

https://modanamazowsze.pl/dwor-moscibrody/

You may also like

Zostaw komentarz