Strona główna » Akcja Czyste Góry Czyste Szlaki już w połowie czerwca z finałem na Turbaczu

Akcja Czyste Góry Czyste Szlaki już w połowie czerwca z finałem na Turbaczu

Magdalena Pinkwart
4 minuty czytania

Poznawanie piękna polskich gór połączone ze sprzątaniem szlaków to część projektu „Czyste Góry Czyste Szlaki”. Organizatorzy mają na koncie kilkadziesiąt zorganizowanych akcji i tony zebranych śmieci z udziałem kilku tysięcy osób. Tym razem impreza odbędzie się 17 i 18 czerwca na Turbaczu.

Sprzątanie szlaków prowadzących na Turbacz i dobra zabawa przy schronisku jest częścią projektu Czyste Góry Czyste Szlaki organizowanej od 2011 roku. Samo sprzątanie jest happeningiem bo głównym wymiarem jest aspekt edukacyjny. By weekend był przyjemny dla wszystkich, przygotowano sporo atrakcji i nagród. Doceniony i nagrodzony zostanie najmłodszy i najstarszy uczestnik, będzie nagroda za najdłuższą pokonaną trasę (wraz ze sprzątaniem), za najciekawsze znalezisko itp. Ponadto nagrodzeni zostaną autorzy najciekawszych haseł promujących cykl akcji oraz fotorelacji. Wszyscy uczestnicy otrzymają specjalne worki w punktach początkowych szlaków prowadzących na Turbacz. W sobotni dzień oraz wieczór będzie tradycyjne ognisko i wspólne śpiewanie. Chętni mogą zabrać gitary, flety, skrzypce i inne instrumenty miłe dla ucha i otoczenia.

Czyste góry czyste szlaki w tym roku z finałem na Turbaczu

W akcji chodzi o to by zwrócić uwagę na zagadnienie rozważnego korzystania z uroków gór. To będzie czas, gdy znów w góry wyjdą tysiące osób. Organizatorzy chcą by turyści, zanim wyruszą na szlaki, dowiedzieli się w sposób prosty i przystępny, czym są góry, kto w nich mieszka a także jak przygotować się do górskich wędrówek. Akcja ma przypominać, że w górach, my ludzie, jesteśmy tylko gośćmi i zawsze powinniśmy się zachowywać z rozwagą i szacunkiem dla otaczającej nas przyrody.  Nie od dziś wiadomo, że szlaki górskie są zaśmiecane przez nieodpowiedzialnych turystów. Należy ciągle głośno mówić, że tak nie wolno robić! Kolejna edycja akcji „Czyste Góry Czyste Szlaki” stanie się swego rodzaju narodową lekcją właściwego zachowania w górach.

Wszystkich chętnych chcących wziąć udział, wraz z podaniem planowanej trasy (wykaz szlaków poniżej) organizatorzy proszą o przesłanie krótkiej informacji na adres: alejapodroznikow@gmail.com. W tytule maila należy wpisać „Biorę udział”. Do akcji „Czyste Góry Czyste Szlaki” zaproszone są wszystkie chętne firmy, szkoły, instytucje, ośrodki itp. Więcej szczegółów na stronie Klubu Podróżników Śródziemie.

Projekt „Czyste Góry Czyste Szlaki” to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji  zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje „Czyste Góry Czyste Szlaki” nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując. Do udziału przyłączają się kolejne środowiska, instytucje i media a grono wsparcia ciągle się powiększa. Organizatorem cyklu akcji od kilkunastu lat jest Klub Podróżników Śródziemie a inicjatorem i koordynatorem jest podróżnik, dziennikarz i fotografik Albin Marciniak.

Patronem medialnym akcji jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza oraz magazyn Read&Fly

fot: Albin Marciniak

You may also like

Zostaw komentarz