Strona główna » Na Placu św. Piotra stanęła choinka – Symbol jedności i Tradycji

Na Placu św. Piotra stanęła choinka – Symbol jedności i Tradycji

Sergiusz Pinkwart
2 minuty czytania


Bożonarodzeniowa choinka na Placu św. Piotra to tradycja wprowadzona do Watykanu przez św. Jana Pawła II, ale przyjęła się znakomicie i trudno wyobrazić sobie Świąt bez drzewka i szopki. W najmniejszym, ale i jednym z najbardziej wpływowych państw świata symbolicznie rozpoczęto okres Bożego Narodzenia.

Polityczne uwarunkowania sprawiły, że w tym roku nie Betlejem, a Plac św. Piotra w Watykanie jest sercem obchodów bożonarodzeniowych, przyciągając pielgrzymów i turystów z całego świata. To tu stanęła okazała choinka i odsłonięto szopkę, inaugurując tym samym okres świąteczny w miejscu, które dla ponad miliarda chrześcijan stanowi duchowe centrum katolicyzmu. Ceremonii przewodniczył kard. Fernando Vérgez Alzaga, prezydent Państwa Watykańskiego, oraz s. Raffaella Petrini, sekretarz generalny.

Tegoroczna choinka to dar z miejscowości Ledro, położonej w malowniczej diecezji trydenckiej we włoskich Alpach. 29-metrowa jodła została starannie wybrana z dbałością o ekologię. Drzewo pochodzi z terenów przeznaczonych do planowej wycinki, co wpisuje się w zrównoważoną gospodarkę leśną regionu i zapewnia naturalną odnowę drzewostanu. Przemyślany wybór tego symbolu świąt podkreśla współczesne zaangażowanie Watykanu w troskę o środowisko, nawiązując do ekologicznego przesłania encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.

Towarzysząca choince szopka, równie efektowna i pełna symboliki, przybyła z nadmorskiej miejscowości Grado w diecezji goryckiej. Przygotowana przez grupę 40 artystów i wolontariuszy, nawiązuje do regionalnej architektury „casone” – dawnych chat rybackich budowanych z trzciny, charakterystycznych dla lagunowych krajobrazów północnej Italii. Morsko-wyspiarski klimat z początku XX wieku stanowi malownicze tło dla Świętej Rodziny, nadając tradycyjnej scenie narodzenia Jezusa unikalny, lokalny koloryt.

Cała instalacja – zarówno jodła z Ledro, jak i artystyczna szopka z Grado – to efekt wielkiego zaangażowania lokalnych społeczności, które w ten sposób składają swoje dary przed Stolicą Piotrową. Symbolika tych darów odzwierciedla przesłanie solidarności, pokoju i jedności w duchu Bożego Narodzenia.

Watykańska choinka i szopka pozostaną na Placu św. Piotra do 12 stycznia 2025 roku, kiedy obchodzona będzie Niedziela Chrztu Pańskiego. Przez ten czas tysiące odwiedzających z całego świata będzie miało okazję podziwiać tę świąteczną kompozycję, która w swojej prostocie i pięknie przypomina o wartościach łączących ludzi niezależnie od granic i kultur.

Fot.: © Vatican Media

You may also like

Zostaw komentarz