Strona główna » Inauguracja połączenia Kraków-Perugia: włoskie skarby na wyciągnięcie ręki

Inauguracja połączenia Kraków-Perugia: włoskie skarby na wyciągnięcie ręki

Grzegorz Skrzypak
5 minuty czytania

Uruchomienie nowego połączenia lotniczego Ryanair Kraków-Perugia (pierwszy lot odbył się w poniedziałek 27 marca) było znakomitą okazją do zaprezentowania atrakcji turystyczno-kulinarnych włoskiego regionu Umbria.

Kraków, a konkretnie – włoską restaurację „Mamma Mia” odwiedzili przedstawiciele Konsorcjum URAT (Unia Restauratorów i Hotelarzy Jeziora Trazymeńskiego) by zaprezentować atrakcyjne turystycznie tereny w okolicach Perugii, a także wyśmienite potrawy i wina z tego regionu. Spotkanie miało na celu przedstawienie i zaprezentowanie przybyłym na spotkanie przedstawicielom biur podróży i dziennikarzom – bogatej oferty zawierającej turystyczne jak i kulturowe, historyczne czy kulinarne aspekty związane z tym regionem.

Konsorcjum URAT (Unia Restauratorów i Hotelarzy Jeziora Trazymeńskiego), liczące dziś ponad setkę podmiotów powstało w 1983 roku, a jego celem było wsparcie promocyjno-handlowe zrzeszonych firm oraz okolic jeziora Trazymeńskiego. To chyba największa atrakcja okolicy – do dziś jeszcze nie do końca odkryta i mało znana przez turystów z Polski.

O niesamowitych miejscach, rowerowych trasach, istotnych i ważnych praktycznych informacjach związanych z tym terenem uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się z kilku ciekawych prezentacji zaprezentowanych przez charyzmatycznego i profesjonalnie przygotowanego Prezydenta konsorcjum URAT – Pana Michele Benemio.

I tak okazało się, że Jezioro Trazymeńskie to czwarte co do wielkości jezioro we Włoszech. To miejsce, w którym Umbria niejako „wylewa“ się na Toskanię stwarzając nie tylko możliwości uprawiania różnorodnych form turystyki aktywnej, ale też odpoczynku. Jak wynikało z przekazu gości z Włoch – znakomitymi i niezbędnymi „narzędziami” do tego są obiekty noclegowe, luksusowe hotele ze SPA, wiejskie posiadłości, kempingi zanurzone w otaczającym jezioro krajobrazie z zachodami słońca zapierającymi dech w piersiach. Intensywne kolory „natury” tego terenu mają zapewne wiele wspólnego z osobą Pietra di Cristoforo Vannucci znanego jako Perugino. Pięćsetna rocznica śmierci tego mistrza renesansu przypada właśnie w tym – 2023 roku.

Wracając jeszcze na chwilę do organizacji URAT – trzeba wspomnieć, że podejmowane dla realizacji wsparcia promocji tej części Włoch działania mają za zadanie zainteresowanie rynku turystycznego tak rodzimego, jak i zagranicznego poprzez kontakt z touroperatorami i biurami podróży, ale też bezpośrednio z turystami, którzy mogą skorzystać z pośredników posiadających ofertę URAT lub sięgnąć po nią sami.

Głównymi narzędziami, poprzez które Konsorcjum prezentuje swoją zintegrowaną ofertę jest portal turystyczny www.lagotrasimeno.net

Nie można też nie wspomnieć o rozkoszach podniebienia, których namiastkę uczestnicy krakowskiego spotkania mieli okazję oczywiście „doświadczyć”. Poprzez stronę Trasimeno Sapori www.trasimenosapori.it (Smaki Jeziora Trazymeńskiego) można poznać lokalne produkty, ich walory odżywcze, dowiedzieć się, jak wielką wagę producenci przywiązują do jakości.

Sam region Umbria, Perugia, a także pobliskie, średniowieczne miasta: Asyż, Gubbio, Spello, Spoleto czy Orvieto to bardzo atrakcyjna i ciekawa alternatywa dla wielu mniej lub bardziej znanych miejsc we Włoszech, które często odwiedzają turyści z Polski.  Do tego możliwość (która pojawiła się teraz, pod koniec marca) bezpośredniego i szybkiego dotarcia na miejsce za sprawą połączenia lotniczego Kraków – Perugia sprawia, że warto wpisać taką destynację na osobistą listę „must see”.

Natomiast czy Polacy chętnie i od razu zainteresują się tym kierunkiem w dobie tak wielu interesujących i co najważniejsze „reaktywujących” się po przymusowej przerwie miejsc w Europie i na Świecie – to już jak to się mówi – czas pokaże.

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o tym, że całość spotkania pięknie i z humorem z języka włoskiego na polski tłumaczyła znakomita przewodniczka i znawczyni Italii Anna Kłossowska.

Fot. Grzegorz Skrzypak, materiały prasowe URAT (Unione Ristoratori Albergatori Del Trasimeno)

You may also like

Zostaw komentarz