Strona główna » Chorwacja: Riwiera Crikvenica – idealne miejsce do aktywnego wypoczynku

Chorwacja: Riwiera Crikvenica – idealne miejsce do aktywnego wypoczynku

Wojciech Lubinski
7 minuty czytania

Na wybrzeżu północnej części Adriatyku – w rejonie Zatoki Kvarnerskiej – góry stykają się z morzem. To daje szeroki wachlarz możliwości, zwłaszcza turystom, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Podwodny świat

Riviera Crikvenica (https://www.rivieracrikvenica.com/pl) to prawdziwy raj dla płetwonurków. Miłośnicy nurkowania z różnych krajów przyjeżdżają tutaj praktycznie przez cały rok, by odkrywać podwodne skarby Adriatyku. W miejscowości Selce od 1995 roku działa centrum nurkowe „Mihurić” (https://mihuric.hr), dzięki któremu pasjonaci nurkowania mają możliwość poznania lokalnej flory i fauny oraz historii tamtejszych wraków.

Centrum nurkowe w miejscowości Selce działa od ponad 20 lat. Funkcjonuje w ramach organizacji PADI (Profesjonalne Stowarzyszenie Instruktorów Nurkowania). Fot.: WL

W pobliżu centrum – w głębinach Adriatyku – jest aż 30 interesujących lokalizacji dla płetwonurków. I stale odkrywane są nowe, ciekawe podwodne miejsca.

Pierwsza przygoda z nurkowaniem odbywa się pod okiem doświadczonego instruktora (w tym przypadku instruktorki z Polski). Fot.: WL

Turyści, którzy z różnych względów nie zdecydują się na nurkowanie, mogą oglądać podwodny świat w Crikvenickim Akwarium. Znajduje się tam 30 basenów, które są domem dla ponad 100 rodzajów ryb występujących w Morzu Adriatyckim i dla około 50 gatunków ryb tropikalnych. Wśród nich są takie wyjątkowe okazy jak np. tępogłów grubowargi, ustniczek pierścieniowaty, rogatnica jasnoplama, morlesz pręgowany, dorada królewska i murena cętkowana. Nazwy poszczególnych ryb zostały umieszczone na ścianie przy każdym basenie w kilku językach, w tym także w języku polskim.

Podwodne życie można oglądać nie tylko w morskich głębinach. Fot.: WL

Crikvenickie Akwarium powstało dzięki wieloletniej pracy grupy biologów, ichtiologów, akwarystów i rybaków z Chorwacji. 

Oprócz niezwykłych gatunków ryb w Crikvenickim Akwarium zobaczymy także przedstawiciela dużych gadów drapieżnych. Fot.: WL
Rowerem bez wspomagania elektrycznego w górskich warunkach mogą jeździć bardziej zaawansowani cykliści. Fot.: ELBIKE CRIKVENICA

Na dwóch kółkach

Riwiera Crikvenica to nie tylko wodne atrakcje. Dużą popularnością cieszą się zarówno jazda na rowerze, jak i piesze wędrówki po górskich szlakach. W okolicy wyznaczonych jest  ponad 300 km tras, tzw. single tracków. Dużym udogodnieniem będzie wypożyczenie rowerów z napędem elektrycznym (np. w wypożyczalni ELBIKE Crikvenica www.elbike-crikvenica.com ). Trasa nie jest trudna, ponieważ prowadzi wzdłuż wybrzeża przez miejscowości, takie jak: Selce, Crikvenica, Dramalj i Jadranovo, które charakteryzują się bogatą roślinnością i pięknymi plażami. Jednak w przypadku, gdy oddalimy się od linii brzegowej i wjedziemy w głąb lądu, to od razu czekają na nas strome podjazdy.

Zupełnie nowa, piaszczysta plaża w miejscowości Jadranovo. Fot.: WL

Jadąc rowerem możemy podziwiać malownicze krajobrazy. Turystów urzeka zwykle półwysep Kaćjak, położony w pobliżu miejscowości Dramalj. Panującą tam cisza zapewnia komfortowy wypoczynek. Na półwysep Kaćjak można z łatwością dotrzeć na rowerze.

Panorama z punku widokowego na półwyspie Kaćjak. Fot. WL

Wyprawa quadami

W górzystym terenie sporym zainteresowaniem cieszy się także jazda na quadach. Można je wypożyczyć w Crikvenicy. Przenosimy się zatem w górskie tereny. Zaledwie 10 km od morza leży Vinodol – urzekająca dolina, otoczona stromymi wzgórzami, które pokryte są gęstą zielenią. Dzięki quadom – w ciągu 2-3 godzin – jesteśmy w stanie pokonać nawet 60 km po kamienistych i asfaltowych drogach, a także po górskich szlakach, odkrywając dziewicze obszary, gdzie natkniemy się nawet dzikie konie.

Quady można wypożyczyć w Crikvenicy. Fot.: WL

Podziwianie krajobrazu z licznych punktów widokowych daje wyjątkową okazję do obcowania z naturą.

Quadem bez problemu dotrzemy na punkt widokowy Vidikovac Mahavica nad doliną Vinodol, skąd pięknie widać północny Adriatyk. Fot.: WL

Po zjechaniu z górskich tras wskazany jest spacer w okolicach jeziora Tribaljsko. Ten sztuczny zbiornik w dolinie Vinodol został zbudowany na potrzeby miejscowej elektrowni wodnej, a następnie został zarybiony, przez co stał się atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy. W jeziorze o powierzchni 41 ha występują różne gatunki ryb: karp, amur, sum, leszcz, okoń i węgorz, Szczególną zaletą jeziora jest to, że znajduje się ono zaledwie kilka kilometrów od morza.

Widok na jezioro Tribaljsko w dolinie Vinodol. Fot.: WL

Aktywnie i kulturalnie

Wybierając się na Riwierę Crikvenica – w okresie do maja do września – możemy mieć stuprocentową pewność, że trafimy tam na jedną z cyklicznych imprez kulturalnych. W wiosenno-letnim w kalendarzu stałe miejsce mają takie wydarzenia jak: Tydzień Tłustej Ryby Morskiej, Festiwal Artystów Ulicznych „CrikvArt”, Dni Turystyki, impreza muzyczna „Melodie o Smaku Morza” oraz Fisherman’s Week, czyli Tydzień Rybaka (zawsze w ostatni tydzień sierpnia). Większość imprez odbywa się w centrum Crikvenicy na skwerze Stjepana Radića (więcej szczegółów w kalendarzu imprez – https://www.rivieracrikvenica.com/pl/dogadanja ).

Fragment Riwiery Crikvenica. Fot.: WL

You may also like

Zostaw komentarz