Strona główna » Bułgaria zainaugurowała sezon letni

Bułgaria zainaugurowała sezon letni

Alicja Micuła
11 minuty czytania

21 maja Bułgaria oficjalnie otworzy sezon letni 2023. Nad Morzem Czarnym jest już przyjemnie ciepło, a liczba hoteli i ich standard pozwalają dostosować pobyt do swoich możliwości.

Oficjalne otwarcie sezonu turystycznego na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, z udziałem Ilina Dimitrova, Ministra Turystyki Republiki Bułgarii i innych ważnych gości zainaugurowano 21 maja 2023 w miejscowości Święty Konstantyn i Święta Helena (Sveti Konstantin i Sveta Elena), najstarszym, bo działającym od 1908 roku uzdrowisku nad Morzem Czarnym.

To właśnie z okazji 115-lecia istnienia tego kurortu sezon turystyczny 2023 roku zainaugurowano nad basenami napełnionymi gorącą, źródlaną wodą. Bułgaria zajmuje drugie miejsce w Europie jeśli chodzi o zasoby naturalnych wód mineralnych i źródlanych mających unikalny skład i właściwości lecznicze.

Święty Konstantyn i Święta Helena

Uzdrowisko swoją nazwę zawdzięcza klasztorowi św. Konstantyna i Heleny, który w czasach starożytnych znajdował się na tym terenie. Obecny klasztor pochodzi z XVI wieku. Obok ołtarza znajduje się źródło, którego woda jest uważana za świętą. Stoją gotowe do napełnienia buteleczki, które można zabrać za symboliczną opłatą.


Bułgaria odkrywana na nowo

Atrakcje Bułgarii odkrywa kolejne pokolenie Polaków. Cieplejszy od naszego klimat i zdecydowanie cieplejsze morze oraz umiarkowane ceny pozwalają na spędzenie tam nawet krótkich wakacji. Dwugodzinny przelot samolotem jest najbardziej optymalnym połączeniem z bułgarskimi lotniskami w Burgas lub Warnie. Można również zdecydować się na podróż samochodem. Polskie prawo jazdy jest tu honorowane, a zielona karta nie jest obowiązkowa. Obowiązują winiety. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila.

Historia, kultura i Morze Czarne

Nadmorskie kurorty Bułgarii spokojnie mogą rywalizować ze śródziemnomorskimi ośrodkami turystycznymi. Hotele spełniają wszelkie wymogi, również jakością usług, a ceny są znacznie niższe niż zachodnie

Poza piaszczystymi plażami są w Bułgarii miejsca, którym warto poświęcić nieco wakacyjnego czasu. Mnóstwo miejsc związanych jest z historią Bizancjum, przebywaniem na tych ziemiach Traków, Greków, Słowian, Protobułgarów, Turków, Ormian, Rumunów, Żydów, Gagauzów i Rosjan. Są cerkwie z przepięknymi ikonami, Złoty Skarb Traków w Muzeum w Warnie i pochodzące z czasów rzymskich ruiny. Z terenów współczesnej Bułgarii wywodził się słynny gladiator Spartakus, tu przebywał na wygnaniu Owidiusz, w drodze do Konstantynopola w 1855 roku zatrzymał się w Burgas nasz wieszcz Adam Mickiewicz, którego płaskorzeźbę znajdziemy w Parku Nadmorskim.

Atrakcje dla każdego

Na czarnomorskim wybrzeżu o długości 378 km, w tym ok. 170 km plaż, swoim pięknem przyciąga zachwycający Nesebar, czyli dawna Messembria. Od 1983 roku zabytki kultury w mieście zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Półwysep połączony jest groblą z nowszą częścią miasta i dalej z plażami Słonecznego Brzegu.

W pobliżu znajduje się podobno największy w Europie Aquapark Nesebar (https://aquaparknessebar.bg). King Cobra, Space Shuttle (najdłuższa zjeżdżalnia w Europie), Dragero Multislide, jedyny w kraju Symulator Surfowania to tylko niektóre z propozycji atrakcji. Aquapark zapewnia bezpłatny transfer z i do Słonecznego Brzegu, Sveti Vlas, Elenite, Nesebaru i Rawdy. Tylko transport z i do Pomoria kosztuje 10 BGN od osoby.

Na południe od Burgas, poza malowniczym Sozopolem zobaczyć można we wsi Ravadinovo przedziwny zamek noszący nazwę „Zakochany w wietrze” lub popłynąć w rejs po rzece Ropotamo, bułgarskiej Amazonce.

Jadąc na północ, w stronę Warny, spotkamy bardziej kameralne, nadające się bardziej do rodzinnego wypoczynku miejsca jak Pomorie, Obzor, Byala czy Elenite. Czysta plaża, błękitna flaga na dowód czystej wody i dobra baza hotelowa, to pewne punkty tych miejsc.

Za specjalne – już od starożytności – miejsce uważany jest położony ok. 20 km na zachód od Warny Kamienny Las. Miejsce święte, o niezwykłej energii. Kamienne formacje zajmują powierzchnię ok. 50 km kw. i w 2002 roku i uznane zostały za Pomnik Przyrody.

Nim dotrzemy do wietrznego półwyspu Kaliakra, z którym związana jest historia o bułgarskich dziewczętach, które wolały zginąć niż trafić do tureckiej niewoli, czekają nas Złote Piaski – kurort rozrywkowy, z własnym kasynem, wieżą Eiffla, ogromną karuzelą i licznymi wodnymi rozrywkami. To raj dla ludzi, którzy lubią się bawić.

Albena z kolei, to świetne hotele otoczone zielenią, z pięknymi plażami. Miejsce wyjątkowe, z własnymi ogrodami, gdzie hodują warzywa i inne potrzebne w restauracjach produkty. Eko i Bio nie są dla tego regionu pustymi hasłami.
Jeszcze Bałczik z Pałacem rumuńskiej Królowej Marii, Ogrodem Botanicznym z wyjątkową kolekcją kaktusów i róż, a także Królewska Winiarnia. Stamtąd już niedaleko do lokalnej restauracji Dalboka (http://dalboka.bg), w której są zawsze świeże małże z własnej hodowli, a kuchnia znakomita.

Bułgaria, poza ciepłem i słońcem, oferuje mnóstwo dojrzewających na słońcu warzyw i owoców, pyszne sery, owoce morza, wina o naprawdę zadziwiających smakach – od różanego po pomidorowe, rakiję i całkiem dobre piwo Kamenitza. Liczne lokalne winiarnie zachęcają do degustacji, często po polsku, bez zmuszania do zakupu.

Lokalne potrawy jakich również warto spróbować, to tarator – zupa-chłodnik z jogurtu, wody, zsiadłego mleka, posiekanego świeżego ogórka, oliwy z oliwek, posiekanego kopru oraz czosnku z odrobiną soli – idealna na gorące lato, banica – z ciasta filo przekładanego serem, czy tzw. sałata szopska. Osobnym tematem są wyroby z damasceńskiej róży (olejek różany wyrabia się z odmian 'Versicolor’ i 'Tringipetala’), których płatki zbierane są wcześnie rano w maju w dolinach otaczających miejscowość Kazanłyk. Ponad 70 proc. światowej produkcji olejku różanego pochodzi właśnie z Bułgarii. W Bułgarii produkowany jest nie tylko różany, ale też olejek lawendowy. Jednak róża, zwana płynnym złotem Bułgarii, swoją popularnością jak na razie zdominowała bułgarską lawendę. Cena za kilogram olejku różanego waha się między 7000 a 8000 euro.

Dziennikarski wyjazd studyjny w dniach 18-23 maja 2023 r. odbywał się na zaproszenie Sojuszu Bułgarskiego Morza Czarnego – Bulgarian Black Sea Alianace (BBSA).

Celem BBSA jest jednoczenie prywatnych firm, gmin Morza Czarnego i Ministerstwa Turystyki, aby promować potencjał Bułgarii jako kierunku turystycznego. Głównym inicjatorem powstałego w 2021 roku sojuszu był Fraport Twin Star Airport Management. Przewodniczącym Rady Dyrektorów Sojuszu jest dr Frank Quante.
Celem Sojuszu jest również współpraca pomiędzy operatorami portów lotniczych, liniami lotniczymi, touroperatorami, hotelarzami i organizacjami pozarządowymi. Swoje kampanie marketingowe BBSA realizuje na głównych rynkach turystycznych, do których zaliczają Niemcy, Wielka Brytanię, Polskę, Czechy i Izrael. Już w połowie maja na lotnisku w Warnie wylądowali pierwsi pasażerowie lotów czarterowych z Niemiec i Polski. Z początkiem czerwca 2023 wznowione zostaną loty z Helsinek. Loty czarterowe do Warny z Tel Awiwu i z Kopenhagi będą obsługiwać dwie nowe linie lotnicze, Arkia Israeli Airlines i Braathens International Airways. Turyści z Czech dotrą na północne wybrzeże Morza Czarnego, do Warny bezpośrednim lotem z Karlowych Warów. Nowe połączenie z Belgradu do Warny uruchomi 5 czerwca 2023 roku Air Serbia; Turyści z Polski od 6 czerwca 2023 będą mogli skorzystać z regularnych lotów PLL LOT do Warny z nowego Portu Lotniczego w Radomiu. Z Krakowa turystów do Warny zabierze od lipca 2023 Ryanair. Zwiększono też częstotliwość lotów wewnątrz kraju. Bulgaria Air ze stolicy Bułgarii Sofii poleci do Warny 3 razy dziennie w dni powszednie i 2 razy dziennie w soboty i niedziele (https://www.fraport-bulgaria.com).

fot: Alicja Micuła

You may also like

Zostaw komentarz