Strona główna » Jubileusz Polskich Linii Lotniczych LOT

Jubileusz Polskich Linii Lotniczych LOT

Grzegorz Micuła
3 minuty czytania

Polskie Linie Lotnicze LOT obchodzą w tym roku 95-lecie działalności. Są jednymi z najstarszych działających linii lotniczych na świecie.

Spółka „Linje Lotnicze LOT”, które rozpoczęły działalność 1 stycznia 1929 roku, powstały z połączenia dwóch prywatnych przewoźników: Aerolotu i Aero, tworząc tym samym jedną z najstarszych ciągle działających linii lotniczych na świecie. W tym samym roku grafik Tadeusz Gronowski, zaprojektował logo PLL LOT – wpisaną w okrąg stylizowaną sylwetkę żurawia. Jest on symbolem tego przewoźnika nieprzerwanie od 95 lat.

W 20-leciu międzywojennym kierowana przez płk. Wacława Makowskiego linia pozyskiwała nowe samoloty oraz uruchamiała połączenia, łącząc w tym czasie w ramach Linii Bałtyckiej miasta na trasie od fińskich Helsinek aż po Lyddę w Izrealu.
W 1938 roku, dyrektor Makowski, jako dowódca i pierwszy pilot, dokonał przelotu o długości 24 850 km z Burbank k. Los Angeles do Warszawy. Przelot był próbą dla planowanego na 1940 r. regularnego połączenia z Warszawy do Ameryki Północnej, a zrealizowany został nowo zakupionym samolotem Lockheed L-14H Super Electra o znakach SP-LMK.

Po zakończeniu II wojny światowej PLL LOT odrodziły się, jednak jako przewoźnik zza żelaznej kurtyny ograniczały się tylko do obsługi kierunków istotnych z punktu widzenia ówczesnych władz. Ważnym momentem było nabycie przez LOT maszyn dalekodystansowych typu IŁ-62, dzięki którym przewoźnik uruchomił 50 lat temu połączenia do najważniejszych ośrodków Polonii w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Pod koniec lat 80. w PLL LOT nadeszła kolejna istotna zmiana. Przestarzałe radzieckie konstrukcje były stopniowo zastępowane przez nowoczesne amerykańskie samoloty – najpierw Boeingi 767, później 737. Równocześnie pięcioosobowe załogi kokpitowe zostały ograniczone do załóg dwuosobowych. Flotę regionalną uzupełniły debiutujące wówczas samoloty regionalne Embraera, a w 2013 roku przewoźnik podjął decyzję o zastąpieniu Boeingów 767 najnowocześniejszym samolotem szerokokadłubowym na świecie – Boeingiem 787 Dreamliner.

Polskie Linie Lotnicze LOT

Dziś PLL LOT są jednymi z najstarszych linii lotniczych na świecie, których doświadczeni piloci każdego dnia wzbijają w niebo nowoczesne i wygodne samoloty, umożliwiając pasażerom bezpieczne i komfortowe podróżowanie. Z roku na rok prężnie poszerzają swoją siatkę połączeń o nowe kierunki i udowadniają, jak ważne jest to, z kim podróżujesz, z dumą promując polską gościnność i tradycję.


– Tegoroczny jubileusz PLL LOT jest powodem do dumy i doskonałą okazją do podziękowania wszystkim, którzy na przestrzeni już blisko stulecia tworzyli naszą firmę. Znajdując oparcie w doświadczeniach i dokonaniach przeszłych dekad, LOT patrzy w przyszłość. Przed nami wiele wyzwań i trudnych decyzji na bardzo konkurencyjnym globalnym rynku, gdzie margines błędu jest naprawdę niewielki. Czekają nas m.in. decyzje flotowe oraz zabezpieczenie zasobów ludzkich i infrastrukturalnych, umożliwiających kontynuację rentownego wzrostu narodowego przewoźnika. Rok 2023 udowodnił, że LOT jest nowoczesną firmą, która potrafi osiągać świetne wyniki. Realizacja ogłoszonej strategii firmy na lata 2024 – 2028 wymagać będzie wieloletniej, uważnej polityki handlowej i żelaznej dyscypliny kosztowej – mówi Michał Fijoł, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

W kolejnych latach firma planuje skupić się na realizacji założeń strategii na lata 2024 –2028. Polskie Linie Lotnicze LOT będą miały więcej nowoczesnych samolotów i otworzą kolejne połączenia.


fot: PLL LOT

You may also like

Zostaw komentarz