Strona główna » Rekordowy rok dla turystyki Egiptu

Rekordowy rok dla turystyki Egiptu

Grzegorz Micuła
5 minuty czytania

Egipt został uznany przez Lonely Planet za kraj oferujący najlepszy stosunek jakości do ceny, w 2023 roku przyjął rekordową liczbę gości.

Według egipskiego Ministerstwa ds. Turystyki w pierwszej połowie 2023 roku Egipt odwiedziło ponad siedem milionów turystów. Kraj, który przewodzi liście najbardziej przystępnych cenowo kierunków podróży Best in Travel 2024 magazynu Lonely Planet, może w 2023 roku odwiedzić nawet 15 milionów turystów. Aby utrzymać ten trend w przyszłym roku, planowane są kolejne otwarcia nowych atrakcji historycznych i kurortów.

Egipt
Egipt, świątynia w Kom Ombo.

Turystyka zmieniła się w ostatnich latach. Do Egiptu przyjeżdża coraz więcej turystów z Polski, ponieważ kraj ten oferuje im różnorodne i niepowtarzalne doświadczenia, a przy tym czują się tu bezpiecznie. Naszym celem jest zapewnienie gościom pobytu, który pozwoli im się zrelaksować i odprężyć, a także poznać naszą bogatą kulturę. W zeszłym roku odnotowaliśmy napływ turystów z Polski w zimowych miesiącach i spodziewamy się, że również w tym roku odwiedzą nas tłumnie, by uciec przed zimą – mówi Ahmed Issa, Minister Turystyki i Kultury Antycznej.

Egipt
Statki turystyczne na Nilu.

Inwestycje w miejsca turystyczne

W Egipcie poczyniono znaczące inwestycje, związane m.in. z odnową i udostępnieniem stanowisk archeologicznych oraz otwarciem nowych muzeów i hoteli. Do najważniejszych wydarzeń należy ponowne otwarcie Muzeum Grecko-Rzymskiego w Aleksandrii, renowacja Wielkiej Sali Hypostylowej w Świątyni Karnak i Dolinie Królów, a także otwarcie nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego na początku 2024 roku pod Kairem. Dzięki licznym bezpośrednim połączeniom lotniczym z wielu głównych miast europejskich do Egiptu można teraz dotrzeć szybciej i taniej niż kiedykolwiek wcześniej. Dodatkowymi atutami są: nowo wprowadzona pięcioletnia wiza wielokrotnego wjazdu, pakiety wakacyjne i niskie koszty pobytu.

Egipt

Zróżnicowana oferta

Turystyczna oferta Egiptu jest szeroka i zróżnicowana i to niezależnie od tego, czy celem podróży są piaszczyste plaże i dziewicze rafy koralowe Morza Czerwonego, kultowe piramidy w Gizie, Wielki Sfinks, świątynia Abu Simbel, legendarna Świątynia Luksorska czy Sun Festival w Asuanie. Egipt to popularny kierunek podróży zarówno dla rodzin szukających luksusu all-inclusive, dla osób podróżujących samotnie i poszukujących wyjątkowych przygód, a także dla osób pracujących zdalnie i szukających niedrogiego wypoczynku na dłuższy czas.

Ochrona środowiska

Przy coraz większym nacisku na ochronę środowiska, Egipt oferuje wiele możliwości osobom poszukującym przyjaznych form kontaktu z przyrodą, zainteresowanych dziedzictwem kulturowym i historycznym oraz lokalnymi społecznościami. Wielu touroperatorów oferuje pobyty w ekologicznych obiektach noclegowych i wspieranie małych lokalnych przedsiębiorstw. W kraju znajduje się także wiele eko-pensjonatów, takich jak Eco Nubia położona na niegdyś bezludnej wyspie Bigeh, która stała się atrakcją o międzynarodowym zasięgu. Została ona doceniona przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych UNWTO.

Miejsca takie jak Kair i kurorty zlokalizowane wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, pomiędzy El Gouną a Marsa Alam, uczestniczą w programach prowadzących do zdobycia certyfikatów z zakresu ochrony środowiska. Szarm el-Szejk zostało nawet niedawno uznane przez Arabski Związek ds. Mediów w Turystyce (AUTM) za najbardziej przyjazne środowisku miasto turystyczne.

Egipski Urząd ds. Turystyki (ETA) został założony w 1981 r. w celu wspierania turystyki międzynarodowej poprzez promowanie atrakcji turystycznych kraju i jego długoletniej historii. Działalność ETA koncentruje się również na rozwoju turystyki krajowej, podnoszeniu świadomości na temat turystyki wśród mieszkańców i wzmacnianiu więzi
Egipcjan z dziedzictwem ich kraju. Na czele Zarządu ETA stoi Minister Turystyki.

You may also like

Zostaw komentarz