Strona główna » Wulkan na Islandii znów wybuchł. To kolejna erupcja w ciągu miesiąca

Wulkan na Islandii znów wybuchł. To kolejna erupcja w ciągu miesiąca

Magdalena Pinkwart
2 minuty czytania

W niedzielę 14 stycznia w pobliżu miasta Grindavík na półwyspie Reykjanes na Islandii rozpoczęła się kolejna w ostatnich tygodniach erupcja wulkanu.

Miasto zostało wcześniej ewakuowane, a ludziom nie zagraża niebezpieczeństwo. Pomimo budowy potężnego wału ochronnego wokół miasta szczelina, z której wypływa lawa przecięła zabezpieczenia, a strumienie lawy dotarły do rybackiego miasta Grindavik. Strumień lawy dotarł do zabudowań.

To druga erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii w ciągu niecałego miesiąca. 18 grudnia nastąpiła pierwsza erupcja. Wcześniej ewakuowano wszystkich 4 tys. mieszkańców Grindaviku. Przed ponowną erupcją ok. 100 mieszkańców Grindaviku wróciło do domów, ale wszyscy zostali bezpiecznie ewakuowani przed wybuchem w granicach miasta.

Erupcja zagraża jedynie miastu Grindavík na półwyspie Reykjanes. Do odwołania zamknięta została Błękitna Laguna znajdująca się kilka kilometrów od czynnego wulkanu. W pozostałej części Islandii usługi działają normalnie.

Wulkan znajduje się w pobliżu międzynarodowego lotniska w Keflaviku. Jednak loty do i z Islandii odbywają się zgodnie z rozkładem, a erupcja nie zakłóci ruchu lotniczego.

Obecnie podróżni nie muszą wprowadzać zmian w swoich planach podróży ani podejmować środków ostrożności. Władze proszą, aby w tym czasie ludzie nie próbowali odwiedzać miejsca erupcji ze względu na powstawanie nowych szczelin. Wszystkie drogi w okolicy są zamknięte.

Władze apelują o śledzenie aktualizacji na stronie Visit Iceland.

You may also like

Zostaw komentarz