Strona główna » Słynna Blue Lagoon zamknięta. Lada dzień na Islandii może nastąpić wybuch wulkanu

Słynna Blue Lagoon zamknięta. Lada dzień na Islandii może nastąpić wybuch wulkanu

Magdalena Pinkwart
2 minuty czytania

Popularne kąpielisko geotermalne Blue Lagoon na Islandii zostało zamknięte, a miasto Grindavik zostało ewakuowane ze względu na zbliżającą się erupcję wulkanu. Sytuacja jest bardzo poważna, a mieszkańcy i turyści zostali poinformowani o konieczności opuszczenia obszaru z uwagi na potencjalne zagrożenia związane z erupcją. Helga Árnadóttir, prezes Blue Lagoon potwierdziła w czwartek 16 listopada informację, że Blue Lagoon przedłużyła zamknięcie całego kompleksu do 30 listopada.

Blue Lagoon, znane z niezwykłych właściwości leczniczych swoich wód termalnych, stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Islandii. Jednak obecna sytuacja wymagała podjęcia środków ostrożności, co skutkowało chwilowym zamknięciem tego popularnego kompleksu rekreacyjnego. Dyrekcja Blue Lagoon kilka dni temu zadecydowała o natychmiastowym zamknięciu spa na okres tygodnia, po tym jak aktywność sejsmiczna była niezwykle duża i przerażeni goście kompleksu hotelowego uciekali w środku nocy do innych hoteli w Reykjaviku i okolicy. Kilkudziesięciu gości zdecydowało się opuścić hotel po rozpoczęciu się fali gwałtownych trzęsień ziemi. Otrzymają oni całkowity zwrot pieniędzy. Zamknięto także słynne baseny z wodą termalną. Pracownicy Blue Lagoon na czas zamknięcia kompleksu będą otrzymywać pełne wynagrodzenie.

Symulacja wykazała, że magma może uwolnić się na południowym krańcu tunelu magmowego, tuż za Grindavíkiem. Zasięg tunelu magmowego jest znaczny i magma zbliża się do powierzchni. Wzrosło prawdopodobieństwo erupcji wulkanu na dnie morskim, dlatego Departament Ochrony Ludności musi przygotować się na możliwość wybuchu.

W nocy 11 listopada zarządzono ewakuację wszystkich mieszkańców pobliskiego Grindaviku. Silne trzęsienia ziemi, których odnotowuje się ponad 1000 na dobę, spowodowały osiadanie gruntu w niektórych miejscach Grindavíku i okolic, a także poważne zniszczenia infrastruktury. 

Prognozy wskazują na to, że erupcja wulkanu może nastąpić w najbliższych dniach a nawet godzinach. Władze apelują o zachowanie ostrożności i monitorowanie komunikatów bezpieczeństwa, aby wszyscy mogli skutecznie reagować na ewentualne zagrożenia związane z erupcją wulkaniczną.

Tuż przed północą Althing przyjął ustawę zezwalającą na budowę obiektów obronnych w pobliżu ważnej infrastruktury na Półwyspie Reykjanes. Minister Sprawiedliwości zapowiada, że ​​jeszcze dziś wyda zezwolenie na rozpoczęcie budowy wałów obronnych wokół elektrowni Svartsengi,które będą ochroną dla kąpieliska Blue Lagoon.

fot: Blue Lagoon, Islandia/read&fly.pl

You may also like

Zostaw komentarz