Strona główna » Pociąg do Kultury. Warszawa-Berlin-Warszawa

Pociąg do Kultury. Warszawa-Berlin-Warszawa

Alicja Micuła
6 minuty czytania

Warszawa z Berlinem połączona została Pociągiem do Kultury. Do 16 lutego 2025 pasażerowie podróżujący pomiędzy stolicami Polski i Niemiec mają możliwość wzięcia udziału w wielu odbywających się w nim wydarzeniach artystycznych.

Do zielonego wagonu Pociągu do Kultury przemierzającego od 11 do 16 lutego 2025 trasę Warszawa-Poznań-Berlin może wejść każdy podróżujący PKP Intercity na tej trasie. Pod hasłem „Miasta poruszają” zaplanowano sześć przejazdów, podczas których współpasażerowie mogą wymieniać się ideami, wiedzą, pomysłami.
W specjalnie przystosowanym, oznaczonym na zielono wagonie kultury (na początku lub na końcu składu pociągu) będą miały miejsce tańce, spotkania autorskie, koncerty, występy performatywne i przeróżne warsztaty. Będą quizy, konkursy i oczywiście nagrody. Pociąg do Kultury ma za zadanie łączyć miasta, ludzi i regiony, tworząc przestrzeń do spotkań i rozmowy. Wystarczy zarezerwować zwykły bilet kolejowy za pośrednictwem Deutsche Bahn lub PKP Intercity na odpowiednie połączenie i… wsiąść do pociągu.

W przejeździe inaugurującym start Pociągu do Kultury 11 lutego 2025 na trasie Warszawa-Poznań-Berlin wziął udział J.E. Viktor Elbling Ambasador Republiki Federalnej Niemiec.


Budowanie pomostu literackiego między Polską a Niemcami rozpoczęło spotkanie z Michałem Książkiem, autorem książki „Atlas dziur i szczelin” oraz Dorotą Danielewicz. Zainaugurowało ono literackie wydarzenia w ramach prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Potem była nauka dynamicznego charlestona z Agatą Rakszewską, w ramach opowieści o berlińskiej kawiarni lat 20. ub. wieku „Das Romanische Cafe”. Wcale niełatwego do wykonania podczas jazdy pociągiem. Potem był śpiew pod batutą Grzegorza Wierusa z poznańskiego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki. Podczas kolejnych animacji zaznaczaliśmy m. in. na mapie Polski swoje drogi od miejsc urodzenia do Warszawy – od Dusznik Zdroju, poprzez Piotrków Trybunalski aż po Chersoń czy Krzywy Róg.

Pomysł projektu Pociąg do Kultury powstał w 2016 r., kiedy Wrocław był Europejską Stolicą Kultury. Rafał Dutkiewicz, ówczesny prezydent Wrocławia powiedział, że kiedyś ludzie wymieniali się towarami, natomiast teraz jest czas na wymienianie się ideami, wiedzą, pomysłami, co prowadzi do rozwoju. Tak powstał weekendowy – projektowany pierwotnie na 3 miesiące – Pociąg do Kultury, jadący z Berlina do Wrocławia i z powrotem, którym podróż trwała 4 godziny.

Czas na Warszawę
Okazało się, że wrocławski projekt Pociąg do Kultury tak się spodobał, że trwa już 10 lat, z setką przejazdów w roku w każdy weekend. Z Wrocławia po raz kolejny wystartuje 11 kwietnia 2025. Kolejnym marzeniem pomysłodawców stała się więc Warszawa. Po dwóch latach przygotowań projekt Warszawa-Poznań-Berlin-Warszawa wystartował 11.02.2025, łącząc wszystkie miasta znajdujące się na trasie pociągu. W Pociągu do Kultury powstają pomosty literackie między Polską a Niemcami. Polegający na tzw. sieciowaniu program powoduje, że połączenia wychodzące z pociągu łączą kolejne miasta i pomysły. Wszyscy pasażerowie mogą dołączyć do zielonego wagonu kultury. Szczegóły przejazdu Pociągu do Kultury znajdziemy na stronie projektu.

Rekord Guinnessa i nie tylko
Jednym z wrocławskich pomysłów przeniesionych na trasę z Warszawy do Berlina jest projekt pod nazwą: Europa – po nitce do kłębka. Polega on na robieniu szalika z różnych kolorów wełny. Każdy z pasażerów, uczestników projektu, może przyczynić się do pobicia rekordu Guinnessa w długości szalika. Każde miasto ma swój kolor wełny: Berlin żółty, Warszawa czerwony, a Poznań zielony. Które będzie miało więcej fanów, tego koloru będzie w szaliku więcej. Teraz szalik powstający w Pociągu do Kultury ma ok. 30 m. Pasażerowie pociągu z pomocą animatorów umieszczali też na zawieszkach swoje życzenia dla ludzi i świata – od życzenia pokoju, szczęścia po więcej empatii czy zieleni. Pomysłodawcą projektu Pociąg do Kultury jest Oliver Spatz, a kierownictwo objęła Corinna Scheller.

Organizatorem „Pociągu do Kultury Berlin-Poznań-Warszawa” jest Kulturprojekte Berlin GmbH, finansowana przez Kraj Związkowy Berlin przy wsparciu Poznania i Warszawy. W podróży Pociągiem do Kultury, która minęła jak jedna chwila podczas tylu różnorodnych wydarzeń, uczestniczyłam dzięki zaproszeniu przez Visitberlin.

fot: Alicja Micuła/Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz