Strona główna » Bałczik – ogród botaniczny i pałacyk królowej Marii

Bałczik – ogród botaniczny i pałacyk królowej Marii

Magdalena Pinkwart
7 minuty czytania

Bałczik (Балчик) to malownicze bułgarskie miasteczko w północnej części wybrzeża Morza Czarnego. Otulają je śnieżnobiałe wapienne klify, od których nazywano je Białym Miastem. Bałczik jest dogodnie usytuowany 14 kilometrów od Ałbeny i 40 km od Warny, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko. Bałczik jest jednym z najciekawszych ośrodków wypoczynkowych na wybrzeżu Morza Czarnego. Miasteczko nie jest tak głośne ani zatłoczone jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski, są tu plaże, ciepłe morze, wiele lokalnych restauracji i klimatyczne hotele.

bałczik ogród botaniczny
bałczik ogród botaniczny

Bałczik – Historyczna osada

Miasto założone już w starożytności jest jedną z najstarszych osad w Bułgarii. Początkowo znane jako grecka Krunoy, później przemianowane na Dionizopolis. W wiekach VIII-IX zostało włączone do Bułgarii pod nazwą Karwuna. W XVI w. już jako Bałczik znalazło się w obrębie Imperium osmańskiego i stało się jednym z głównych portów na Morzu Czarnym. Po 1913 roku włączone zostało w granice Rumunii. W 1921 roku w Bałcziku zatrzymała się rumuńska królowa Maria, która zachwycona pięknem tego miejsca, zbudowała tu swoją letnią rezydencję. Dziś pałacyk królowej Marii wraz z otaczającym go parkiem jest perłą Bałczika i jedną z największych atrakcji czarnomorskiego wybrzeża Bułgarii. Na terenie parku znajduje się tradycyjna winiarnia  „Queen’s Winery House” z historycznymi winami, których nigdzie indziej nie znajdziemy. Wszystkie robione są z własnych winogron uprawianych na 4 hektarach winnicy. Można ich skosztować podczas degustacji i zakupić w dobrej cenie w lokalnym sklepiku.

Maria Koburg (Marie Alexandra Victoria von Sachsen-Coburg und Gotha of Great Britain and Ireland zu Sachsen) była córką Alfreda, księcia Edynburga, oraz wielkiej księżnej Marii, wnuczką królowej Wiktorii i cara Aleksandra II. Jej temperament i olśniewająca uroda były słynne w całej Europie a głośne romanse pozamałżeńskie rozpalały wyobraźnię ówczesnych. Bałczik miał dla niej znaczenie szczególne. Zgodnie z jej wolą, po śmierci jej serce zostało złożone w kaplicy pałacowej. Jednak kiedy Bałczik powrócił w granice Bułgarii, dzieci przeniosły je do Rumunii do kaplicy zamku w Bran.

bałczik ogród botaniczny
bałczik ogród botaniczny

Bałczik – Pałacyk królowej Marii

Jej pałac, położony w cichej zatoczce nad samym morzem, nazwany był “Cichym Gniazdem”. Rezydencja, zaprojektowana przez włoskich architektów z niezwykłym smakiem i rozmachem, została zbudowana w latach 1924-36 z przeznaczeniem na letnią rezydencję królowej. Brama, pod którą wchodzi się do rezydencji przypomina łuk triumfalny. Nad pałacem góruje smukła wieża przypominająca minaret oraz kopuła podobna tym z bizantyńskich świątyń. Wewnątrz pozostało kilka oryginalnych mebli królowej Marii, uzupełniają ją inne z tej samej z epoki. Wnętrza pozwalają przenieść się w czasie do chwil, kiedy w swojej ukochanej rezydencji wypoczywała monarchini. Wejście od strony morza wiedzie wąskimi schodkami i tajemniczymi przejściami po licznych schodach i tarasach, po których wspinamy się na wysoki klif, gdzie położona jest właściwa część ogrodu.

bałczik ogród botaniczny
bałczik ogród botaniczny
bałczik ogród botaniczny

Bałczik – Ogród botaniczny

Niezwykłe i różnorodne założenie ogrodowe w Bałcziku to kompleks łączący w warstwie roślinności kombinację wpływów orientalnych, chrześcijańskich i antycznych. Budowle ukryte w parku także stanowią niezwykłą mozaikę kulturową. Są tu elementy stylu gotyckiego, orientalnego czy antycznego, tajemnicze zakątki pełne zieleni i świątynie dumania oraz romantyczne tarasy z widokiem na morze. Przez środek założenia przebiega strumień ze spektakularnym 9-metrowym wodospadem. Ta różnorodność stylów inspirowana jest życiem Marii, która dzieciństwo spędziła w Egipcie i przyjęła nową religię – bahaizm, łączący w sobie elementy chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Na terenie parku i w pałacu można odnaleźć symbole i elementy różnych kultur. Jest tu prawosławna cerkiew „Stella Maris”, budowla stylizowana na antyczną świątynię, oryginalne antyczne stągwie, kamienne krzyże. Do tego cicho szemrzące strumyczki i wodospady zatopione w bogactwie zieleni. Szczególnym miejscem jest ogród różany z feerią kolorów i oszałamiającym festiwalem zapachów.

bałczik ogród botaniczny
bałczik stella maris
bałczik ogród botaniczny

Ogród Botaniczny w Bałcziku w największym na Bałkanach. Na 6,5 ha założenia ogrodowego znajduje się ponad 3500 gatunków roślin: drzew, krzewów i kwiatów, w tym druga w Europie największa kolekcja kaktusów (po Monako, liczy 250 odmian) i ogród różany. W 1955 roku Uniwersytet Sofijski przejął pieczę na parkiem zmieniając go w ogród botaniczny.

bałczik ogród botaniczny
bałczik ogród botaniczny
bałczik ogród botaniczny

fot: Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz