Strona główna » Olsztyn na każdą porę roku

Olsztyn na każdą porę roku

Mirek Mikulski
7 minuty czytania

Olsztyn to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Można tu aktywnie wypoczywać latem, ale nawet kiedy zrobi się chłodniej też nie da się nudzić.  

Najlepszym miejscem do letniego wypoczynku jest jezioro Ukiel. Nad jego brzegami zbudowano bazę sportów wodnych i wypożyczalnię sprzętu sportowego, która znajduje się na plaży miejskiej. Latem można tu wypożyczyć rowery i żaglówki, a zimą narty biegowe, łyżwy i bojery. Pasjonaci żeglarstwa powinni spróbować zwłaszcza tej ostatniej atrakcji, bo w Polsce jest nie wiele podobnych miejsc. Kolejną atrakcją jeziora Ukiel jest hala do gry w siatkówkę plażową z podgrzewanym piaskiem! Można więc w nią pograć także zimą. 

olsztyn jezioro ukiel

Śladami Kopernika 

Najsłynniejszym mieszkańcem Olsztyna był Mikołaj Kopernik, który na Warmii spędził 40 lat. W Olsztynie przez kilka lat pełnił funkcję administratora dóbr Kapituły Warmińskiej, a w czasie wojny z Krzyżakami (1519-1521) przygotowywał warmińskie zamki do obrony. Zaczął też tu pisać swoje słynne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. 

Gotycki zamek z XIV wieku, w którym przed wiekami rezydował Mikołaj Kopernik jest najbardziej znaną i jedną z najstarszych budowli w mieście. Można w nim obejrzeć wystawę poświęconą słynnemu astronomowi i komnatę, w której mieszkał. Znajduje się tu też jedyny zachowany instrument astronomiczny, wykonany i używany przez Kopernika. To skonstruowana w 1517 roku tablica astronomiczna służąca wyznaczeniu momentu równonocy, z wykreślonymi ręką wielkiego astronoma liniami. 

olsztyn kopernik

O pobycie Kopernika w Olsztynie przypomina też jego pomnik, który znajduje się nieopodal zamku. Ale nie tylko on. Jeśli jesteśmy tu razem z dziećmi koniecznie trzeba się wybrać do miejscowego planetarium, które jest drugim co do wielkości w Polsce. Zostało otwarte w 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin Kopernika. Planetarium posiada cyfrowy system projekcyjny, który pokrywa obrazem całą kopułę sali projekcyjnej i pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba oraz zachodzących na nim zjawisk widzianych z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie. 

Niedaleko, w dawnej wierzy ciśnień z końca XIX wieku, mieści się Obserwatorium Astronomiczne, w którym znajduje się jedyna w Polsce próbka gruntu księżycowego. Została sprowadzona na Ziemię w roku 1969 przez Neila Armostronga podczas pierwszej wyprawy statku Apollo 11 na księżyc. To dar prezydenta Nixona dla narodu polskiego. Jest tu też pokaźna kolekcja meteorytów i starych zegarów. Prawdziwym unikatem jest zegar Shortta z roku 1928, jeden z trzech zachowanych w Polsce. Produkowano go od 1918 roku aż do połowy lat 50. XX wieku. Powstało tylko 120 sztuk tego urządzenia i do czasu skonstruowania zegarów atomowych były one najdokładniejsze na świecie. Spóźniały się tylko o jedną sekundą na trzy lat. Późniejsze zegary atomowe mogą się spóźnić o sekundę na sto milionów lat, a pulsarowe o sekundę na ponad czternaście miliardów lat.

W Muzeum Nowoczesności 

To nowa placówka na kulturalnej mapie miasta, otwarto ją w 2014 roku w zrewitalizowanym Tartaku Raphaelsohnów. W muzeum zgromadzono eksponaty związane z rozwojem Olsztyna i regionu. Wśród nich znajduje się m.in. oryginalna kabina olsztyńskiej windy z 1913 r., zbiór tablic z nazwami ulic miasta z przełomu XIX i XX w., wózek tartaczny, dalekopis czy stara rura wodociągowa wykonana z drewna. Gamę eksponatów uzupełniają makiety i modele, m.in. tramwaju, spichlerza i gazowni. W muzeum nie zabrakło też nowoczesnych multimediów w tym przeglądarki fotografii dawnego Olsztyna w technologii 3D.

olsztyn obserwatorium

Wieczór w filharmonii lub w teatrze

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego znana jest wśród polskich melomanów. Jej początki sięgają połowy lat czterdziestych, a stałą działalność koncertową orkiestra rozpoczęła w latach pięćdziesiątych. Filharmonia to wspaniałe miejsce ze świetną akustyką, a nowoczesny obiekt przyciąga artystów z całego świata, nie tylko z Polski. Latem organizowane są tu wakacyjne koncerty edukacyjne. 

Innym ważnym punktem na kulturalnej mapie Olsztyna jest Teatr im. Stefana Jaracza. Został założony w 1925 w podzięce dla ówczesnych mieszkańców za wygrany plebiscyt i oczywiście grano w nim sztuki wyłącznie po niemiecku. Po wojnie, już jako polska scena, teatr zainaugurował działalność 18 listopada 1945 roku premierą spektaklu. Dziś w repertuarze są tytuły, które najbardziej wymagającą publiczność. 

Z kolei miejscowy Teatr Lalek to miejsce doskonale znane wszystkim rodzicom. Jego początki sięgają 1953 roku, kiedy w Olsztynie zostało powołane Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej „Czerwony Kapturek”. Aktorzy mówią, że bawią publiczność od lat trzech do stu, bo nikt tu się nie nudzi. 

olsztyn teatr

Obiad „Cudnych Manowcach”

Chyba najbardziej znaną restauracją w mieście są „Cudne Manowce”, które przyciągają niesamowitym klimatem i oryginalnym menu złożonym głównie z dań regionalnych. Jest w nim m.in. zupa karmuszka uznana w 2011 roku za najlepsze danie regionalne w Polsce na targach w Poznaniu, a także dzyndzałki czyli warmińskie pierogi i podpłomyki z kozim serem. Warto też spróbować maści czarownic, sporządzonej według starej receptury. Kiedyś do jej przyrządzania używano specjalnych ziół, zapewne halucynogennych, ale dziś możemy jej śmiało skosztować bez obaw o swoje zdrowie. 

olsztyn jedzenie

Kto lubi regionalne przysmaki koniecznie powinien się też wybrać do pobliskich Dywit. Najlepiej dojechać tam rowerem w sobotę rano i zajrzeć na targ, który odbywa się w starej, zrewitalizowanej stodole. Można tam kupić produkty regionalne, ryby, wędliny, sery i miody. Gmina leży w sąsiedztwie jeziora Wadąg, a przepływająca przez nią rzeka Łyna oraz malownicze lasy, stanowią blisko jedną czwartą jej powierzchni. Jest więc gdzie wypocząć. 

Olsztyn, który kiedyś był tylko przystankiem na drodze do Warmii i Mazur, dziś sam jest atrakcją i przyciąga turystów przez cały rok. Warto tu wpaść choć na weekend i to nie tylko latem. 

fot: materiały promocyjne

You may also like

1 komentarz

Irelia 4 sierpnia 2024 - 19:37

dzien dobry czy w Olsztynie sprzedają może botrki? pozdrawiam irelia

odpowiedz

Zostaw komentarz