Góry, morze, jaskinie, termalne źródła, nartostrady, szlaki piesze, rowerowe, zabytki UNESCO, docenione nie tylko przez Polaków jedzenie i mnóstwo możliwości atrakcyjnego spędzania czasu. To i jeszcze więcej oferuje Słowacja, do której z Polski mamy przecież tak blisko.
Powierzchnia liczącej niecałe 6 mln mieszkańców Słowacji jest sześć razy mniejsza od powierzchni Polski, a ma tak wiele do zaoferowania. Nie dziwi więc fakt zaliczenia jej do TOP 25 krajów wartych odwiedzenia w 2025 roku.
Polacy, jak pokazują statystyki (w 2024 roku 323 906 turystów z Polski, co oznacza wzrost o 15 proc., a tylko w styczniu 2025 roku 35 756 – wzrost o 23 proc.) coraz chętniej korzystają z faktu, że sąsiadujemy z krajem, gdzie mają wspaniałą przyrodę i infrastrukturę przygotowaną na spełnianie najbardziej wyrafinowanych oczekiwań.
Travel to Slovakia. Good Idea
Na spotkaniu prasowym, zorganizowanym na początku kwietnia 2025 r. przez Milana Novotnego, dyrektora Instytutu Słowackiego w Warszawie i Slovakia Travel, reprezentowanego przez Martina Pavlika zaprezentowano część regionów Słowacji pod hasłem: Travel to Slovakia. Good Idea.
Przedstawiciele słowackich regionów zaprezentowali swoje propozycje na lato 2025, zapowiadając nowości, a Marián Galajda z Tatry Mountain Resort przypomniał o tym, że czyste górskie powietrze sprzyja alergikom. W górach można znaleźć wytchnienie przed pyłkami i spokojnie jeszcze szusować na nartach. W dodatku XII edycja Tatrzańskiej Świątyni Lodowej na Hrebienku poświęcona jest papieżowi Janowi Pawłowi II na pamiątkę 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Tatrach Wysokich. Lodowe arcydzieło z ponad 1800 bloków lodu o wadze ok. 225 ton można zwiedzać do 21. kwietnia 2025 r. w godzinach 9:00 – 16:15. Wejście jest bezpłatne.
Od samolotu po rower
Dojazd na Słowację z Polski jest możliwy nawet rowerem. Są też, realizowane przez Flixbus, połączenia do Popradu, Koleje Małopolskie łączą Nowy Targ ze Smokovcem, a Belansky Express Muszynę z Popradem. Z Gdańska do Bratysławy dolecieć można w 1,5 godziny Rayanairem we wtorki 15.00), czwartki (08.50) i soboty (23.35). Regularne połączenia lotnicze są dostępne z Bratysławy, Koszyc i Popradu z najważniejszymi stolicami europejskimi, jak Paryż, Bruksela, Rzym, Londyn, Praga, Wiedeń, Ryga, Warszawa i Kijów. Podróż LOT-em z Warszawy do Koszyc trwa zaledwie pół godziny i po 15 minutach jazdy autobusem można znaleźć się w samym centrum miasta.
W Koszycach wszędzie jest blisko
Do spędzenia lata 2025 właśnie w Koszycach zachęcała Ivana Kavulič (Visit Košice), bo to miasto idealnie nadaje się choćby tylko na popularny City Break. Koszyce od 2013 roku, kiedy to otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, wciąż się rozwijają. Jest to drugie co do wielkości słowackie miasto, położone tuż przy węgierskiej granicy, ze śpiewającą fontanną, drugim co do wielkości w Europie Środkowej Lasem Miejskim, najstarszym pubem na Słowacji (Pivovar Hostinec), katedrą św. Elżbiety, złotym skarbem w Muzeum Wschodniosłowackim i 18 obiektami UNESCO w odległości nie większej niż 100 km od centrum Koszyc.
Najstarszy maraton w Europie
To również źródło dobrego słowackiego tokajskiego wina, bo 10 proc. regionu Tokaj znajduje się właśnie na południowy wschód od Koszyc, granicząc z węgierskimi winnicami. Jednym z symboli Koszyc jest Rzeźba Maratończyka, jako że jesienią w Koszycach nieprzerwanie od 1924 roku organizowany jest Międzynarodowy Maraton Pokoju, najstarszy maraton w Europie i jeden z najstarszych na świecie. Zainstalowane w dawnych koszarach i magazynach wojskowych Centrum Kulturalne Koszary/Kulturpark na letnie imprezy zaprasza wprawdzie od 5 lipca 2025, ale tam wciąż się coś dzieje. Na koszyckim Placu Dominikańskim co sobotę organizowany jest targ lokalnych produktów, a specjalnie dla dzieci utworzono 29 miejsc pełnych zabawy. Po ich odwiedzeniu z Koszyckim Paszportem Dziecięcym zdobywa się specjalne naklejki, nagrody a nawet dyplom poszukiwacza przygód. Program zwiedzania i rozrywek w Koszycach można sobie przygotować jeszcze w domu, online.
Winnice, rowery i król pop-artu
Reprezentujący Wschodnią Słowację (Preszov i Koszyce) Michal Ilkanin zachęcał do korzystania z licznych szlaków rowerowych (również wśród winnic), których wytyczono 650 km, z cyklostopami – mniej lub bardziej szalonymi trasami wśród bajecznych krajobrazów, z widokiem na góry.
Na koniec 2025 roku zapowiedziano ponowne (po gruntownej przebudowie) otwarcie istniejącego od 1991 roku jedynego w Europie Muzeum króla pop-artu Andy’ego Warhola w Medzilaborciach, którego rodzice wyemigrowali do USA z wioski Mikova obok Medzilaborców. Drugie jest dopiero w USA, w Pitsburgu.
Odpoczynek wśród natury
Warte poznania są również słowackie Parki Narodowe, jaskinie czy wędrówka lub jazda konna po połoninach. To również 300 km wytyczonych szlaków turystycznych, łącznie ze szlakiem filmowym, którego otwarcie zaplanowano na 18 kwietnia 2025.
Po Zalewie Zemplińskim (Zemplínska šírava) można pływać statkami wycieczkowymi lub skorzystać z samoobsługowej wypożyczalni kajaków. Ma też Słowacja swoje morze. To Liptowska Mara, z plażą, miejscem do kąpieli, jachtowania, surfowania lub nauki windsurfingu.
Spotkania z przeszłością i Legendarium
Szlaki po miejscach związanych z historią to m. in. szlak śladami I Wojny Światowej, podczas której zginęło tu ponad 50 tys. osób. Odnawianiem ponad 100 cmentarzy zajmuje się Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”.
Nieodłączną częścią lata w Kraju Preszowskim jest Legendarium, które co roku przygotowuje Regionalna Organizacja Turystyczna Północno-Wschodniej Słowacji. Dzieci uczestnicząc w wycieczkach łączących naturalne miejsca i różne obiekty zdobywają naklejki i pieczątki. Na koniec odbywa się losowanie cennych nagród. W 2026 roku Legendarium ma zaistnieć również w Polsce.
Połączenie gór i wody
Lucia Blašková z regionu Vysoké Tatry zaprasza turystów na górskie szlaki, które oficjalnie zostaną otwarte 01.06.2025, a Katarína Šarafínová do Regionu Liptow. Sezon letni na słowackim morzem, czyli Liptovską Marą rozpocznie się 23 maja 2025. Poza licznymi imprezami, które będą odbywać się w tym miejscu na turystów czeka ponad 1000 km wytyczonych tras pieszych, nowy szlak widokowy i wioska Vlkoliniec, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z Liptov Region Card można skorzystać z ponad 70 zniżek. Najbardziej znane aquaparki Słowacji, to oczywiście Tatralandia i Bešeňová, z licznymi basenami wewnątrz i na zewnątrz, umożliwiającymi cudowny relaks i niezapomniane widoki.
Rowerowy raj
Region Horehronie prezentowała Kristína Roháčová, zapraszając głównie na wspaniale przygotowane trasy rowerowe, których jest tu 865 km. Jest też 76 km szlaków rowerowych, 12 wypożyczalni rowerów i popularne latem drezyny rowerowe. Można się wybrać na trzydniowy rajd po górach, jeździć zarówno po asfalcie jak i innych nawierzchniach, wjeżdżając na rowerach na wysokość prawie 2 tys. m n.p.m. Myto SKI & Bike Park zapewnia latem trasy rowerowe dla każdego, z dwiema trasami dla dzieci. Można przyjechać z własnym rowerem, a na miejscu w razie potrzeby rower można wwieźć na górę kolejką.
Tatry i letnia Sezonówka
Marián Galajda z Tatry Mauntain Resort zapewnia, że na Słowacji turyści mogą oczekiwać relaksu na najwyższym poziomie. Jeszcze do wielkanocnych świąt można jeździć na nartach, a potem skorzystać z oferty parków wodnych, zajrzeć na Hrebienok do Lodowej Świątyni, odwiedzić tam też nowo otwarte schronisko lub zamieszkać np. w historycznym, 100-letnim hotelu w Starym Smokowcu. Gdy mieszkamy w hotelu kolejki linowe i aquaparki mamy w cenie pobytu. Warto skorzystać z GOPASS.Travel, aby mieć zniżki w licznych obiektach, ponieważ Gopass SKI FLEXI Sezonówka po raz pierwszy będzie też ważna latem. W Tatralandii 28 czerwca 2025 roku zostaną otwarte dwie nowe zjeżdżalnie o wysokości 5-piętrowego budynku. Kto lubi adrenalinę, koniecznie powinien je wypróbować. Chopok ma na lato nowy szlak na szczycie, a 53-metrowa Tatras Tower ustawiona na wysokości 1367 m n.p.m. poza drewnianą kładką oferuje dla odważnych wejście na siatkę o powierzchni 25,3 m2 i średnicy 5,8 m, rozciągniętą 43 m nad ziemią oraz na szklaną platformę na wysokości prawie 50 metrów. Na szczęście jest też naziemny szlak przyrodniczy i kolorowa kolejka „Biedronka”.
Smaki Słowacji
Prawdziwej słowackiej kuchni można spodziewać się odwiedzając Salaš u Franka w Starej Ľubovňi. Bywali tu prezydencji, a nawet angielska królowa Elżbieta II, to i dla turystów z Polski również znajdzie się miejsce. Poza ulubionym wyborem Polaków, którym jest vyprážaný syr czy bryndzové halušky można tu napić się miejscowego piwa lub tokajskiego wina i usłyszeć: Dobrú chuť!
Fot.: materiały prasowe