Kryształowe, z piernika, drewniane czy ze słomy… Czeskie szopki betlejemskie są znane na całym świecie.
Tradycje ich wykonywania sięgają XVI wieku i są nadal żywe. Największą na świecie ruchomą szopkę ludową Krýzovy jesličky, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa, znajdziemy w mieście Jindřichův Hradec. Składającą się z prawie 1400 figurek szopkę mistrz pończoszniczy Tomasz Krýzy tworzył przez ponad 60 lat.
Z drewna, papieru, wosku…
Pierwsze pisemne wzmianki o szopkach pochodzą z roku 1579. Ich produkcją zajmowali się głównie miejscowi rzemieślnicy. Szopki najczęściej wykonywano z drewna, papieru i wosku. Tradycje te udało się utrzymać w regionie do dziś. Wystawę „Południowoczeskie szopki” możemy oglądać w Muzeum Ziemi Jindřichohradeckiej. W tym samym budynku, w seminarium jezuitów, znajdziemy szopkę Krýzy.
Narodowy zabytek kultury
W Muzeum Szopek w Třebechovicach pod Orebem znalazło się ponad 400 eksponatów, pochodzących ze wszystkich regionów Czech. Najcenniejszym z nich jest tak zwana Szopka Probošta, ruchoma szopka wykonana przez rzeźbiarzy ludowych Josefa Probošta, Josefa Kapuciána i autora mechanizmu Josefa Frimla. Jest to jedyna szopka w Czechach uznana za narodowy zabytek kultury. Dzieło, łącznie z mechanizmem, zostało wykonane ponad sto lat temu z ponad 2000 drewnianych elementów.
200 lat tradycji
W miejscowości Horní Lideč na Morawach Wschodnich, przy granicy ze Słowacją można zobaczyć ręcznie rzeźbioną szopkę, która przedstawia najciekawsze wydarzenia historyczne, zwyczaje i oryginalne rzemiosła na pograniczu czesko-słowackim. Szopka znajduje się na powierzchni 170 m², składa się 230 figurek, w tym 75 ruchomych i ponad 100 rzeźbionych konstrukcji.
W mieście Třešť na Wysoczyźnie tradycja tworzenia szopek sięga ponad 200 lat. Niektóre szopki mają aż 7 metrów wysokości i składają się z około 500 postaci. Można je oglądać w miejskim Muzeum Wysoczyzny.
Szopka z kryształu
W pałacu w Pardubicach prezentowana jest niezwykła kryształowa szopka. Płaskorzeźbę stworzył w latach 2004-2006 artysta szkła Jaromír Rybák. Szopka waży trzy i pół tony. Wykonana jest z brązu i kryształu brazylijskiego.
Więcej na: www.czechtourism.cz
Fot: TMB, Vysočina Tourism, Jihočeská centrála cestovního ruchu i DSVČ.