Strona główna » Litwa: Polacy na pierwszym miejscu wśród odwiedzających

Litwa: Polacy na pierwszym miejscu wśród odwiedzających

Magdalena Pinkwart
2 minuty czytania

Litwa w 2023 roku przyjęła ponad 1,3 miliona zagranicznych turystów, w tym ponad 173 tysiące gości z Polski. Tym samym Polska osiągnęła ponad 47% wzrost względem 2022 roku i znajduje się obecnie na pierwszym miejscu wśród rynków źródłowych.

Według danych Narodowej Agencji Rozwoju Turystyki Lithuania Travel, w 2023 r. na Litwę przyjechało 1,3 miliona turystów, co daje wynik o 19,1% więcej niż rok temu.  W zeszłym roku Litwę odwiedziło 173 497 turystów z Polski, co stanowi ponad 47% wzrost w porównaniu z 2022 r. Polska znalazła się też na pierwszym miejscu wśród wszystkich rynków źródłowych odwiedzających Litwę. Obecny wynik Polaków jest wciąż o 9% niższy niż w rekordowym przed pandemicznym 2019 roku.

Bliskość Litwy oraz dostępność komunikacyjna sprawiają, że jest ona dogodnym krajem nawet na krótkie weekendowe wyjazdy. Bezpośrednie połączenia lotnicze oferowane są z Warszawy (LOT), a od maja także bezpośrednio z Krakowa, dzięki nowej ofercie AirBaltic. Funkcjonują również połączenia autobusowe oferowane przez Flixbus, Ecolines i Lux Express oraz połączenie kolejowe. 

Litwa posiada bogatą ofertę turystyczną dla podróżnych w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Wilno wraz ze starówką wpisaną na Światową Listę UNESCO oraz Kowno uznane za Europejską Stolicę Kultury w 2022 roku są świetnymi pomysłami na wiosenny lub letni city break. Kraj dzięki ogromnym połaciom lasów, zajmującym 1/3 kraju, 5 Parkom Narodowym oraz ponad 6 tysiącom jezior oferuje idealne warunki  dla miłośników przyrody oraz entuzjastów aktywnego wypoczynku. Litwa słynie również z turystyki SPA & Wellness w światowej klasy ośrodkach zlokalizowanych w najpopularniejszych uzdrowiskach np. Druskiennikach lub Birsztanach. Oferty obejmują szereg różnych zabiegów z wykorzystaniem zasobów naturalnych, m.in. złóż borowinowych czy wód mineralnych. Z kolei spokojne i pozbawione tłumów wybrzeże Bałtyku to idealna alternatywa dla Polskich miejscowości nadmorskich.

fot: Lithuania Travel

You may also like

Zostaw komentarz