Niezwykłym miejscem na Litwie jest japoński ogród w Darbėnai (Dorbianach) niedaleko Kretyngi. Największy w Europie, 16-hektarowy ogród japoński – marzenie Šarūnasa Kasmauskasa – stworzony został przez japońskich mistrzów ogrodnictwa Hajime Watanabego oraz Hidemiego Onishi.
Spełnione marzenie
Po 40 latach pracy w charakterze lekarza wojskowego Šarūnas Kasmauskas, a po polski po prostu Kosmowski, na całkowicie płaskim terenie postanowił stworzyć coś, o czym marzył od dziecka – ogród w stylu japońskim (Japoniškas sodas). Z kolekcją drzewek bonsai, skalniakiem, sakurą, kwiatami, stawami i wzgórzami skopiowanymi z japońskiej grafiki. Marzenie Šarūnasa Kasmauskasa o japońskim ogrodzie pomógł zrealizować mieszkaniec Kłajpedy Rokas Valčius, który studiował pielęgnację bonsai i ogrodnictwo w Japonii. W 2004 roku zaprosił on japońskich mistrzów ogrodnictwa do udziału w projekcie.




Ogród w Darbenai został założony 10 października 2007 roku, odtwarzając zminiaturyzowany widok rzek, wodospadów i gór. Każdy element ogrodu ma swoje miejsce i znaczenie. Do czasów pandemii na Litwę przyjeżdżali z Japonii twórcy ogrodów i przez pół roku pracowali w Darbėnai, potem wracali do domi i po pół roku znowu wracali na Litwę. Teraz te wizyty są mniej regularne.
Zielone wzgórza
Hajime Watanabe, japoński mistrz ogrodnictwa z ponad 50-letnim doświadczeniem od 2007 roku tworzył ten krajobraz zgodnie z zasadami tradycyjnej japońskiej konstrukcji. Wzgórza i skały Górnego Ogrodu symbolizują góry i wyspy, utworzone z ponad 13 000 ton starannie ułożonych kamieni. Ręcznie wykonane kamienne latarnie służą jako drogowskazy. Kolekcja bonsai, ucieleśniających harmonijną jedność, liczy ponad tysiąc drzewek, a kamienny krąg symbolizuje jedność i harmonię, łącząc elementy kultur i tradycji bałtyckich i japońskiej.





W Dolnym Ogrodzie znajdują się wzgórza, rzeka i stawy. Krajobraz prezentuje połączenie nakładających się na siebie wzgórz i meandrującej rzeki, tworząc spokojny, urzekający obraz. Jest tam też m. in. Płot Spełnienia Marzeń, Staw Lustro Mądrości, Wzgórze Muzyków, Kamień Uzdrowiciela, Japońska altana i Wyspa Żółwi.
Kamień Gromu
Kamień gromu jest miejscem przesiąkniętym mistycyzmem. To tutaj w 2019 roku wydobyto meteoryt, który do dziś jest w posiadaniu Šarūnasa Kasmauskasa.

Być może jest to jeden z okazów klasyfikowanych jako deszcz meteorytów ((achondryt, eukryt EUC-mmict), które spadły na Litwie o 00:45 w nocy z 8 na 9 lutego 1929 roku.
Litewska sakura
Dzisiaj w tym japońskim ogrodzie na Litwie co roku zakwitają sakury, ozdobne wiśnie japońskie będące symbolem wiosny. Jest ich tu ponad 500 i prawie wszystkie (95 proc.) przyjechały z Japonii. Wiele z nich ma tabliczki swoich sponsorów. Kwiaty sakury prezentują całą gamę odcieni – od delikatnych różów po nieskazitelną biel. Tradycja podziwiania wiśni w pełnym rozkwicie jest corocznym świętem Hanami, a sezon ich kwitnienia oferuje w maju zapierające dech w piersi widoki.

Dla duszy i dla ciała
Są tam również ponad 200-letnie drzewa bonsai, kamienne latarnie przywiezione na statku z Japonii, drewniane bramy, rzeka, starannie ukształtowane ścieżki, ogromne głazy i stawy z mnóstwem żab. Ogród japoński łączy w sobie religię, sztukę i szacunek do natury. To również miejsce skupienia i samopoznania, piękna i harmonii. W czynnej od 11 do 19 herbaciarni można m. in. wypić herbatę Matcha, Matcha Latte lub specjalną herbatę Kwiat Sakury. Organizowane są tutaj plenery malarskie i różne spotkania. Można też przyjechać tu na cały dzień (ogród jest czynny w godzinach 10-20), a nawet zamieszkać w letniskowych domkach-willach, ze spaniem na matach tatami. Poza estetycznymi i duchowymi doznaniami można stąd zabrać uformowane przez siebie drzewko bonsai (lub kupić gotowe) lub inne rośliny. My zabrałyśmy stąd ekologicznego, bo zasilanego energią słoneczną, machającego łapką kotka maneki-neko.





Ogród japoński jest jak dzieło sztuki, łączące w sobie elementy natury, unikalną filozofię i harmonię estetyczną. To nie tylko piękny krajobraz, ale też przestrzeń do medytacji, wewnętrznego spokoju i koncentracji. W Darbėnai jeszcze 16 lat temu poza trawiastą równiną nie było nic. Od otwarcia do dzisiaj japoński ogród na Litwie odwiedziło ponad 100 000 osób.
Zdjęcia Alicja Micuła Read&Fly Magazine