Strona główna » Olsztyn – 10 najlepszych atrakcji, których doświadczysz w mieście Kopernika

Olsztyn – 10 najlepszych atrakcji, których doświadczysz w mieście Kopernika

Magdalena Pinkwart
27 minuty czytania

Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, otulony jest przez gęste lasy i malownicze jeziora, które dają miastu niepowtarzalny klimat wiecznych wakacji. Wstęga drogi szybkiego ruchu łączy go z Warszawą i Trójmiastem. Oto 10 rzeczy, które koniecznie musisz przeżyć w Olsztynie.

Od aktywnego wypoczynku na wodzie, lądzie i w powietrzu, po spotkania z historią i przygody kulinarne. Olsztyn ma wiele do zaoferowania turystom przybywającym w ten malowniczy region Polski.

1. Złóż wizytę Kopernikowi


Jedną z najbardziej znanych postaci związanych z Olsztynem jest Mikołaj Kopernik – wybitny astronom, matematyk i lekarz, który pełnił funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej, stacjonując w olsztyńskim zamku. Zamek Kapituły Warmińskiej to jeden z najlepiej zachowanych przykładów gotyckiej architektury w Polsce. Na krużganku można podziwiać oryginalną tablicę astronomiczną, która służyła Kopernikowi do obserwacji nieba, wyznaczenia momentu równonocy wiosennej, a finalnie do reformy kalendarza.

Zamek mieści bardzo ciekawe Muzeum Warmii i Mazur, w którym można zobaczyć m.in. rekonstrukcję pracowni Kopernika. W zamku warto także zobaczyć niezwykle rzadkie w Polsce sklepienie kryształowe a na dziedzińcu „babę pruską”, która tak naprawdę wcale nie jest babą. Cóż to takiego? Dowiecie się, kiedy odwiedzicie olsztyński zamek. A przed zabytkową budowlą koniecznie trzeba zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy Ławeczce Kopernika. Astronom siedzi na ławeczce i patrzy w gwiazdy. Jego nos wypolerowało wiele roczników maturzystów i rzesze turystów, przynosi to bowiem szczęście i powodzenie na egzaminach.

2. Zrób sobie marcepan królewiecki


Migdały, cukier i odrobina wody różanej – tyle wystarczy, aby powstało dzieło sztuki cukierniczej. I po takie dzieła sztuki, najlepiej własnoręcznie wykonane, warto wpaść do Kawiarni Moja na olsztyńskiej starówce. Prowadzi ją charyzmatyczny Tomasz Derdoń wraz z rodziną, razem z którą pielęgnuje pamięć o tradycyjnym przysmaku. I wśród żartów i śmiechu, w dobrej przyjacielskiej atmosferze, uczy adeptów sztuki cukierniczej, jak przygotować swój własny marcepan. Potem takie przysmaki można zabrać do domu jako pamiątkę. W cukierni można także kupić przepiękne marcepany królewieckie z Olsztyna.

Na warsztatach dowiadujemy się marcepan jest uważany za najstarszą słodkość na świecie. W XVI wieku marcepan mógł być wytwarzany i sprzedawany wyłącznie przez aptekarzy, gdyż uznawano go za lekarstwo na wiele schorzeń, jak również za afrodyzjak. A przed wojną był bardzo popularny na Warmii i Mazurach. Marcepan królewiecki był rarytasem pochodzącym z dawnych Prus Wschodnich. Nazwa nie określa miejsca, lecz metodę produkcji, która polega na tym, że górna warstwa uformowanego marcepana jest przypiekana i karmelizowana pod wpływem temperatury, podczas gdy spód pozostaje surowy. Po latach, dzięki właścicielom kawiarni Moja na olsztyńskiej starówce, powrócił do łask i wpisano go na Listę Produktów Tradycyjnych.

3. Poczuj się jak na wakacjach w środku miasta


Olsztyn to miasto jezior, malownicze tereny sprzyjają wypoczynkowi, a czyste powietrze i przyroda pozwalają odpocząć od zgiełku miasta. Największym jest jezioro Ukiel. Przy plaży znajduje się nowoczesny kompleks Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel. Obok budynku kapitanatu i mariny jest plaża, place zabaw, boiska i pomosty widokowe. Latem można się tu kąpać w jeziorze, ale o każdej porze roku spacerować po alejkach wokół jeziora czy oglądać zachód słońca na pomostach.

W Olsztynie są też liczne ścieżki rowerowe, z oświetloną trasą wzdłuż Jeziora Ukiel czy Łynostradą wzdłuż rzeki Łyny, piesze szlaki turystyczne no i oczywiście możliwości uprawiania sportów wodnych na jeziorze Ukiel czy Kortowskie. Świetnym pomysłem jest wynajęcie jachtu, najlepiej z doświadczoną załogą, dzięki której spędzimy bezpieczny i spokojny czas na wodzie. Ale można też wynająć rower wodny lub spróbować swoich sił w szkole nurkowania.

4. Przepłyń się żaglówką pod okiem doświadczonego kapitana


Dzielne Tango 730 Sport pod komendą Kapitana Tomka na olsztyńskim jeziorze Ukiel z łatwością przecina granatową taflę wody. Żeglowanie z ekipą Super Yahting z Olsztyna to sama radość pływania, czytania wody, wiatru, pokonywania głębin i mielizn, obserwowania ptaków, wybierania żagli i cieszenia się przechyłami. Dwie godziny rejsu po zróżnicowanym akwenie minęły zdecydowanie zbyt szybko.

A najlepsze w tym wszystkim jest to, że – jeśli mamy doświadczenie – podczas takiego rejsu można prowadzić jacht samemu, ale jeśli dopiero zaczynamy przygodę z żeglowaniem, możemy bezpiecznie spróbować swoich sił pod okiem doświadczonej załogi. A jeśli chcemy tylko posiedzieć na dziobie i poczuć wiatr we włosach, poobserwować ptaki albo połowić z pokładu ryby – to też jest dobry pomysł na dzień na wodzie. Polecamy wszystkim rozpoczęcie przygody żeglarskiej w Olsztynie – mieście z sercem z wody i duszą z wiatru.

5. Przeleć lotem widokowym nad Olsztynem


Jeśli masz ochotę spojrzeć na Warmię z góry, koniecznie wybierz się na lot podniebną strzałą w kolorze yellow bahama z doświadczonym kapitanem. Takie loty oferuje Aquafly.eu przy Aeroklubie Warmii i Mazur. 

Kapitan tego dzielnego samolociku, Miłosz Dąbrowski, jest nie tylko pewnym każdego ruchu pilotem, ale też człowiekiem wielkiej odwagi, fantazji i ciekawości świata, dzięki czemu w jego towarzystwie pół godziny w powietrzu mija jak jedna chwila. A widoki, które pozostają pod powiekami, na zdjęciach i filmach, są warte milion dolarów. 

Aeroprakt A22 to bezpieczny, dwuosobowy samolot, który ma doskonałą widoczność dzięki przeszkleniu kabiny. Można więc podziwiać widoki, fotografować, filmować i cieszyć się emocjonującymi chwilami w powietrzu. Taki lot to doskonały prezent oraz pamiątka z urlopu.

6. Pojeździj konno po malowniczych terenach


Nie ma nic piękniejszego niż przejażdżka konna po łąkach, wzgórzach, wokół jezior i w leśnych ostępach. A że Olsztyn słynie z przepięknych terenów, jest to przygoda dostępna już parę chwil po wyjechaniu z centrum miasta.

Na przejażdżkę można wybrać się na przykład do stadniny Kojrys, słynącej z tego, że związany jest z nią olsztyński zespół Enej. Konie są spokojne i mogą na nie wsiąść na krótką przejażdżkę nawet jeźdźcy bez doświadczenia. Poza jazdami wierzchem można pojeździć bryczkami warmińskimi i wozami ludowymi, a na koniec zorganizować ognisko.

7. Przepłyń kajakami po rzece Łynie


Spływ rozpoczynamy w samym centrum Olsztyna, na Moście Młyńskim. To bardzo wygodne i bezpieczne miejsce do wodowania. W dodatku zaraz przy Zamku Kapituły Warmińskiej, który można zwiedzić przy okazji spływu. 

Spływ zaczyna spektakularnie, bo silniejszy prąd unosi nas bardzo malowniczą trasą. Za naszymi plecami zostaje zamek i Stare Miasto, a już przed nami górują potężne ceglane łuki dwóch mostów kolejowych z końca XIX wieku. Po chwili opuszczamy przestrzeń miejską i wpływamy na tereny Lasu Miejskiego. Tu już jest cicho i sielsko. Najbliższe 3 km to spływ przełomem Łyny. Na tym odcinku czeka nas kilka bystrz, czyli odcinków szybszego nurtu, a także powalonych drzew, które trzeba będzie opłynąć. Przeszkód nie ma wiele, ale trasa jest dzięki nim urozmaicona.

Dalej Łyna zwalnia i wypływamy na rozlewisko otoczone przez kwietne łąki. Mamy nawet wrażenie, że płyniemy nie rzeką, lecz jeziorem. Na tym odcinku można podziwiać bardzo bogatą florę i faunę – błyskające w słońcu ważki i ptactwo wodne. Dalej znajduje się tama spiętrzająca wodę na potrzeby małej elektrowni wodnej, wybudowanej w 1907 roku i przystań na której bezpiecznie możemy zakończyć spływ. Rzeka w całym biegu nadaje się dla początkujących kajakarzy, a dzięki urozmaiconemu charakterowi atrakcja cieszy również doświadczonych wodniaków. Korzystaliśmy z wypożyczalni kajaków Ryś, która dysponuje kajakami dla turystów indywidualnych jak i większych grup. Mają kajaki jedno-, dwu- a nawet trzyosobowe, dzięki czemu można bezpiecznie pływać z najmłodszymi.

8. Zrelaksuj się w SPA i ciesz się komfortem luksusowego hotelu


Przystań Hotel&SPA to nasz ulubiony hotel w Olsztynie. Jest świetny zarówno dla wymagających klientów biznesowych jak i dla wypoczywających nad jeziorami rodzin. Doskonała restauracja serwuje jedno z najlepszych, a na pewno najbardziej bogate i zróżnicowane śniadanie, jakie jedliśmy w hotelach w Polsce. Z kolei kolacje na tarasie schodzącym aż nad samą taflę jeziora Ukiel to prawdziwa uczta dla zmysłów, podczas której można poczuć się po królewsku.

Obiekt jest także przyjazny dzieciom, ze specjalnymi śniadaniami dla maluchów i odpowiednią infrastrukturą. Jest tu nie tylko plac zabaw i krzesełka w restauracji, ale i pełno zabawek na basenie, małe szlafroczki i specjalne kosmetyki dla najmłodszych gości. Przystań Hotel&SPA jest pięknie położony nad samym brzegiem jeziora Ukiel. Z okien pokojów z widokiem na wodę można podziwiać przepływające żaglówki. Basen, który od tafli jeziora oddziela szyba, powoduje, że mamy wrażenie, jakbyśmy pływali w jeziorze.

9. Skosztuj specjałów kuchni warmińskiej


Olsztyn to także znakomita kuchnia regionalna. Jedną z kulinarnych perełek Olsztyna jest w Restauracja Cudne Manowce, z tradycyjnymi daniami Warmii i Mazur, a także potrawami inspirowanymi kuchnią pruską i litewską. Szef kuchni stawia na regionalnych dostawców i ekologiczne produkty, a restauracja jest częścią szlaku Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle. Stylowe wnętrza przywołują na myśl tradycyjną chatę lub mieszczański salon.

Z menu warto wybrać np. karmuszkę, czyli regionalną zupę gulaszową z mięsa, fasoli, kapusty i wielu innych składników oraz przypraw, a także kilka rodzajów pierogów – m.in. z gęsiną czy dziczyzną. Do tego pyszne podpłomyki, zarówno z mięsnymi dodatkami jak i serami, a nawet z pokrzywą czy świetnie przyrządzone ryby. No i oczywiście lokalny przysmak – dzyndzałki, czyli pierożki z kaszy gryczanej, jajka i smażonego boczku. Do obiadu piliśmy znakomitą lemoniadę przygotowywaną z dodatkiem świeżych lokalnych ziół.

10. Wybierz się na degustację w rzemieślniczym browarze


Zwiedzanie Olsztyna warto zakończyć w luźniejszej atmosferze, odwiedzając Browar Ukiel, który powstał dzięki pełnemu pasji właścicielowi jesienią 2017 roku, niedaleko jeziora o tej nazwie. Browar stawia na lokalność, wysoką jakość (do produkcji nie używa się konserwantów) oraz… cierpliwość. Ukielskie piwa leżakują bowiem długo, czemu zawdzięczają niepowtarzalny smak. I nagrody na konkursach piwowarskich!

Flagowe piwo Browaru Ukiel, West Coast IPA, zdobyło złoty medal na konkursie Kraft Roku i wciąż jest jednym z najchętniej wybieranych trunków – jak mówi nam podczas degustacji właściciel browaru, Maciej Uszpolewicz. Jego zdaniem ważenie złotego trunku to magia i rzeczywiście, czuć ją w tym miejscu i w gościnności gospodarza, na każdym kroku.

Więcej o Olsztynie na Visit Olsztyn
Turyści goszczący w olsztyńskich obiektach noclegowych mogą skorzystać ze zniżek w ramach miejskiej akcji promocyjnej „Nocujesz – zyskujesz!”, w której bierze udział ponad 20 hoteli i pensjonatów. Dzięki miejskiemu pakietowi lojalnościowemu turyści odwiedzający Olsztyn zyskują liczne zniżki u partnerów programu. Więcej o akcji TUTAJ.

fot: Read&Fly Magazine; materiały promocyjne

You may also like

Zostaw komentarz