Oradea jest jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Rumunii. Od niedawna cztery razy w tygodniu latają tam z Warszawy samoloty LOT.
Rumuńska Oradea szczyci się bogatą historią sięgającą średniowiecza. Miasto było jednym z najważniejszych ośrodków kultury i handlu w regionie, z licznymi wpływami węgierskimi i austriackimi. Do dziś widać to w architekturze, kulinariach i języku. Oto 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Oradei:
1. Piața Unirii czyli Plac Unii, znany również jako Mały Plac, zaczął nabierać kształtu około XVIII wieku, kiedy był centrum dzielnicy „Orașul Nou”, czyli „Nowe Miasto”. Pierwszym budynkiem zbudowanym tutaj był Dom Serföyö, w 1714 roku, na obecnym miejscu Pałacu „Czarnego Orła”. Początkowo miał tylko kilka pokoi, ale później stał się znanym zajazdem „Orzeł”. Począwszy od 1753 roku plac przeszedł szereg przeobrażeń: pojawiły się tam imponujące budynki w różnych stylach architektonicznych, oświetlenie uliczne, a także pierwsze tramwaje łączące centrum z Dworcem Północnym i zachodnią częścią miasta.
2. Jeśli trafisz na Piața Unirii, zwiedź Pałac „Czarnego Orła”, najbardziej reprezentacyjny zabytek secesyjny w Oradei i Transylwanii. Został pomyślany jako symbol wyrafinowanego nowoczesnego życia. Kiedyś mieścił hotel, dwa kina, sale balowe, kasyno, kawiarnie, sklepy i bank. Przejście w kształcie litery Y ma trzy wejścia, a wnętrze pokryte szkłem zostało zainspirowane Galerią Vittorio Emanuele w Mediolanie. Galeria lub Pasaż, jak nazywają ją miejscowi, skupia większość barów, kawiarni i pubów, będąc centrum rozrywki miasta.
3. Kościół Księżycowy, to połączenie doskonałego rzemiosła i… mechanizmu zegara. Został zaprojektowany tak, aby wykonać pełny obrót wokół swojej osi w ciągu 28 dni, wskazując w ten sposób fazy Księżyca, w zależności od cyklu dobowego.
4. Fortece w Oradei zachwycają imponującą architekturą i tajemniczością, którą można poczuć w ich ciemnych korytarzach. Twierdza określana jest przez wielu odwiedzających jako atrakcja nr 1 w mieście.
5. Nabrzeże rzeki Crișul Repede stały się symbolicznym celem podróży zarówno dla mieszkańców Oradei, jak i turystów. Na brzegach zapraszają liczne kafejki i restauracje z kuchnią śródziemnomorską, tradycyjną rumuńską, węgierską, włoską itd.
6. Muzeum Art. Nouveau to jeden z najcenniejszych klejnotów architektonicznych Oradei, zbudowany w stylu secesyjnym. Ten elegancki budynek należy do najbardziej oryginalnych dzieł architektonicznych w Europie z początku XX wieku. Zbudowany został w latach 1909-1912 przez braci László i Józsefa Vágó.
7. Nymphaea to największy aquapark w zachodniej Rumunii. Bez względu na porę roku można tam poddać się relaksującym masażom i zabiegom kosmetycznymi lub po prostu wypocząć w basenach (krytych i odkrytych).
8. Kompleks Barokowy – jeden z największych kompleksów świątynnych w stylu barokowym w Europie Południowo-Wschodniej i największy w Rumunii znajdziesz przy Alei Republiki, niedaleko rzymskokatolickiej katedry w Oradei. Bardzo lubiła to miejsce Maria Teresa Habsburg, córka XVIII-wiecznego cesarza Karola VI.
9. Przechodząc przez most św. Władysława i patrząc w stronę Teatru Państwowego trafisz na Aleję Republiki (Calea Republicii). To 600-metrowy, najdłuższy deptak w mieście, który okalają wspaniałe budynki secesyjne, barokowe, klasycystyczne lub eklektyczne.
10. Pałac i Wieża Ratusza dominują nad centrum miasta. Przez ponad sto lat, to właśnie tutaj podejmowano najważniejsze decyzje dotyczące miasta. Z wysokości prawie 50 m i czterech głównych poziomów, z których trzy są panoramiczne, Wieża Ratuszowa oferuje widok na cały zespół architektoniczny centrum Oradei.
fot: Visit Oradea