Strona główna » 15. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata startuje za kilka dni.

15. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata startuje za kilka dni.

Grzegorz Skrzypak
9 minuty czytania

Tegoroczna jubileuszowa, bo 15. edycja imprezy Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy odbędzie się w dniach 3-5 listopada w G2A Arenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce koło Rzeszowa.

Wśród gości zaproszonych na Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy są m.in. Aleksandra Mirosław – rekordzistka i dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce sportowej na czas, Andrzej Bargiel – wybitny skialpinista, który w tym roku zdobył dwa kolejne ośmiotysięczniki w Karakorum i zjechał z nich na nartach oraz znany z programów telewizyjnych Przemek Kossakowski. 

Na podróżniczy weekend z Podkarpackim Kalejdoskopem Podróżniczym – Festiwalem Kultur Świata czeka się cały rok. To jedna z najstarszych i największych imprez w Polsce, na której spotykają się miłośnicy podróży, globtroterzy, ludzie gór i wszyscy Ci, którzy kochają zwiedzać świat swoimi ścieżkami. Chęć odkrywania różnych jego części, kultur i ciekawostek nawet z najbardziej oddalonych zakątków globu to jest magnes, który przyciąga do Rzeszowa – stolicy pięknego i niezwykle ciekawego województwa podkarpackiego.

Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – zeszłoroczna edycja 2022. Fot. materiały prasowe organizatora

Program wypełniony jest po brzegi fascynującymi prelekcjami i zapowiada się obiecująco. To będzie naprawdę dobrze spędzony i inspirujący festiwalowy weekend. W piątek (3 listopada) Kalejdoskop rozpocznie się projekcją filmu „Polarniczki” – przybliżającego historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Wprowadzeniem do seansu będzie spotkanie z twórcami tego dokumentu – Dagmarą Bożek i Kubą Witkiem. Kuba pozostanie na scenie i w trakcie swojej już prelekcji opowie o Wyspach Owczych. Dalej w świat wypraw wysokogórskich, a dokładniej na Broad Peak i K2 zabierze widzów himalaista Piotr Krzyżowski, który zdobył te szczyty w ciągu 9 dni w stylu sportowym. Pierwszy dzień Festiwalu zamknie gość specjalny – Przemek Kossakowski, który na pewno zaskoczy wszystkich tym, że do ostatniej chwili nie będzie znany temat jego prelekcji, bo to widzowie będą mieć decydujący głos!

Sobota rozpocznie się od spotkania z Karoliną Miller i Piotrem Andruszko – twórcami bloga podróżniczego Rude i Czarne, którzy pokażą Maltę oczami mieszkańców. Co ciekawe nasi goście pochodzą z województwa podkarpackiego, ale swoje życie przed kilku laty postanowili związać właśnie z Maltą. Kolejny gość i temat przypadnie do gustu fanom przemierzania świata na dwóch kółkach. Wojciech Ganczarek opowie o swojej 10-letniej rowerowej podróży przez Amerykę Łacińską. Kolejne 3 prelekcje łączy jeden nadrzędny temat – góry. To im poświęcona zostanie znaczna część drugiego dnia Kalejdoskopu. Karol Nienartowicz zdradzi tajniki fotografowania w górach, na podstawie swojego 20-letniego już doświadczenia. Tutaj można być pewnym, że to co pojawi się na ekranie na długo zostanie w pamięci publiczności. Następnie kompas festiwalowych opowieści zostanie skierowany na Gruzję. To kraj, w którym z tuszeckimi góralami zamieszkała kolejna gościni – Magdalena Konik. Sobotni wieczór będzie należał do Andrzeja Bargiela, ambasadora Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO, która jest Złotym Partnerem Festiwalu. Publiczność usłyszy o kulisach Gasherbrum Ski Challenge, czyli o ostatniej wyprawy w Karakorum.

Ostatni dzień 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego rozpocznie się kulinarną podróżą do Czech, w którą zabierze widzów Wojciech Grabowski. Kolejny punkt programu to rejs z Wojciechem Murą, który spędził 15 miesięcy na Pacyfiku. Maja Hawranek i Szymon Opryszek w swojej reporterskiej opowieści ukażą prawdziwe oblicze Urugwaju. Kolejnym punktem programu będzie Aleksandra Mirosław i spotkanie z nią dotyczące jej wspinaczkowej drogi na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Jubileuszową edycję imprezy zamknie Kasia Biernacka opowieściami o Wielkim Kanionie Kolorado, który miała okazję eksplorować zarówno na rzece i pod ziemią. Na pewno tak bogaty program imprezy przekona do udziału tych, którzy do tej pory się jeszcze wahali.

Kasia Biernacka – gościni 15. PKP. Fot. materiały prasowe organizatora

Tradycyjnie piątkowy poranek to czas na podróżnicze inspiracje dla dzieci i młodzieży ze szkół województwa podkarpackiego, które wypełnią po brzegi Salę Kongresową G2A Areny. A wszystko to w ramach bezpłatnych prelekcji edukacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie PRO-TUR w ramach Akademii Młodych Odkrywców. To stała część Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego już od pierwszej edycji imprezy. Prelekcje podróżniczo-edukacyjne, które zaprezentują Goście Festiwalu będą miały na celu przybliżenie codziennego życia na innych kontynentach czy problemów z jakimi wszyscy musimy się zmierzyć i mieć ich świadomość, chcąc dbać właściwie o nasze środowisko naturalne. Organizatorzy przewidzieli 1600 miejsc.

Aby wziąć udział w Akademii Młodych Odkrywców należy dokonać mailowego zgłoszenia zorganizowanych grup szkolnych. Więcej informacji znajduje się na stronie www.kalejdoskoppodrozniczy.pl w zakładce AKADEMIA.

W tym roku Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy wraca do  nowoczesnej G2A Areny, zlokalizowanej tuż obok Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka oraz Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Do wszystkich tych obiektów w Jasionce koło Rzeszowa można dotrzeć dzięki Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Pociąg ze stacji Rzeszów Główny dojeżdża do stacji Jasionka Lotnisko w ciągu 18 minut, a do dyspozycji pasażerów jest dostępnych wiele połączeń. Organizatorzy zachęcają do skorzystania z tej formy komunikacji.

Na ten moment dostępne są bilety na każdy z festiwalowych dni oraz karnety 3-dniowe. Poza biletami normalnymi, są także  ulgowe przeznaczone dla młodych ludzi oraz seniorów, których serdecznie zapraszamy do udziału w Festiwalu. Sprzedaż online potrwa do piątku (3.11), a potem – w przypadku dostępności – będzie także możliwość zakupu biletów przed samą imprezą. W związku z tym warto od razu dokonać zakupu i tym samym zarezerwować sobie miejsce na wyjątkową podróżniczą imprezę roku.

Karnety i bilety dostępne są pod adresem: http://bit.ly/karnety-podkarpacki-kalejdoskop

Partnerami wydarzenia są Miasto Rzeszów oraz Województwo Podkarpackie, Parterem Organizacyjnym G2A Arena.

Partnerem Głównym jest PKO Bank Polski. Partnerami Złotymi są: LOTTO, Gran Canaria oraz Auto Group Luzar – California Center. Partnerami są także: Czechy, Małopolska oraz Kodano Optyk.

W tym roku Magazyn Read&Fly wraz z zaprzyjaźnioną redakcją programu telewizyjnego TURYSTYCZNA JAZDA są patronami medialnymi tego festiwalu. Dodatkowo jednym z wydarzeń, na których program TURYSTYCZNA JAZDA obchodzi jubileusz 10-lecia emisji pierwszego odcinka – jest właśnie Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy.

Więcej informacji o gościach, programie i biletach można znaleźć na fanpage’u imprezy w portalu Facebook oraz na stronie: www.kalejdoskoppodrozniczy.pl, www.facebook.com/KalejdoskopPodrozniczy

You may also like

Zostaw komentarz