Popularna Górka Szczęśliwicka w Warszawie była areną bardzo ciekawego narciarskiego wydarzenia. Narodowe Biuro Promocji Austrii w Polsce zorganizowało tam wydarzenie związane z otwarciem sezonu narciarskiego 2024/2025, które było połączone z prezentacją wielkiej światowej imprezy sportowej z…niesamowitą rywalizacją narciarską.
Takie nazwy i miejsca jak Ziemia Salzburska, Karyntia, Styria czy Tyrol zna praktycznie każdy narciarz, który odwiedził Austrię. Od wielu lat kraj ten jest bardzo ważną i popularną destynacją narciarską dla Polaków. Właśnie dlatego po raz kolejny włodarze austriackiej agencji zajmującej się promocją tego pięknego alpejskiego kraju zorganizowali spotkanie pod nazwą „Prolog Mistrzów”. Licznie zebrani przedstawiciele branży turystycznej i narciarskiej, mediów oraz sportowcy i instruktorzy narciarscy, mogli zapoznać się z nowościami w regionach i prezentacją jednego z największych zimowych wydarzeń jakie odbędzie się w przyszłym roku na świecie.
Imprezą, którą z powodzeniem mogą chwalić się Austriacy są Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim „Saalbach 2025”. Odbędą się one od 4 do 16 lutego. Całe wydarzenie – jak tłumaczą przedstawiciele Austriackiego regionu – ma być swego rodzaju przykładem i „prekursorem” zrównoważonego rozwoju dla kolejnych zawodów sportowych i to niekoniecznie narciarskich. Mowa to o długofalowym trendzie, który zdaniem organizatorów lutowych mistrzostw będzie kluczowy przy planowaniu tego rodzaju imprez w przyszłości. Podczas Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim „Saalbach 2025” przykładami takich praktyk będą m.in. krótkie odległości, dobra dostępność dla wszystkich, którzy będą przemieszczać się pieszo po imprezie oraz nowoczesna infrastruktura w postaci kolejek górskich i tras narciarskich. Transport publiczny będzie również pełnił kluczową role podczas tych zawodów. Co bardzo istotne organizatorzy zapewniają też m.in., że energia do naśnieżania stoków będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Cała nowoczesna technologia, która zazwyczaj generuje ogromne pokłady energii tym razem pozwoli znacznie zmniejszyć to zużycie.
Ostatnim, bardzo ważnym punktem spotkania były profesjonalne zawody sportowe. Tym razem organizatorzy zaprosili przybyłych gości na mecz narciarski sportowców z niepełnosprawnościami z Austrii i Polski. Tu trzeba podkreślić, że zarówno Austria jak i Polska dysponują znakomitą kadrą oraz gronem profesjonalnych trenerów i opiekunów, a ich podopieczni osiągają sukcesy na miarę międzynarodową. Emocji było co niemiara, wszyscy do końca trzymali kciuki i kibicowali swoim reprezentacją. Tym razem – górą była drużyna gości z Austrii. Po zawodach wszyscy zawodnicy i trenerzy z obu ekip otrzymali pamiątkowe nagrody i upominki, które wręczał Ambasador Austrii w Polsce – mgr Andreas Stadler.
Na koniec jak zawsze przy takich okazjach – odbyło się Apres-Ski, gdzie przy lampce dobrego austriackiego wina wszyscy przybyli na spotkanie mogli się zrelaksować.
fot: Grzegorz Skrzypak