Strona główna » Rozmowy o sporcie i turystyce oraz obchody Światowego Dnia Turystyki

Rozmowy o sporcie i turystyce oraz obchody Światowego Dnia Turystyki

Wojciech Lubinski
9 minuty czytania

W dniach 26 – 28 września 2023 r. – w hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem – odbywał się II Europejski Kongres Sportu i Turystyki.

Europejski Kongres Sportu i Turystyki stał się okazją do inspirujących dyskusji i spotkań. Podobnie jak w roku ubiegłym do rozmowy o współczesnym sporcie i turystyce przystąpiło wielu ekspertów związanych ze światem polityki, biznesu i mediów. W wydarzeniu brało udział 200 panelistów, a debaty były podzielone na 7 bloków tematycznych i 65 paneli. Kongres przyciągnął blisko 1700 uczestników.

 – Dziękuję za tak liczne przybycie. Utwierdza nas to w przekonaniu, że organizacja tak wielowymiarowego spotkania przedstawicieli świata sportu i turystyki jest nam bardzo potrzebna – mówił Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Uczestnicy paneli tematycznych dyskutowali o wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnym sportem i turystyką, na poziomie krajowym i europejskim. Fot. materiały prasowe

Podczas pierwszego dnia Kongresu, jednym z bardziej rozgrzewających paneli była rozmowa Bożydara Iwanowa (telewizja Polsat) z nowym selekcjonerem Reprezentacji Polski w piłce nożnej, Michałem Probierzem. Wielkie emocje były także w drugim dniu Kongresu. Najpierw Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Sportu i Turystyki Kamilem Bortniczukiem zapowiedział Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 roku w Polsce, a chwilę później Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, iż Polska ubiegać się będzie o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Ponadto w trakcie drugiego dnia Kongresu odbyło się wiele dyskusji panelowych, a podczas gali obchodów Światowego Dnia Turystyki oraz wieczornej Gali Ambasadorów Sportu wręczono nagrody, m.in. za zasługi dla turystyki oraz dla mecenasów i fundatorów polskiego sportu.

– W ostatnich latach zauważamy, że turystyka i sport to dwie dziedziny, które coraz częściej ze sobą się łączą tworząc trwały fundament dla rozwoju obu branż. Z roku na rok obserwujemy  coraz większe zainteresowanie wypoczynkiem powiązanym z aktywnością fizyczną. Spektakularne wydarzenia sportowe, chociażby tegoroczne III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska pokazały, że promocja poprzez sport daje wymierne korzyści.  Liczę, że tegoroczna edycja Kongresu przyniesie w tym względzie wiele  rozwiązań i pokaże nowe możliwości dla rozwoju turystyki i sportu – powiedział Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Podczas wydarzenia poruszono wiele innych istotnych tematów, jak wychowanie młodzieży, kultura fizyczna, skauting sportowy, e-sport, finansowanie sportu, inwestycje w sport, marketing sportowy, czy korupcja w sporcie i jej przeciwdziałanie. Gośćmi Kongresu byli politycy, przedstawiciele biznesu, czy świata nauki z Polski oraz całej Europy, ale także szerokie środowisko sportowe, jak również przedstawiciele sektora turystyki.

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki był także przestrzenią do podsumowania III Igrzysk Europejskich, które latem odbyły się w Małopolsce. Fot. materiały prasowe

Światowy Dzień Turystyki

Przypomnijmy, że już od 1980 roku Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) obchodzi corocznie 27 września Światowy Dzień Turystyki. Tego dnia święto turystyki jest obchodzone w kilkudziesięciu krajach świata i już na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń turystyczno-artystycznych w Polsce. Światowy Dzień Turystyki to święto całej branży turystycznej. Jego celem jest zwiększenie świadomości społeczności na temat wartości kulturowych, ekonomicznych i społecznych turystyki. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmiało: „Turystyka i zielone inwestycje”.

W panelach dyskusyjnych licznie uczestniczyli przedstawiciele branży turystycznej. Fot. Grzegorz Skrzypak, Read&Fly/MediaNet-TV

W ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki (27 września) w hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem odbyły się panele dotyczące wyzwań w sektorze turystyki, m.in. III Forum polsko-bułgarskie ds. turystyki z udziałem przedstawicieli rządu obu krajów, czy Innowacje w turystyce oraz Turystyka kulinarna i jej coraz większa popularność. Popołudniu odbyła się Gala Światowego Dnia Turystyki, prowadzona przez Krzysztofa Ibisza, gdzie nagrodzono najlepsze atrakcje turystyczne regionu małopolskiego, miejsca z klimatem oraz osoby, które przyczyniły się do rozwoju turystyki, zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Organizatorami tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki byli: Minister Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Polska Organizacja Turystyczna i Małopolska Organizacja Turystyczna.      

Gala Światowego Dnia Turystyki. Fot. Grzegorz Skrzypak, Read&Fly/MediaNet-TV

Podczas Gali w Zakopanem nastąpiło wręczenie Odznak Honorowych Ministra „Za zasługi dla turystyki”. Odznaka jest szczególnym honorowym wyróżnieniem w uznaniu za zasługi dla rozwoju polskiej turystyki i umacnianiu współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Odznaki otrzymali: Michał Andrzej  Fijoł – prezes Zarządu PLL LOT; Nikolay Kostov – radca w Ambasadzie Republiki Bułgarii; Daniel Jan Puciato – wykładowca, doktor ekonomii i doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej; Rafał Piotr Szkaradziński – wójt Gminy Szaflary; Artur Czernecki – działacz społeczny i samorządowy w Nowym Sączu oraz Tomasz Edward Rosset (od lat 80-ych działa na rzecz turystyki przyjazdowej do Polski).

Dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w województwie małopolskim” przyznawane są osobom fizycznym, organizacjom i podmiotom działającym w turystyce, zasłużonym dla rozwoju turystyki w Małopolsce. Fot. materiały prasowe

Dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego  „Za wkład w rozwój  i promocję turystyki w Małopolsce” otrzymali: ksiądz Zbigniew Pytel – miłośnik gór, przewodnik tatrzański, publicysta, artysta-fotografik; Ewa Surowiak (związana z turystyką od ponad 30 lat, działa społecznie jako Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Nowosądeckiej Izby Turystyki oraz w Stowarzyszeniu Viva Espana w zakresie promocji turystycznej); Wojciech Skruch – prawnik i ekonomista, specjalista w zakresie finansów i pozyskiwania środków unijnych (wspiera inicjatywy związane z rozwojem turystyki w Małopolsce w tym  m.in. budowę Przyrodniczo-Edukacyjnej Ścieżki w Koronach Drzew wraz z Edukacyjnym Szlakiem Nietoperzowym w Ciężkowicach); Grzegorz Biedroń – przewodnik beskidzki, wieloletni pilot wycieczek, miłośnik gór – od stycznia 2019 r. prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej; Radosław Włoszek – prezes Kraków Airport (od 2016 roku), obecnie także prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych; Daniel Pitrus – doświadczony menedżer z ponad 15-letnią praktyką w zarządzaniu polskimi i międzynarodowymi spółkami – od 2019 r. –  prezes Zarządu Polskich Kolei Linowych; dr hab. Andrzej Betlej – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu; Justyna Dziedzic – dyrektor Marketingu i Sprzedaży Energylandii Parku Rollercoasterów nr 1 w Europie oraz Marcin Szymoniak – od 2009 r. licencjonowany przewodnik miejski po Krakowie działający pod szyldem Szalony Przewodnik.

Gospodarzem Gali był Krzysztof Ibisz. Fot. Grzegorz Skrzypak, Read&Fly/MediaNet-TV

W konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski”, organizowanym przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną, laureatami w poszczególnych kategoriach zostali: kategoria Najciekawszy szlak turystyczny – laureat Babia Góra Trails – kompleks 14,5 km tras podjazdowych i zjazdowych o różnym stopniu trudności, które umożliwiają rowerową rekreację w masywie Mosornego Gronia (Zawoja); kategoria Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne – laureat Babiogórska Jesień – największe święto Górali Babiogórskich, cechujące się czystością formy i zakorzenieniem w regionalnych tradycjach ludowych; kategoria Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury – laureat Tarninowe Wzgórze – dom z klimatem położony całkowicie na uboczu z dala od sąsiadów (goście mogą skorzystać z ruskiej bani w lesie, sauny nad rzeką i wypożyczalni rowerów); kategoria W gościnie – oferta kulinarna – laureat Willa Poprad – restauracja Willi Poprad zachwyca kameralnym wnętrzem i pysznym jedzeniem. Kuchnia nawiązuje do okresu międzywojennego, a jednocześnie wykorzystuje najnowsze trendy kulinarne w tym slow food; kategoria Unikatowa atrakcja turystyczna – laureat Krzyż w Krzeczowie – umieszczony na wzgórzu Kiecka na wysokości 631 m n.p.m. Stalowa konstrukcja ma 27 metrów wysokości i znajduje się przy nowej trasie S7, czyli popularnej Zakopiance. Pod Krzyżem w Krzeczowie przebiega szlak turystyczny, który prowadzi na Szczebel i Luboń Wielki; Główna KategoriaMiejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna (Statuetka i Nagroda pieniężna – 100 000 zł) – zwycięzca Sułoszowa – malownicza miejscowość położona nieopodal Krakowa na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej terenie znajduje się Zamek Pieskowa Skała, liczne ostańce i skały wapienne, z przepiękną Maczugą Herkulesa. Tę jurajską krainę przecinają liczne szlaki rowerowe oraz piesze, w tym najbardziej znane Szlak Orlic Gniazd oraz Velo-Prądnik.

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki odbywał się w Hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem. Fot. Grzegorz Skrzypak, Read&Fly/MediaNet-TV

Organizatorem II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki była fundacja Gateway 4.0, przy udziale Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego. Magazyn Read&Fly był jednym z patronów medialnych wydarzenia.

You may also like

Zostaw komentarz