Strona główna » Sztuczna Inteligencja w czeskiej turystyce

Sztuczna Inteligencja w czeskiej turystyce

Grzegorz Micuła
3 minuty czytania

Czeska Centrala Ruchu Turystycznego zorganizowała konferencję prasową pokazującą jak Sztuczna Inteligencja wpływa na turystykę. Jej tematem był wdrażany właśnie program wykorzystywania sztucznej inteligencji do odkrywania niezwykłych miejsc na mapie turystycznej Czech.

Sztuczna Inteligencja AI zaczyna być coraz częściej wykorzystywana w różnych dziedzinach, nic więc dziwnego, że trafiła także i do turystyki. Przeprowadzony został eksperyment badawczy gdzie zapytano turystów wykorzystywanie AI do planowania podróży do Czech. Na pytanie czy sztuczna inteligencja wpłynie na na turystykę i ich podróże 75% odpowiedziało twierdząco, a pozostali prawdopodobnie nie zrozumieli pytania. Dla ankietowanych najważniejsze było wyszukiwanie informacji, optymalizacja kosztów podróży, dokonywanie rezerwacji oraz personalizowane rekomendacje. W przedstawionych danych statystycznych z USA jest podobnie – 75% podróżnych chce wykorzystać AI do optymalizacji swoich podróży, 40% zainteresowanych jest wirtualnymi biurami, a 65% nie zauważyło, że rozmawia z chatbotem.

Eksperyment Czech Tourism z Chatbotem GPT 4.0 i Wirtualna Mapa Podróży

Czy sztuczna inteligencja odkryje wszystkie czeskie atrakcje i tajemnice? I czy na przykład może zastąpić przewodników? Jako przewodnik mam nadzieję, że nie, a przynajmniej nieprędko, podobnie jak osoby układające programy podróży. Łatwiej będzie można zastąpić urzędników w biurach turystycznych.

Interesująca okazała się również prezentacja wiedzy AI na temat wybranych, niezwykłych turystycznie miejsc w Czechach oraz interaktywnej mapa obsługiwanej przez AI, która będzie pomagać w planowaniu podróży co Czech.

Na wirtualnej mapie zaprezentowano kilka mniej znanych ale bardzo ciekawych miejsc u naszych południowych sąsiadów: m.in. benedyktyński klasztor w Broumowie słynący z wspaniałej barokowej architektury położony tuż przy polskiej granicy, pobliskie zabytkowe uzdrowisko Kuks z ciekawą historią, słynące także z produkcji wina, Narodowe Centrum Wina w Valticach na Morawach w pobliżu Mikulova, ciekawa Wioska Rzemiosł Botanicus Ostrá, City Break w Ołomuńcu, płukanie złota w Złotych Górach oraz „Trasy rowerowe w Czechach”.

Podczas spotkania przedstawione zostały propozycje międzypokoleniowych wypadów do Czech oraz zaproszenie polskich turystów na jesienne wizyty u sąsiadów z południa.

fot: Alicja Micuła Read&Fly Magazine, materiały prasowe

You may also like

Zostaw komentarz