Strona główna » Tajlandia. Kraj uśmiechniętych ludzi

Tajlandia. Kraj uśmiechniętych ludzi

Alicja Micuła
7 minuty czytania

Tajlandia to prawdziwy Daleki Wschód, magiczny i tajemniczy. Bangkok – najgorętsza stolica świata – rajskie plaże wysp na południu i porośnięte dżunglą góry na północy. Piękny, przyjazny turystom i tani kraj.

Bangkok położony nad rzeką Chao Phraya (Menam) nosi tajską nazwę Krung Thep – Miasto Aniołów. Dzisiaj zamieszkuje go około 15 milionów ludzi. Najciekawsze zabytki to pałac królewski, Wat (buddyjska świątynia) Phra Kaew z posągiem Szmaragdowego Buddy, figurką o wysokości 66 cm, przedstawiającą siedzącego Buddę w złotych szatach. Wbrew potocznej nazwie jest ona zrobiona z zielonego jadeitu. Kolejnymi są Wat Pho słynąca ze szkoły masażu, Wat Arun (Świątynia Świtu) oraz Wat Tri Mit z ważącym kilka ton złotym posągiem Buddy. Wat Saket na Złotej Górze kryje relikwie Buddy. W listopadzie odbywa się tu wielki jarmark.

Bangkok Pałac Królewski

W dzielnicy Dusit jest pałac Chitralda, w którym mieszka rodzina królewska oraz zamieniony w muzeum pałac Vimanmek z drewna tekowego. Jest tu również słynna dzielnica nocnych rozrywek Patpong, pływający bazar Damnoen Saduak, piękny Ogród Różany Nakhon Pathom, z olbrzymią 120-metrową stupą (dla buddystów stupa jest materialną reprezentacją doskonałego oświecenia) oraz słynna farma krokodyli, gdzie hoduje się 30 000 tych gadów. Można też wybrać się do Kanchanaburi nad rzeką Kwai.

Jest tam cmentarz jeńców alianckich, muzeum wojenne i sławny most kolejowy, który w czasie II wojny światowej brytyjscy jeńcy budowali w dzikiej dżungli dla japońskich transportów wojskowych na trasie Bangkok – Rangun.


Ajuthaja
Niegdyś ta stara stolica Syjamu (oficjalna nazwa państwa do 11 maja 1949) była jednym z najważniejszych miast Azji do czasu, gdy pod koniec XVIII w. zostało zniszczone przez Birmańczyków. Zachowały się ruiny starych świątyń, stup i pałaców oraz odbudowana świątynia Wat Phra Si Sanphet. Warto zwiedzić Wat Yai Chai Monghon z ogromnym posągiem leżącego Buddy oraz królewski pałac Bang Pa-in z pięknym pawilonem pośrodku jeziora.

Sukothai
Jedna z dawnych stolic Tajlandii, obecnie park historyczny wpisany na listę UNESCO, to około 40 zespołów świątyń i pałaców. W centrum królewskiego miasta wznosi się najważniejsza świątynia Wat Mahathat, niegdyś duchowe centrum królestwa, z posągiem siedzącego Buddy.


Daleka północ
Znana pod nazwą Złotego Trójkąta, granicząca z Birmą i Laosem kraina zamieszkana przez mniejszości o ciekawej kulturze, słynie z produkcji opium. Miasto Chiang Rai, dawną stolicę królestwa Lanna (Królestwa miliona pól ryżowych) ufundował w 1262 r. król Mangrai, pierwszy władca królestwa Lanna. Do 1296 roku Chiang Rai sprawowało funkcję stolicy królestwa. Jest tu interesujące muzeum plemion górskich i kilka ciekawych watów. Największą atrakcją Chiang Rai jest Wat Rong Khun, czyli Biała Świątynia. Po 1296 roku stolicę królestwa przeniesiono do Chiang Mai.

Chiang Mai
To drugie co do wielkości po Bangkoku miasto zachwyca mnóstwem wspaniałych watów, których większość powstała między XIII a połową XVI wieku. Sławne są tutejsze bazary, gdzie sprzedawane są wyroby rękodzieła górskich plemion – ozdoby, odzież, wyroby ze skóry, ceramika. Pobliska wioska Bo Sang słynie z wyrobu kolorowych parasolek.

Jej mieszkańcy od ponad stu lat trudnią się ręczną produkcją parasoli z papieru ‘Saa’, uzyskiwanego z kory drzewa morwy – od parasolek koktajlowych, po parasole ogrodowe. Co roku w styczniu w Bo Sang, w dzielnicy San Kamphaeng organizowany jest Festiwal Parasoli. W pobliżu San Kamphaeng, znanego z produkcji jedwabiu są interesujące jaskinie oraz gorące źródła i gejzery.

Północ kraju zamieszkują górskie plemiona o ciekawych zwyczajach, strojach i obrzędach. Z Chiang Mai nazywanego „Kwiatem północy” można wybrać się na kilkudniowy trekking po porośniętych dżunglą górach zamieszkałych przez plemiona Meo, Yao i Karenów o zupełnie różnej kulturze od Tajów. Widoczne są tu wpływy birmańskie, a bliskość Złotego Trójkąta, słynącego niegdyś z masowej produkcji opium, dodaje dreszczyku emocji.

Rajskie wyspy południa
Phuket na Wybrzeżu Andamańskim, to największa wyspa Tajlandii i jedno z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Azji. Sąsiednia Zatoka Phang Nga zachwyca bogactwem krasowych wapiennych skał „wyrastających” ze spokojnej wody. Za najpiękniejsze uważane są wyspy Phi Phi oraz okolice Krabi. Po drugiej stronie Półwyspu Malajskiego leży piękna wyspa Koh Samui, z sąsiadującym parkiem morskim Ang Thong (Złoty Basen). Utworzony jako morski park narodowy w 1980 r., Park Narodowy Mu Ko Ang Thong to archipelag 42 wysp o powierzchni 102 km² na wybrzeżu prowincji Surat Thai na wschód od Ko Samui w Zatoce Tajlandzkiej.
.
Tajlandia to piękny i ciekawy kraj uśmiechniętych i życzliwych ludzi, ze wspaniałymi owocami i wspaniałą, różnorodną kuchnią, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jest zbyt duży (powierzchnia Tajlandii to 510 890 km kw – prawie dwa razy więcej niż powierzchnia Polski), żeby go dokładnie poznać podczas jednego pobytu. Ale każdy, kto go raz odwiedzi, będzie tu chciał powrócić. W roku 2024 łączna liczba turystów odwiedzających Tajlandię wyniosła prawie 36 milionów (wzrost o 28-proc. względem 2023 r.), z przychodem z turystyki przyjazdowej wynoszącym ok. 54 miliardów dolarów.

https://youtu.be/pprish9KqnI?si=lZ3eGebalU8I8co5

Od 1 maja 2025 roku przed wyjazdem do Tajlandii należy wypełnić Thailand Digital Arrival Card (TDAC). Trzeba zrobić to w ciągu 3 dni przed przyjazdem do kraju. Formularz jest dostępny na stronie internetowej. Po jego wypełnieniu otrzymuje się specjalny kod QR. Należy okazać go na lotnisku – w formie elektronicznej (np. na telefonie) lub wydrukowanej. Cała procedura jest bezpłatna.

Fot.: Alicja Micuła, Grzegorz Micuła

You may also like

Zostaw komentarz