Strona główna » Wystawa dzieł El Greca w Budapeszcie

Wystawa dzieł El Greca w Budapeszcie

Grzegorz Micuła
2 minuty czytania

W Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie można zobaczyć wystawę dzieł El Greca. Celem wystawy jest zaprezentowanie szerokiego spojrzenia na dzieło życia jednego z największych mistrzów malarstwa europejskiego.

Wśród niemal siedemdziesięciu prezentowanych prac znajduje się ponad pięćdziesiąt obrazów sygnowanych przez pochodzącego z Krety malarza. Ostatnia tak kompleksowa wystawa dzieł El Greco w naszej części Europy odbyła się ponad 20 lat temu w Wiedniu.

Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie prezentuje niezwykle ważną kolekcję malarstwa hiszpańskiego, obejmującą największą liczbę obrazów El Greca w Europie, z wyjątkiem Hiszpanii. Oprócz dzieł z zasobów własnych muzeum, na wystawie znajdują się obrazy wypożyczone z ponad czterdziestu prywatnych i publicznych kolekcji, w tym Museo Nacional del Prado oraz Museo Nacional Thyssen-Bornemisza w Madrycie, Museo del Greco w Toledo, Musée du Louvre w Paryżu, National Gallery of Art w Waszyngtonie i National Gallery w Londynie. Na wystawie znalazło się wiele wybitnych prac, w tym “Święty Sebastian” z zakrystii katedry w Palencii, “Chrzest Chrystusa” z Muzeum Prado, “Laokoon” z National Gallery of Art w Waszyngtonie, “Święty Ludwik król Francji i paź” z paryskiego Luwru, “Wypędzenie przekupniów ze świątyni” z National Gallery w Londynie oraz “Święty Jakub Starszy jako pielgrzym” z Bazyliki Św. Mikołaja w Bari i “Zmartwychwstanie” wypożyczone przez Klasztor Santo Domingo el Antiguo z Toledo, które opuściło miasto po raz pierwszy. Budapeszteńską wystawę oglądać będzie można do 19 lutego 2023 r.

Jedyny w Polsce obraz tego hiszpańskiego malarza znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Jest to najznamienitsze w Polsce dzieło sztuki hiszpańskiej „Ekstaza Świętego Franciszka” (“Święty Franciszek otrzymujący stygmaty”) pędzla El Greca. Obraz powstał w okresie największego rozkwitu Hiszpanii w jej Złotym Wieku. Został on przypadkowo odkryty w 1964 w Kosowie Lackim na Podlasiu. co stało się wówczas wielką sensacją.

www.mfab.hu

Fot: materiały prasowe; Grzegorz Micuła/Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz