Bułgaria ma prawie 400 km urozmaiconej linii brzegowej, w tym 130 km plaż i kilkadziesiąt nadmorskich kurortów. Wypoczynkowi sprzyja umiarkowany klimat ze średnią temperaturą powietrza latem ok. 26ºC i wody ok. 22ºC.
Warna to drugie co do wielkości miasto Bułgarii z ciekawym muzeum archeologicznym w którym obecnie można obejrzeć wystawę wyrobów ze złota z trackich grobowców. Jest to turystyczne i kulturalne centrum północnej części czarnomorskiego wybrzeża Bułgarii oraz ważny węzeł komunikacyjny bułgarskiego wybrzeża z morskim portem, dworcem kolejowym i międzynarodowym lotniskiem.
Wędrując uliczkami Warny można podziwiać w centrum całkiem dobrze zachowane rzymskie łaźnie (z II w. n.e.), które w przeszłości stanowiły miejsce spotkań mieszkańców. Teraz takim miejscem jest plac przed wieżą zegarową lub operą. Zwiedzając Warnę nie można pominąć Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy i Parku Nadmorskiego – największego miejskiego parku z mnóstwem atrakcji, zwłaszcza dla dzieci. W zachodniej części miasta jest park z Mauzoleum Władysława Warneńczyka. W trackim kurhanie na polu bitwy w której zginął młody polski król w 1935 roku urządzono symboliczny grób – cenotaf. W muzeum zgromadzono pamiątki po bitwie, broń i obrazy.
Na wschód od miasta znajduje się ciekawy rezerwat geologiczny Kamienny Las (Pobiti kamani), gdzie wędruje się pośród wapiennych skał przypominających skamieniały las.
Na północ od Warny ciągnie się szereg nadmorskich kąpielisk – Św. Konstantyn i Helena (dawna Drużba) z mineralnymi wodami i cerkwią św. Konstantyna. W sąsiednim kurorcie Złote Piaski jest ponad 60 hoteli, w tym sporo wiele 4- i 5-gwiazdkowych. Można tu uprawiać wszystkie rodzaje sportów wodnych, są 2 szkółki nurkowania, pole minigolfa, boiska do siatkówki, bary i dyskoteki oraz Kasyno. To miejsce raczej dla osób rozrywkowych. W pobliżu jest skalny monastyr Aładża wykuty w 30-metrowym klifie. Naturalne pieczary będące od XIII wieku celami mnichów połączone są wykutymi w skale przejściami. Jest tu też malutka skalna cerkiewka oraz katakumby. W muzeum jest ciekawa kolekcja ikon.
Pobliska Albena Albena complex – najmłodszy kurort czarnomorski w regionie Złotych Piasków jest przyjazna dla rodzin z dziećmi. Szeroka plaża ma blisko cztery kilometry długości i od 22 lat posiada certyfikat Błękitnej Flagi, międzynarodowego symbolu potwierdzającego najwyższą jakość kąpielisk oraz przystani żeglarskich. Wzdłuż plaży stoją ukryte w zieleni hotele o oryginalnej architekturze.
Z kranów w Albenie płynie woda mineralna. Drugie co do wielkości w Europie źródła wód termalnych i mineralnych zawierają m.in. magnez, siarkę i wapń.
Aquapark Aquamania w Albenie według rankingu TripAdvisor zaliczany jest do ośmiu najlepszych aquaparków w Europie. Dla gości trzech hoteli położonych wokół aquaparku jest on dostępy bezpłatnie.
Albena jest stolica sportów wodnych, można tu wypożyczyć sprzęt do wind- lub kitesurfingu, chętni mogą pojeździć na skuterach wodnych, polatać motolotnią, czy na spadochronie za motorówką. Jest tu także klub jeździecki, a wieczorem w plenerowych restauracjach można posłuchać muzyki i obejrzeć miejscową atrakcję – nestinarów tańczących na rozżarzonych węglach.
Bałczik to spokojne miasteczko słynące z największego na Bałkanach ogrodu botanicznego z kilkoma tysiącami roślin w tym bogatą kolekcją kaktusów, drugą co do wielkości po Monako w Europie. Oszałamiający jest zapach kwiatów w tym setek róż. Labirynt ścieżek doprowadza do stojącego nad brzegiem morza letniego pałacyku rumuńskiej królowej Marii, w którego architekturze widać elementy orientalne, wieńczy go wieżyczka w formie minaretu i kopułka na wzór prawosławnego monastyru. Niedaleko stąd jest owiany legendami, malowniczy przylądek Kaliakra z ruinami antycznej twierdzy greckiej.
W rejonie położonej pomiędzy Bałczikiem i Kawarną Białej Laguny znajduje się pole golfowe Thraician Cliffs Bay – ulubione miejsce golfistów z całego świata. Cape Kaliakra Signature Golf Coast to region, gdzie można grać w golfa przez dziewięć miesięcy w roku. Na przylądku Kaliakra są trzy, położone w niewielkiej odległości od siebie, pola golfowe zaliczane do najlepszych w Europie: Thracian Cliffs, Lighthouse i BlackSeaRama. Naturalnie ukształtowany, trudny teren dostosowano do gry w tą wymagającą dobrej kondycji fizycznej dyscyplinę sportu.
Fot: Alicja Micuła