Emilia-Romania to jeden z najciekawszych regionów Włoch. Jest coraz częściej doceniana przez polskich turystów.
Z roku na rok coraz więcej Polskich turystów odwiedza Emilię-Romanię, uznając ją za doskonały kierunek na letnie wakacje i krótsze wypady w ciągu całego roku. Sezon 2024 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.
Zabytki, krajobrazy i cudowna włoska kuchnia
Szczególnym powodzeniem cieszą się takie miasta jak stolica regionu Bolonia, książęca Ferrara, Modena, Parma, Piacenza, antyczna Ravenna, Reggio Emilia, czy nadmorski kurort Rimini. Region Emilia-Romania (Emilia-Romagna) rozciąga się od wybrzeży Morza Adriatyckiego aż do granic Ligurii i Piemontu, pomiędzy alpejską Lombardią a śródziemnomorską Toskanią. Występują tu zarówno gorące lata jak i chłodne zimy. Od południa wznoszą się góry Apeniny, a znaczną część prowincji zajmuje żyzna dolina Padu. Dlatego też Emilia-Romania jest europejskim regionem z najwyższą (44) liczbą produktów o chronionej nazwie pochodzenia. Trzy najpopularniejsze z nich to: szynka Prosciutto di Parma, ser Parmigiano Reggiano i ocet balsamiczny Aceto Balsamico Tradizionale.
Emilia-Romiania, legendarne marki i Motor Valley Fest
Emilia-Romania jest również włoskim zagłębiem samochodowym. Na równinach wokół Modeny i Bolonii powstały legendarne marki motoryzacyjne takie jak Ferrari, Maserati, Lamborghini czy Ducati. Są tu też znane tory wyścigowe Enzo e Dino Ferrari i Imola. Każdego roku w maju w Emilii-Romanii odbywa się święto miłośników motoryzacji Motor Valley Fest (w tym roku odbędzie się 2-5 maja).
Promocja regionu Emilia-Romania w Ambasadzie Włoch
W ambasadzie włoskiej w Warszawie odbyła się promocja Regionu Emilia-Romania. Przybyłych na spotkanie gości powitał JE Luca Franchetti Pardo Ambasador Republiki Włoch w Polsce. Moderatorem spotkania był Stefano Zedde, a o walorach turystycznych regionu mówili Piero Cannas – Prezes Włoskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Asessor Andrea Corsini – Członek Rady ds. Turystyki regionu Emilia Romania, który opowiedział o bogatej letniej ofercie wakacyjnej na Wybrzeżu Adriatyku, kampanii promocyjnej dla rodzin, nowej infrastrukturze nabrzeży oraz o najważniejszych wydarzeniach i atrakcjach tego sezonu.
David Cassani, były świetny kolarz zawodowy, przewodniczący Rady Turystycznej Regionu Emilia-Romania mówił o wyścigu Tour de France, który po raz pierwszy odbędzie się we Włoszech! O Emilii-Romanii opowiadała także Agata Lang, kolarka szosowa, gość specjalny spotkania. Oczywiście nastąpiła również uroczysta wymiana koszulek.
Na koniec Cristina Catese – Prezes Włoskiej Federacji Kucharzy w Polsce – ze znawstwem opowiedziała o kuchni włoskiej regionu Emilia-Romania i zaprosiła do stołu z pysznymi regionalnymi przysmakami: lazanią, pierożkami tortellini, szynką parmeńską i parmezanem.
Polski rynek okazuje się bardzo obiecujący dla naszej turystyki, co potwierdzają również dane za 2023 r., które wskazują na wzrost noclegów z Polski o ponad 30% w porównaniu z rokiem poprzednim. Polacy najczęściej odwiedzają nas w okresie od maja do września, a ich ulubionymi miejscem jest Wybrzeże Adriatyckie oraz Bolonia – powiedział Andrea Corsini, Członek Rady ds. Turystyki regionu Emilia-Romania.
Nadmorskie promenady i plaże z certyfikatem zielonej i błękitnej flagi
Wybrzeże Adriatyku w Emilii-Romanii to aż 110 km szerokich, piaszczystych plaż z czystą wodą. Wiele z nich dostosowanych jest do zróżnicowanych wymagań turystów, a aż 9 plaż zostało uhonorowanych prestiżowym wyróżnieniem – błękitną flagą. To rodzaj certyfikatu – potwierdzenia czystości wody i plaży, o którym decyduje Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej, której celem jest promowanie ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich. Błękit na fladze pojawia się tam, gdzie warunki są wyjątkowo dobre i gdzie bez przeszkód można oddać się plażowaniu. Zielona flaga oznacza miejsca bezpieczne, idealne do pływania, z zachowaniem działań promujących ekologię. W Rimini znajdują się hotele 5* i w 4* oraz nowy transfer z lotniska prosto na plażę w Riccione o nazwie „Metro mare”. Powstały tu również nowoczesne wersje kempingów, czyli glampingi, takie jak Villagio del sole w Riccione i Rimini.
Atrakcje przez cały rok
Niezależnie od pory roku na odwiedzających Emilię-Romanię na dłuższy pobyt lub krótszy wypad oprócz uroków Wybrzeża Adriatyku czekają też malownicze miasta i miasteczka, parki naturalne, parki rozrywki oraz cały wachlarz możliwości uprawnia różnych sportów zarówno wodnych jak i lądowych. Kalendarz w Emilia-Romania wypełniony jest po brzegi większymi i mniejszymi wydarzeniami tematycznymi związanymi z tym, z czego słynie ten bogaty region: motoryzacją, sportem, kulturą, sztuką, historią, muzyką i doskonałym jedzeniem oraz winem. Emilia-Romania znana jest również ze swoich uzdrowisk termalnych oraz malowniczych szlaków trekkingowych i rowerowych.
Sławni i znani z Emilii-Romanii
Z regionu Emilia-Romania pochodzi również wielu znanych malarzy (Correggio, Guercino, Reni, Morandi), reżyserów (Fellini, Bertolucci, Antonioni), śpiewaków operowych (Luciano Pavarotti), kompozytorów operowych (Giuseppe Verdi), dyrygentów (Arturo Toscanini), pisarzy (Umberto Eco), kierowców wyścigowych i przedsiębiorców (Enzo Ferrari), naukowców (Guglielmo Marconi), projektantów mody (Giorgio Armani) czy sportowców (Alberto Tomba).
Zabytki UNESCO na wyciągnięcie ręki
Region szczyci się dziesięcioma historycznymi miastami o bogatej ofercie artystycznej: Piacenza, Parma, Reggio Emilia, Modena, Bolonia, Faenza, Ferrara, Forli-Cesena, Rawenna i Rimini. Trzy z nich (Rawenna, Modena i Ferrara) zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo, Bolonia ma status Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki, a Parma – w dziedzinie gastronomii.
Znajduje się tu 25 klubów golfowych, dwa parki narodowe,17 rezerwatów przyrody i 11 parków przygody dla miłośników gier terenowych, kolarstwa i obserwowania ptaków. W regionie jest 15 ośrodków narciarskich z trasami o imponującej łącznej długości 250 km.
Historyczny Tour de France
Najważniejszym w tym sezonie wydarzeniem sportowym będzie 111. edycja kolarskiego wyścigu Tour de France. Po raz pierwszy w 120-letniej historii historii wyścigu zawodnicy rozpoczną jazdę w Emilii-Romanii. We Włoszech rozegrane zostaną 3 etapy wyścigu:
• 29 czerwca z Florencji do Rimini, 206 km
• 30 czerwca z Cesenatico do Bolonii, 200 km
• 1 lipca z Piacenzy do Turynu, 225 km.
Na terenie Emilii-Romanii wyścig zawita do 38 miejscowości. Tak prestiżowa impreza generuje ogromny zasięg medialny, angażując ponad 200 stacji telewizyjnych z całego świata oraz 1,8 mln widzów na trasie między Toskanią, Emilią-Romanią i Piemontem. 1 i 2 czerwca przed wyścigiem odbędą się uroczystości zwane ,,Fete de Tour” na placach miast biorących udział w Tour de France. Więcej na temat Tour de France w Emilii-Romanii TUTAJ.
Włoskie wakacje przez cały rok
Każdego roku roku Emilię-Romanię odwiedza ponad 14 milionów turystów. Przekłada się to średnio na 46,1 mln noclegów rocznie. Region jest na drugim miejscu we Włoszech pod względem liczby obiektów hotelowych. Znajduje się ich tu 4080 z łączną liczbą łóżek – 1 160 723. Daje to na największą we Włoszech liczbę miejsc noclegowych – ok. 290 tys. w hotelach i 835 tys. w innych obiektach. Z Polski do regionu Emilia-Romania łatwo można dostać się samolotami z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Krakowa lub samochodem. Co roku region odwiedza ponad 14 milionów turystów z czego 26,5 % stanowią goście zagraniczni. Więcej informacji o regionie Emilia-Romania można znaleźć na stronach:
www.emiliaromagnaturismo.it/en
www.visitromagna.it/en
www.visitviaemilia.it
Zdjęcia: Grzegorz Micuła read&fly i materiały prasowe