Sąsiadujący z Górną Austrią region Południowe Czechy jest idealnym wyborem na wakacje, długi weekend lub jednodniową wycieczkę. Niezależnie od tego, ile czasu tu spędzisz, zawsze jest coś do odkrycia – zachęca Południowoczeskie Centrum Turystyki.
Nasi sąsiedzi tym razem zachęcali do odwiedzenia nieco mniej znanego, bardziej odległego od polskiej granicy zakątku kraju. Południowe Czechy prezentowały swą ofertę na konferencji prasowej 12 listopada w Warszawie.
Perły architektury i krajobrazu
Historyczne miasta regionu mają swój niepowtarzalny urok. Czy to średniowieczne uliczki husyckiego Taboru, renesansowa perła Prachatice, zamek w centrum Jindřichowa Hradeca, Trzeboń nad brzegiem stawu Świat czy Písek nad złotonośną rzeką Otavą. Południowe Czechy szczycą się bogactwem pałaców, zamków, wśród których jest 31 narodowych zabytków kultury. Dwa miejsca z regionu wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – to romantyczne centrum Czeskiego Krumlova i Holašovice, gdzie można podziwiać wiejską zabudowę w stylu wiejskiego baroku.
Jak zaznaczają Czesi, ich południowe tereny to jednak nie tylko historia. Region oferuje również wspaniałą przyrodę nietkniętą przez przemysł. Malownicze pofałdowane pola, góry i tworzone od średniowiecza stawy (słynie z nich region Trzebonia).
Park Narodowy Szumawa, trzy obszary chronionego krajobrazu i dwa rezerwaty biosfery UNESCO przyciągają turystów. Region jest idealny do aktywnego wypoczynku z 5720 km szlaków turystycznych i ponad 5000 km tras i ścieżek rowerowych. Rzeki i zapory cieszą się popularnością wśród żeglarzy i entuzjastów sportów wodnych. Dla tych, którzy pragną relaksu, istnieje wiele możliwości spędzenia czasu w spa i ośrodkach odnowy biologicznej.
Smakołyki i czeskie piwa
Lokalna kuchnia oferuje przysmaki takie jak specjały rybne, zupa grzybowa z koperkiem – „kulajda”, placki ziemniaczane – „cmunda” lub kluski z jagodami. A skoro jesteśmy w Czechach, nie możemy zapomnieć o piwie, które jest warzone w ponad 50 browarach i mikrobrowarach w całym regionie.
Oprócz naturalnego piękna i doznań kulinarnych, Czechy Południowe przygotowały również bogatą ofertę kulturalną. Teatry, koncerty, galerie, muzea, festiwale i festyny miejskie czekają na turystów.
Bogactwo muzeów
Ciekawym przeżyciem może być wizyta w Muzeum Środkowego Pootaví Strakonice, gdzie można podziwiać największą kolekcję dud w Europie i wyjątkową ekspozycję Zakonu Szpitalników Maltańskich. Muzeum Prachatice, znajdujące się na historycznym Złotym Szlaku, przedstawia fascynującą historię handlu „białym złotem” – solą – na drodze z Passau do Prachatic. Dla tych, którzy podróżują wzdłuż rzeki Otavy do Píseku, Muzeum Prachatickie jest świetnym przystankiem z ekspozycją żywych ryb z czeskich wód i historią „Gorączki złota”.
Ale oferta nie kończy się na muzeach – skansen archeologiczny Trocnov, przedstawiający życie średniowiecznej wioski na początku XV wieku, znajduje się na terenie Pomnika Jana Žižki z Trocnova i jest atrakcyjnym miejscem dla miłośników historii. Dzieła sztuki światowych mistrzów można zobaczyć w galerii Alšova jihočeská galerie w miejscowości Hluboká nad Vltavou, która współpracuje z renomowanymi galeriami, takimi jak Belvedere w Wiedniu.
Organizacje kulturalne Kraju południowoczeskiego to nie tylko muzea i galerie. Rodziny mogą uczestniczyć w koncertach Orkiestry Filharmonii Południowoczeskiej, odkrywać świat zwierząt w Południowoczeskim Zoo w miejscowości Hluboká nad Vltavou lub zagłębiać się w tajemnice wszechświata w Obserwatorium i Planetarium w Czeskich Budziejowicach.
Teatr południowoczeski – wysoka kultura od ponad 100 lat
Kulturalnym sercem Południowych Czech jest Teatr Południowoczeski – przekonują nasi sąsiedzi. Rozpoczął on właśnie swój 105 sezon. Jego dumą jest międzynarodowy zespół baletowy i operowy.
Teatr Południowoczeski przygotowuje się co roku na dwa sezony. Zimą wystawia spektakle na swoich scenach w Czeskich Budziejowicach, a latem na świeżym powietrzu w kultowym audytorium w barokowym ogrodzie zamku w Czeskim Krumlovie. Obrotowa widownia jest jedną z najczęściej odwiedzanych scen plenerowych w Czechach. Latem 2025 roku widzowie mogą spodziewać się hitów teatralnych, premier familijnych, a także perełek baletowych i operowych. Zespół baletowy zaprezentuje światowej sławy balet klasyczny „Śpiąca królewna“ do muzyki Piotra Czajkowskiego.
Podsumowując: jeśli nie wiesz gdzie jechać, Czesi zawsze Cię zaskoczą. Zwłaszcza południowi.
oprac.: Dariusz Rostkowski; fot: Jihočeská centrála cestovního ruchu