Strona główna » Południowy Tyrol: W gościnie u Czerwonego Koguta

Południowy Tyrol: W gościnie u Czerwonego Koguta

Grzegorz Micuła
7 minuty czytania

Słynący z malowniczej przyrody i pięknych krajobrazów Południowy Tyrol, przez cały rok przyciąga gości spragnionych spokoju i autentycznej lokalnej atmosfery.

Świąteczne spotkanie prasowe w warszawskiej restauracji „Oliva” zorganizowane przez globalną agencję PR MSL prowadziła Sonia Kaserer z Suedtiroler Baurenbund. Marka Roter Hahn / Gallo Rosso (Czerwony Kogut) zrzesza ponad 1600 gospodarstw wiejskich z Południowego Tyrolu we włoskich Alpach.

Wszystkie te obiekty agroturystyczne oznaczone są charakterystycznym znakiem Czerwonego Koguta. Stowarzyszenie prowadzi działalność w czterech segmentach: agroturystyka, wiejskie gospody i gospody u winiarzy, wyroby z Południowego Tyrolu, a także rzemiosło ludowe. Warto wybrać się do jednego z gospodarstw agroturystycznych Południowego Tyrolu, by poznać pełną ofertę tego regionu Włoch i zakosztować unikalnych smaków.

Agroturystyka w Południowym Tyrolu W gospodarstwach agroturystycznych Roter Hahn jesień i zima to czas na czerpanie korzyści z darów minionego lata. Okoliczności te sprzyjają także pielęgnowaniu lokalnych tradycji i rytuałów.
Goście stają się aktywnymi uczestnikami tutejszych zwyczajów. Mogą wziąć udział w warsztatach, gdzie z naturalnych, dostępnych w okolicy surowców i przy wykorzystaniu tradycyjnych technik, mogą przygotować zarówno zimowy kapelusz z owczej wełny, jak i ozdoby choinkowe z drewna, słomy i szyszek. Można poznać także dawne miejscowe tradycje, takie jak palenie kadzidła, które według wierzeń mają na celu odstraszanie złych duchów i oczyszczanie domowej atmosfery. Do tego lokalna muzyka, w blasku żywego ognia z trzaskającego kominka.

Nauka jazdy i przejażdżki po malowniczej okolicy Miłośnicy jazdy konnej mogą oddawać się swojej pasji podczas wakacji w gospodarstwie jeździeckim. Gospodarze chętnie opowiedzą o hodowli koni oraz ich roli w gospodarstwie, czy o przeszłości kiedy te zwierzęta były niezbędne do pracy na roli, pomagając przy uprawie pól i przenoszeniu ciężkich ładunków.
Niektóre gospodarstwa w Południowym Tyrolu nastawiły się całkowicie na wakacje w siodle. Początkujący mogą skorzystać z indywidualnych lekcji jazdy konnej. Do dyspozycji gości zawsze jest jeden z członków rodziny będący wyszkolonym instruktorem jazdy konnej. W prawie każdym gospodarstwie jeździeckim można spotkać haflingery. Te jasnobrązowe konie ze złotymi grzywami są wiernymi towarzyszami i stanowią część dziedzictwa kulturowego Południowego Tyrolu.
Nie ma też problemu jeśli masz czworonożnego przyjaciela i chcesz go zabrać na wakacje? W wielu gospodarstwach w Południowym Tyrolu zwierzęta domowe są mile widziane po wcześniejszym uzgodnieniu.

Gastronomiczna przygoda Atrakcją jest degustacja lokalnych, przygotowanych wspólnie przysmaków? Goście rozsmakować się mogą w tradycyjnych wypiekach, często z nadzieniem owocowym przygotowanym z własnych zbiorów. Można też poznać tradycyjne przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Oprócz owoców, w południowo tyrolskich specjałach nie brakuje też bakalii, miodu i ciasta drożdżowego. Uzupełnieniem kuchni są ziołowe herbaty, soki i syropy, a także napoje alkoholowe, w tym regionalne wina i piwa. Kwintesencją sezonu zimowego są świąteczne, drożdżowe, ciastka Zelten wypełnione bakaliami namaczanymi w grzanym winie.

Wędrówki po górach
Na pieszą wędrówkę po górach i dolinach, można wybrać się w towarzystwie gospodarza Roter Hahn po najciekawszych trasach i punktach widokowych w okolicy lub zasmakować prawdziwego gospodarskiego życia – podejrzeć prace w polu i sadzie, wziąć udział w zbiorach winogron czy dowiedzieć się więcej o procesie produkcji i dojrzewania wina na farmie winiarskiej. W okresie zbiorów i degustacji pierwszego wina w Południowym Tyrolu rozpoczyna się sezon Törggelen. To wyjątkowa okazja na spróbowanie „Sußer” – świeżego moszczu winogronowego, wędzonej szynki Speck z własnej wędzarni i pierwszych kasztanów pieczonych nad ogniskiem.

W chłodniejsze dni można zażyć kąpieli w wannie z sianem. Sianokąpiele są częścią lokalnej kultury i tradycji Południowego Tyrolu. Mają nie tylko właściwości relaksacyjne, ale również zdrowotne, m.in. dla skóry i układu oddechowego oraz przy łagodzeniu dolegliwości reumatycznych, bólu mięśni i stanów zapalnych. Siano jest specjalnie przygotowywane przez gospodarzy a w jego skład wchodzą m.in. zioła i kwiaty o właściwościach terapeutycznych. Uwalniające się podczas ciepłej kąpieli olejki eteryczne ułatwiają głęboki relaks i odprężenie.

Alpejski Adwent i Boże Narodzenie
Zima w tym regionie pełna jest niespodzianek. Święta Bożego Narodzenia i karnawał to czas dawnych obyczajów takich jak np. „Klöckeln” i „Egetmannumzug”. Przygotowania do Świąt zaczynają się kilka tygodni wcześniej – w Adwencie. Ulice i budynki zdobione są światełkami, a na rynkach pojawiają się jarmarki, wypełniając miasteczka zapachem grzańca (vin brule), jabłkowego strudla i świątecznymi melodiami.

W dolinie Sarntal przetrwał znany już w XVI w. zwyczaj „Klöckeln”. W dialekcie klöckeln oznacza tyle co pukać, stukać. Podczas trzech adwentowych czwartków grupy hałasujących przebierańców chodzą od domu do domu, śpiewając i zbierając datki.
Do szczególnie polecanych zimowych przysmaków należy chlebek z bakaliami (Zelten), strudel z jabłkami (Apfelstrudel) i ciasteczka (Linzer Augen, Mostkekse, Vanillekipferl). Wiele gospodyń chętnie dzieli się swoimi kulinarnymi umiejętnościami – jeśli chcemy podpatrzeć sekrety południowotyrolskiej kuchni, wystarczy, że dołączymy do wspólnej dekoracji pierników czy pieczenia świątecznych ciast.

Jarmarki
Na jarmarkach można dostać regionalne ciasta, miody czy wełniane swetry, ale także ręcznie rzeźbione produkty z drewna czy niezwykle popularne w okolicy szopki. Niektórzy gospodarze zajmują się rzemiosłem i na ich farmach gości, mają do dyspozycji warsztaty rękodzieła. Wśród dostępnych kursów znajduje się między innymi rzeźbienie w drewnie, przygotowywanie figurek z siana czy zdobienie obrusów.

Karnawałowe zwyczaje Jednym z karnawałowych zwyczajów jest „Egetmannumzug” (pochód Egetmanna) w Tramin. W osobliwej paradzie podążają przebierańcy – za postaciami ze zwierzęcymi, upiornymi maskami jedzie w weselnym powozie Egetmann Hansel, tytułowa postać orszaku.

W Prad w Stilfserjoch w Tłusty Czwartek obchodzony jest „Zusslrennen”. W trakcie pochodu przebierańcy „Zussln” w białych strojach z przyczepionymi kolorowymi kwiatami przeganiają odgłosami dzwonków zimowe demony.

Więcej informacji na www.roterhahn.pl i www.facebook.com/roterhahnpl/
fot: Grzegorz Micuła Read&Fly Magazine i materiały prasowe

You may also like

Zostaw komentarz