Jest region w sercu Polski, który łączy w sobie piękno natury, bogatą historię, lokalne tradycje i niezwykłą gościnność. Świętokrzyskie – centralnie położone między Warszawą a Krakowem, jest idealnym miejscem na weekendowy wypad, dłuższy wypoczynek, a także wyjazdy firmowe i spotkania biznesowe.
Świętokrzyskie to odpowiednie miejsce na organizację spotkań dla firm i organizacji, oferujące nie tylko inspirujące otoczenie, ale także komfortowe zaplecze logistyczne. Właśnie tutaj znajdziemy zarówno malownicze krajobrazy Gór Świętokrzyskich, jak i urokliwe miasteczka o wielowiekowej historii, a także skanseny i atrakcje, w których można się przenieść w czasie i zorganizować tematyczny event inspirowany historią, folkiem czy świętokrzyskimi czarownicami, w oddziałującym na wyobraźnię otoczeniu. Świętokrzyskie to region, który zaskakuje bogactwem atrakcji turystycznych, ale i spokojem, który pozwala na oderwanie się od codzienności. Oto siedem miejsc, wartych grzechu, które pokazują, że to właśnie w Świętokrzyskiem dzieje się magia.
1. Jaskinia Raj – podziemny cud natury
Nie bez powodu Jaskinia Raj jest jednym z najcenniejszych skarbów geologicznych Polski. Ta niewielka (trasa zwiedzania ma 240 metrów), ale zachwycająca na każdym kroku formacja krasowa kryje w sobie bogactwo stalaktytów, stalagmitów i form naciekowych, które przypominają bajkowe scenografie. Każda z tych form powstała w wyniku wielowiekowych procesów krasowych, podczas których woda rozpuszczała wapienne skały, tworząc fascynujące struktury. Wnętrze jaskini przypomina podziemny pałac pełen naturalnych dekoracji, które zachwycają różnorodnością kształtów i barw.
2. Sandomierz – rejs po Wiśle, winnice i krzemień pasiasty
Perła nad Wisłą, Sandomierz, zachwyca zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy poszukują niecodziennych doznań. Spacerując wąskimi uliczkami starówki, warto zatrzymać się przy galeriach z wyrobami z krzemienia pasiastego, słynnego sandomierskiego „kamienia optymizmu”. Po dniu zwiedzania najlepiej zrelaksować się podczas rejsu po Wiśle lub na degustacji lokalnych win w jednej z winnic w Górach Pieprzowych – jak choćby bajkowo położona Winnica Nadwiślańska – gdzie klimat i gleba sprzyjają uprawie intrygujących szczepów, a winiarze mają w sobie pasję do tworzenia niezwykłych trunków.
3. Warsztaty w Muzeum Śliwki w Szydłowie – słodka tradycja
Szydłów, znany jako polska stolica śliwki, oferuje niezapomniane warsztaty w lokalnym Muzeum Śliwki – Manufaktura Śliwki w Czekoladzie. Muzeum mieści się w Starym Ratuszu na Rynku w Szydłowie, w województwie świętokrzyskim, w otoczeniu ponad 2000 hektarów sadów śliwowych. Odwiedzający mogą na ekspozycji multimedialnej dowiedzieć się, jak tradycyjnie suszono owoce w specjalnych piecach oraz spróbować swoich sił w warsztatach i ręcznie przygotować własne śliwki w czekoladzie. Aromat śliwek unosi się wszędzie, a domowej roboty konfitury czy nalewki będą doskonałą pamiątką z podróży.
4. Pałac i browar w Kurozwękach – historia z nutką chmielu
W Kurozwękach przeszłość spotyka się z teraźniejszością w otoczeniu imponującego, pięknie odrestaurowanego pałacu i zabytkowego browaru. Zwiedzanie wnętrz rezydencji rodu Popielów to podróż przez wieki, podczas której można odkryć tajemnice dawnych właścicieli i historię obiektu. Ciekawym elementem jest hodowla żubrów, którą można zwiedzać… z przyczepki traktora. Na koniec warto zajrzeć do rodzinnego browaru, gdzie serwowane jest piwo warzone zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Połączenie historii i smaku sprawia, że to wyjątkowe na mapie Świętokrzyskiego miejsce zapada w pamięć na długo. W rezydencji organizowane są wesela, konferencje i eventy biznesowe.
5. Zielna Chata – powrót do natury
Ukryta w sercu Świętokrzyskich lasów Zielna Chata to idealne miejsce na ucieczkę od codziennego zgiełku. Przeszklony obiekt jest świetny na zorganizowanie eventu czy uroczystej kolacji w niespotykanym klimacie. Pełni pasji właściciele prowadzą warsztaty zielarskie, których uczestnicy uczą się rozpoznawać lokalne zioła i przygotowywać z nich lecznicze mikstury, spotkania ze świętokrzyską czarownicą, pokazy fechtunku i mroczne opowieści przy ognisku. Tak przekonująca atmosfera niesamowitości i magii jest możliwa do osiągnięcia tylko w Górach Świętokrzyskich.
6. Zamek w Chęcinach – strażnik Gór Świętokrzyskich
Zamek w Chęcinach, majestatycznie wznoszący się nad okolicą, to jeden z najważniejszych zabytków regionu. Wzniesiono go na szczycie skalistego wzgórza, na przełomie XIII i XIV wieku. Ta średniowieczna warownia zachwyca panoramą roztaczającą się z wież oraz bogatą historią. Warto odwiedzić go z przewodnikiem, by poznać wszystkie mroczne legendy. Obecnie zamek w Chęcinach jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków tego typu w Polsce. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. Poza klasycznym zwiedzaniem, w sezonie letnim możliwe jest nocne zwiedzanie Zamku w Chęcinach. Widowiskowe pokazy ognia zapierają dech w piersiach, a uczestników czaruje Biała Dama i przykuwają uwagę rycerskie pojedynki.
7. Muzeum Wsi Kieleckiej – podróż w czasie
Tokarnia to miejsce, gdzie czas wydaje się stać w miejscu. Muzeum Wsi Kieleckiej przenosi odwiedzających na XIX-wieczną kielecczyznę, pokazując, jak wyglądało życie codzienne w małych wioskach. Drewniane chaty, wiatraki i warsztaty rzemieślnicze sprowadzone z całego regionu, pozwalają poczuć autentyczną atmosferę dawnej wsi. Bo faktycznie, wydaje się, jakby świat zatrzymał się tu w XIX i na początku XX wieku. Krajobraz jest realistyczny do tego stopnia, że zauroczył scenarzystów najnowszego filmu z serii „Sami Swoi”, który został nakręcony w Tokarni. By poczuć się jak w dawnych czasach, w Tokarni można przenocować w tradycyjnych Czworakach. Jest tu także duża sala do organizacji eventów, a tradycyjna kuchnia serwowana w tutejszej restauracji, jest wyśmienita i wywodzi się z lokalnych produktów. Park etnograficzny w Tokarni to doskonałe miejsce na organizację wesel w folkowym stylu, imprez integracyjnych i warsztatów dla młodzieży w tematyce polskiej wsi.
Region Świętokrzyski jest atrakcyjną destynacją dla organizacji konferencji, kongresów, targów i wszelkich wydarzeń związanych z działalnością sektora MICE. Te działania promuje i koordynuje Świętokrzyskie Convention Bureau, które wspiera turystykę biznesową, bazując na niepowtarzalnych zasobach Gór Świętokrzyskich – historii, tradycji, legendach, niepowtarzalnych miejscach i ludziach z pasją.