Strona główna » Austriackie lato pełne atrakcji

Austriackie lato pełne atrakcji

Grzegorz Micuła
6 minuty czytania

Austria kojarzy się przede wszystkim z szusowaniem na nartach po ośnieżonych alpejskich stokach i lodowcach, ale kraj ten to także wspaniałe miejsce letniego wypoczynku!


15 maja na konferencji prasowej w warszawskiej restauracji “Klonn” Narodowe Biuro Promocji Austrii przedstawiło oficjalne hasło reklamowe nadchodzącego sezonu letniego. Lebensgefühl to w wolnym tłumaczeniu „radość życia”.


Po wysłuchaniu informacji o austriackiej turystyce dowiedzieliśmy się, że turystyka w Austrii praktycznie wróciła do poziomu sprzed pandemii. W 2023 roku odnotowano w Austrii prawie 151 mln noclegów, (wzrost o 10,4 proc. w stosunku do roku 2022). Do Austrii przyjechało w sumie 45,2 mln. turystów co oznacza wzrost o +13,6 proc. w porównaniu z rokiem 2022. Polska znalazła się na 8. miejscu w tym rankingu z 758,3 tys. (wzrost o 32,6 proc.) przyjazdów i niemal 2,5 mln noclegów w 2023 roku.

Rekordowe lato
Jeszcze lepiej przedstawiają się dane dotyczące letniego wypoczynku. W sezonie letnim odnotowano 80,9 mln noclegów, co jest najwyższym wynikiem od początku prowadzenia statystyk. To był również rekordowy sezon pod względem liczby noclegów turystów z Polski – odnotowano 1 067 100 noclegów, co oznacza wzrost o 13,6 proc. w stosunku do sezonu letniego 2022 roku i o 34,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku.

„Jesteśmy optymistami przed nadchodzącym sezonem, ponieważ wyniki zimowe pierwszego kwartału też były wyższe niż w poprzednim roku” – powiedział Robert Gröblacher, szef Narodowego Biura Promocji Austrii w Warszawie.


Austria oferuje wiele atrakcji zarówno dla rodzin, miłośników zwiedzania oraz aktywnego wypoczynku. W tym roku turyści mogą trafić na między innymi na następujące wydarzenia: 18 lipca – 31 sierpnia w Salzburgu, mieście Mozarta odbędzie się Festiwal Salzburski, należący – do najważniejszych festiwali sztuk widowiskowych na świecie, kiedy “całe miasto jest sceną”. 1 września w Kaprun – Zell am See startuje Ironman a od 5 do 22 września: odbędą się Dni Kuchni Alpejsko – Adriatyckiej w Karyntii.


Austria latem to nie tylko wspaniałe Alpy, ale także majestatyczne kościoły i klasztory, rozległe place i piękne pałace i zamki oraz wspaniałe wydarzenia kulturalne.

Salzburg to jedno z najpiękniejszych barokowych miast świata. Wybitna architektura sięga czasów wielowiekowego panowania książąt arcybiskupów. Bogactwa zgromadzone dzięki soli, rudom metali i kamieniom szlachetnym zamienili oni we wspaniałą architekturę i tak zapoczątkowali przemianę zwykłego miasta w miasto muzyki, sztuki i kultury. w Salzburgu spacer tematyczny „Miejskie wędrówki: Mozart“ prowadzi do najważniejszych miejsc związanych z jego życiem i dorobkiem tego genialnego muzyka.
Schladming-Dachstein, gdzie góry i doliny malują fantastyczną scenerię, to doskonała arena dla aktywności w plenerze, wędrówek i chwil odprężenia w otoczeniu przyrody.
W Styrii, zielonym sercu Austrii, lato oferuje mnogość atrakcji, pośród majestatycznych szczytów gór. Rozległa sieć szlaków pieszych i tras rowerowych prowadzi do turystycznych perełek regionu a liczne schroniska i restauracje kuszą chwilą odpoczynku i zachęcają do zapoznania się z niepowtarzalną styryjską kuchnią. Schladming-Dachstein, gdzie znajduje się 300 górskich jezior, 100 wodospadów i rozliczne źródła, należy do najbogatszych w wodę regionów Austrii, dlatego bywa też zwany „doliną tysiąca źródeł”.
W Karyntii gdzie można cieszyć się jednocześnie zaletami miasta Klagenfurtu i malowniczego jeziora Wörthersee, znajdziemy mnóstwo ścieżek rowerowych wzdłuż rzek i jezior. Po zwiedzeniu renesansowego centrum miasta o południowym charakterze można wybrać się na wycieczkę najsłynniejszą ścieżką rowerową na południu Austrii – Drauradweg wzdłuż rzeki Drawy. Nawiasem mówiąc, urlopowicze nie muszą koniecznie zabierać ze sobą własnego roweru, ponieważ ogólnodostępna sieć wypożyczalni rowerów nextbike oferuje rowery przez całą dobę za pośrednictwem aplikacji, infolinii lub BikeComputer na prawie 50 stacjach z 270 rowerami.

Großglockner Hochalpenstraße uchodzi za jedną z najpiękniejszych tras widokowych na świecie! Na odcinku 48 km prowadzi w sam środek Parku Narodowego Wysokich Taurów. Aż na najwyższą górę Austrii – Großglockner. Z góry Edelweiß-Spitze (2571 m n.p.m.),roztacza się zapierający dech w piersiach widok na 30 trzytysięczników. Podczas wycieczki na Großglockner Hochalpenstraße przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć „high five”, czyli: koziorożca, orła przedniego, świstaka, motyla niepylaka apollo i trzmiela alpejskiego. Jest to pięć fantastycznych zwierząt, które żyją na wysokogórskich terenach rozciągających się wzdłuż Großglockner Hochalpenstraße. Nawet podczas krótkich wycieczek można zaobserwować świstaki, niekiedy też kozice, koziorożce czy orły.

Wędrówki po parkach narodowych Austrii
Jedną z atrakcji austriackiego lata są wycieczki tematyczne. po chronionych obszarach naturalnych Parków Narodowych www.nationalparksaustria.at
Austria ma na swoim obszarze sześć parków narodowych: Park Narodowy Jezioro Nezyderskie – Seewinkel i Park Narodowy Łęgów Naddunajskich na wschodzie kraju, Park Narodowy Doliny Dyi na północy Dolnej Austrii oraz górzyste parki narodowe Gesäuse, Alp Wapiennych i Wysokich Taurów.

Zrównoważony rozwój austriackiej turystyki
Turystyka w Austrii wcześnie zaczęła swą transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju. Przykładem jest coraz powszechniejsze używanie regionalnych produktów w gastronomii czy atrakcyjne oferty zrównoważonej mobilności. A w austriackich ośrodkach narciarskich 90% energii potrzebnej do zasilania systemów sztucznego naśnieżania, które zapewniają jak najlepsze warunki narciarskie, pochodzi z odnawialnych źródeł.
W porównaniu do innych krajów świata w dziedzinie zrównoważonej turystyki Austria zajmuje czołowe pozycje. W rankingu najbardziej ekologicznych krajów turystycznych – Sustainable Travel Index opracowanym przez Euromonitor – Austria znacząco awansowała i zajmuje obecnie trzecie miejsce na świecie – spośród 99 badanych krajów.

Zdjęcia: materiały prasowe

You may also like

Zostaw komentarz