Strona główna » Madera: wyspa wiecznej wiosny

Madera: wyspa wiecznej wiosny

Grzegorz Micuła
6 minuty czytania

Już sama nazwa Madera brzmi jak wino o niezapomnianym smaku i bukiecie. Ta należąca do Portugalii, atlantycka wyspa oddalona o tysiąc kilometrów od Lizbony, fascynuje unikalną roślinnością i wspaniałym, ciepłym klimatem.

Madera jest jednym wielkim pełnym kwiatów ogrodem, kwitnącym przez cały rok. Ogrodów i parków jest tu zresztą mnóstwo. Warto odwiedzić zwłaszcza wspaniały ogród botaniczny w stolicy wyspy Funchal słynny z egzotycznych orchidei, azalii, strelicji, krzewów koralowych, palm i kaktusów.

Dzięki stałej temperaturze 16-22 stopnie Celsjusza Madera jest zielonym, rajem. Uformowana z wulkanicznej lawy ma żyzną ziemię na której w łagodnym i wilgotnym klimacie wyrastają piękne kwiaty – magnolie, kamelie, storczyki, hibiskusy, oleandry, bugenville i strelicje królewskie. Rosną tu banany, papaje, daktylowce, kasztany jadalne i winna latorośl z której powstaje znakomite wino – madera. Nie ma tu masowej turystyki jak na sąsiednich Wyspach Kanaryjskich, pobyt na Maderze jest droższy ale bardziej ekskluzywny.

Stolica Madery Funchal – to jedyne większe miasto na wyspie. Trzeba zobaczyć Sé – miejscową katedrę z 1514 roku, z intarsjowanym stropem i wspaniałymi stallami ozdobionymi złoconymi figurami świętych w XVI-wiecznych strojach. W Pałacu Biskupim mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej z kolekcją obrazów mistrzów niderlandzkich, rzeźb, ornatów i iluminowanych ksiąg oraz gotycki krzyż procesyjny króla Manuela I. Polecam wizytę w rezydencji Quinta das Cruzes ze wspaniałymi wnętrzami w stylu z epoki i lapidarium w ogrodzie. Nie powinno się pominąć Ogrodu Botanicznego z pięknymi kwiatami i roślinnością z całego świata, oraz Adegas de São Francisco, gdzie w dawnym klasztorze franciszkanów stoją beczki z winem madera i odbywa się degustacja. Warto wybrać się na niezwykle barwny miejscowy bazar – Mercado dos Lavradores, gdzie rolnicy, rybacy i rzemieślnicy z całej wyspy oferują swoje produkty.

Na pobliskie wzgórze Monte (czyli Góra) można wjechać kolejką. Jest tu kościół Nossa Senhora do Monte, największe sanktuarium Madery z figurką patronki wyspy, Madonny z Monte. W kościele pochowany jest Karol Habsburg, ostatni cesarz Austro-Węgier. Obowiązkową atrakcją jest zjazd drewnianymi saniami z Monte po śliskiej bazaltowej drodze do Funchal. Levadas to budowane przez stulecia kanały dostarczające wodę z północy wyspy na suche południe. Ścieżkami wzdłuż levadas wędruje się do niedostępnych zwykłymi drogami zakątków Madery.

Maderskie polonica. Miejscowe legendy wspominają o polskim królu Władysławie Jagiellończyku, który ponoć nie zginął w bitwie pod Warną tylko w wiele lat później w katastrofie morskiej u brzegów wyspy. Mieszkał w miejscowości Madalena do Mar, a jego portret oglądałem w Muzeum Sztuki Sakralnej w Funchal. W stolicy wyspy jest także willa Quinta Bettencourt, gdzie na przełomie 1930 i 1931 roku wypoczywał marszałek Józef Piłsudski. Mimo iż jest własnością prywatną sympatyczni właściciele chętnie pokazują ją turystom z Polski.

Porto Moniz – do tego miasteczka oddalonego od Funchal o 75 km dociera się po kilkugodzinnej jeździe stromymi górskimi drogami. Główną atrakcją są tu naturalne skalne sadzawki wypełnione nagrzaną słońcem woda morską zasilane rozbryzgami fal bijącymi o pobliskie strome skały w których można zażyć kąpieli oraz znana restauracja rybna „Cachalote”. Do sąsiedniego São Vicente prowadzi malownicza droga wykuta w stromych skałach nad oceanem. Jest tu interesujący kościół z misternie wyrzeźbionym i bogato złoconym ołtarzem głównym. Wokół są spokojne uliczki z butikami i ciastkarniami, gdzie można spróbować miejscowy specjał – bolo de mel (ciastko miodowe).

Trójkątne domy z Santany (zdjęcie otwierające), to najsłynniejsze budynki na wyspie. Dla właścicieli są schronieniem przed deszczem i miejscem do spania, poza tym życie toczy się na powietrzu. Okna i drzwi malowane są na czerwono, żółto lub niebiesko.

Porto Santo to sąsiednia wyspa ze wspaniałą piaszczystą plażą, gdzie można uprawiać wszelkie rodzaje sportów wodnych. Z Maderą ma połączenie promowe i lotnicze. Jedynym zabytkiem jest kamienny dom Krzysztofa Kolumba (Casa de Colombo), gdzie ponoć mieszkał w 1478 roku, kiedy odwiedził ówczesnego gubernatora Bartolomea Perestrelo i poślubił jego córkę Filipę. Można tu obejrzeć ciekawe mapy, obrazy i ryciny związane z odkrywcą Ameryki.

Leżakujące beczki madery

Info:

Samolot: WizzAir, TAP

Wiza: nie jest wymagana

Waluta: euro (EUR); 1 EUR – ok. 4,7 PLN

Kiedy jechać: Przez cały rok

Przysmaki: bolo de mel (ciastko miodowe) – robione z melasy i owoców, peixe espada (pałasz) – smaczna ryba głębokowodna, ginija – likier czereśniowy, madera – wino deserowe.

Co, gdzie, kiedy:

IV/V – Festiwal Kwiatów z paradą wozów, Funchal

pocz. VIII – Wyścig Samochodowy Madery, Funchal

15 VIII – pielgrzymka do sanktuarium Nossa Senhora do Monte

IX – Festiwal Wina, Funchal

Informacja w Polsce: Biuro ICEP, ul. Ateńska 37, Warszawa, tel. +48 22 617 43 40, www.turismodeportugal.pt, www.visitportugal.com

Pamiątki: Butelka madery oraz hafty i koronki a także wyroby z lnu lub coś z wikliny. Ceny są przystępne.

Fot: Grzegorz Micuła/Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz