Pałac Komierowo jest jednym z obiektów gdzie tego lata odbywają się koncerty w ramach Festiwalu CHOPIN en VACANCES 2023 we dworach i krajobrazach Polski oraz ciekawe wystawy plastyczne.
Komierowo nazywane też Perłą Krainy, niewielkiego regionu na pograniczu Kujaw i Pomorza to rodzinne gniazdo Komierowskich herbu Pomian od… ponad tysiąca lat! Według rodzinnej tradycji ich protoplasta, Sobiesław Bossuta, przybył do Polski w orszaku czeskiej księżniczki Dobrawy, na dwór księcia Mieszka I, i za wierną służbę nowemu panu, został obdarowany dobrami Włościbórz i Komierowo.
Przez stulecia Komierowscy wienie służyli ojczyźnie. Po wielu latach burzliwej historii i przeciwności losu, zagrabiony uprzednio rodzinny majątek, odkupił od państwa Piotr Komierowski i wraz z córką Agnieszką wyremontował zrujnowany pałac w którym teraz mieści się luksusowy butikowy hotel. Zarówno sam pałac jak i otaczający go 15 hektarowy park są miejscem wielu ciekawych wydarzeń artystycznych.
Polscy plastycy w Ameryce
Jeszcze tylko do 20 sierpnia w pałacu będzie można obejrzeć wystawę ilustratorów polskiego pochodzenia pracujących w Stanach Zjednoczonych AP. Prezentowane na wystawie prace pochodzące ze zbiorów Krzysztofa i Miłosza Kaniewskich, to oryginalne okładki magazynów i książek projektów: Władysława Teodora Bendy, Andrzeja Czeczota, Witolda Gordona, Maurice’a Bernarda Sendaka i oraz litografie Artura Szyka. Ta ciekawa wystawa ma na celu przedstawienie tych mało znanych u nas artystów, oraz przybliżenie ich twórczość rodakom w kraju.
Krótkie informację o prezentowanych artystach i ich twórczości:
Władysław Teodor Benda (1873 – 1948) – polski malarz, ilustrator i projektant. Rysunku uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Wiedniu. W roku 1899 roku wyemigrował do USA. Wykonał dziesiątki ilustracji dla tak znanych magazynów jak Life, Vanity Fair, Hearst’s International, Cosmopolitan, Liberty, Redbook, Colliers, McCall’s, Ladies Home Journal, Good Housekeeping, Theatre Magazine, The Shrine Magazine, The Saturday Evening Post oraz Vogue. Benda był dumny ze swoich polskich korzeni i współpracował z polonijnymi organizacjami w USA, m.in. z Fundacją Kościuszkowską. W swoich ilustracjach posługiwał się kombinacją ołówka, tuszu, węgla oraz pasteli. Oprócz malarstwa zajmował się także tworzeniem masek z papier mâché, wykorzystywanych w spektaklach teatralnych.
Andrzej Czeczot (1933 – 2012) – grafik i twórca filmów animowanych. Najbardziej znany jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych, ważnym obszarem jego twórczości było również projektowanie grafiki użytkowej (plakaty, afisze, okładki i ilustracje książkowe). Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Internowany w czasie stanu wojennego. W latach 1982 -1997 mieszkał i pracował w USA. Zadebiutował w tygodniku „Szpilki” w 1956. W PRL-u publikował rysunki w wielu tytułach; współpracował z niemieckim magazynem “Pardonem” i amerykańskim “The New Yorker”.
W czasie emigracji jego rysunki zamieszczały także The New York Times i The Wall Street Journal. Publikował w „Polityce” i „Nie”. W 2002 zrealizował pełnometrażowy film animowany “Eden”.
Witold Gordon (1885 – 1968) – polski malarz tworzący w Stanach Zjednoczonych. Malarstwa uczył się w paryskiej Ecole des Beaux-Arts. Później wyjechał do Nowego Jorku, gdzie w 1932 zrealizował dwa malowidła ścienne w Radio City Music Hall. Ilustrował książki, był też autorem plakatu na Igrzyska Olimpijskie w Lake Placid. W 1939 stworzył malowidło wielkości 6000 stóp na budynku New York World’s Fair, praca ta była wielokrotnie reprodukowana na plakatach i pocztówkach.
Maurice Bernard Sendak (1928 – 2012) – syn polskich emigrantów, amerykański pisarz, autor i ilustrator literatury dziecięcej. Gdy miał 12 lat, po obejrzeniu filmu Fantasia Walta Disneya postanowił zostać ilustratorem. Większość lat pięćdziesiątych spędził na ilustrowaniu książek dla dzieci napisanych przez innych, zanim zaczął pisać własne.
Artur Szyk (1894 – 1951) – artysta grafik, ilustrator książek, scenograf, karykaturzysta. Urodził się pod zaborem rosyjskim w rodzinie żydowskiej, sam zawsze uważał się zarówno za Żyda, jak i Polaka. Jako grafik i ilustrator zyskał uznanie w okresie międzywojennym – jego prace były wystawiane i publikowane nie tylko w Polsce, lecz również Francji, Wielkiej Brytanii i USA.
Popularność przyniosły mu karykatury wojenne, w których ukazywał przywódców państw Osi – Hitlera, Mussoliniego i Hirohito. Po wojnie nadal angażował się politycznie, popierając utworzenie państwa izraelskiego. Twórczość Szyka w przeciwieństwie do prac większości karykaturzystów, wyróżnia się bogatą kolorystyką i dbałością o szczegóły.
Artystyczny weekend
W dniach 26-27 sierpnia właściciele zapraszają na Artystyczny Weekend w Pałacu Komierowo. 26 sierpnia o godzinie 16:00 odbędzie wernisaż malarza Jarosława Lewera przy muzycznym akompaniamencie w formie pianistycznego recitalu Ewy Kaczmarek-Lewera.
27 sierpnia o godzinie 15:00 zacznie się koncert plenerowy kwartetu smyczkowego ArtON, który przypomni klimaty muzyczne XVIII i XIX-wiecznego Wiednia urozmaicone współczesnymi popularnymi melodiami filmowymi.
Więcej na: palackomierowo.com
fot: Grzegorz Micuła / Read&Fly Magazine, mat. prasowe