Strona główna » Nagrody Osobowość Polonijna Roku przyznane po raz czwarty

Nagrody Osobowość Polonijna Roku przyznane po raz czwarty

Marcin Szymański
4 minuty czytania

W Parlamencie Dolnej Saksonii w Hanowerze odbyła się IV Gala Osobowość Polonijna Roku. Uroczyste wydarzenie, które zgromadziło przedstawicieli Polonii z różnych zakątków świata.

Wśród gości, przedstawicieli Polonii, laureatów konkursu i zaproszonych gości, znalazły się ważne osobistości, takie jak Prezydent Parlamentu Dolnej Saksonii Hanna Naber, Senator RP Halina Bieda, Senator RP Wojciech Ziemniak, Poseł na Sejm RP Marek Rząsa oraz Konsul Generalny RP w Hamburgu Paweł Jaworski. Podczas gali uhonorowano osoby, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do rozwoju polskości za granicą. Nie zabrakło występów artystycznych, m.in. zespołu Polonia e.V. Hannover, którym kieruje Aldona Głowacka.

Oficjalne wyniki głosowania kapituły zostały ogłoszone podczas Gali w Hanowerze 28 września 2024, które odbyło się w Zamku Królewskim, siedzibie Parlamentu Dolnej Saksonii. Statuetki Osobowość Polonijna Roku 2024 ex aequo otrzymali:

Marek Soroczyński z Bułgarii
David Jurevič z Litwy
Jurek Uske z Niemiec
Michał Kochański z Niemiec

Kapituła przyznała też Wyróżnienia, w tym jedno wyróżnienie publiczności:

Monika Vigo z Francji – wyróżnienie publiczności
Małgorzata Firlit ze Szkocji
Marcin Rudzki z UK
Krzysztof Sagan że Szkocji
Jacek Jaszczyk z Irlandii
Anna Mróz z Niemiec
Teresa Sygnarek że Szwecji
Ludmiła Mitula z Teksasu
Katarzyna Lorenc z Niemiec
Zofia Mucha z Włoch

Celem konkursu jest wyróżnienie i uhonorowanie Polaków działających na rzecz Polonii i Polski poza granicami kraju. A także promowanie dobrego imienia Polonii i budowanie pozytywnego wizerunku Polaków w społecznościach lokalnych na całym świecie. Wyróżnienia są przyznawane osobom, które swoją działalnością społeczną, kulturalną, edukacyjną lub charytatywną wspierają integrację Polonii i promują polską kulturę, tradycję i historię. Kandydatem do nagrody może zostać każdy kto w znaczący sposób wyróżnia się pracą na rzecz Polonii i dobrego imienia Polski.

Organizatorami konkursu są Bożena Krasoń oraz Urszula Golda z Międzynarodowego Stowarzyszenia Polonijnego. Konkurs ma charakter otwarty i bezpłatny, a zgłoszenia mogą pochodzić od Polaków z całego świata. W pierwszym etapie kandydaci przesyłają swoje zgłoszenia, które są publikowane na stronie konkursu. Następnie Kapituła Konkursu, złożona z wybitnych przedstawicieli Polonii oraz członków Sejmu i Senatu RP, wybiera zwycięzców na podstawie ich działalności i zasług.

O przyznaniu statuetek i wyróżnień decyduje Kapituła Konkursu, w której skład wchodzą:

• Ewa Trzcińska – przewodnicząca Kapituły – dziennikarka, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI

• Magdalena Pinkwart – dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza

• Urszula Stefańska Andreini – przewodnicząca Związku Polaków we Włoszech

• Aleksandra Seghi – redaktor portalu Polacy we Włoszech

• Dr Adrianna Tomczak – Doktor nauk społecznych, specjalistka ds. marketingu i komunikacji, wiceprzewodnicząca Landowego Stowarzyszenia Organizacji Polonijnych w NRW, redaktorka naczelna portalu „Forum Polonicum”. Prelegentka i działaczka polonijna

• Wojciech Ziemniak – wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Emigracji w Senacie RP

• Jacek Harasimowicz – radca prawny Kancelaria Prawa Polonii

• Halina Bieda – członek Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji, członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności za Granicą, członek Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Read&Fly Magazine jest patronem medialnym wydarzenia.

fot: Osobowość Polonijna Roku

You may also like

Zostaw komentarz