Cypr od lat jest jednym z ulubionych miejsc urlopowych turystów z Polski. Niezależnie od pory roku wyspa daje możliwości beztroskiego i pełnego wrażeń wypoczynku. Atrakcji i interesujących miejsc na pewno nie zabraknie – przekonywali polskich touroperatorów przedstawiciele cypryjskiej turystyki podczas spotkania w hotelu Marriott w Warszawie.
Inspirujące spotkania w Warszawie i Krakowie
Wyspa i jej regiony, hotele oraz atrakcje zostały zaprezentowane podczas Warsztatów Cypryjskich, zorganizowanych pod koniec listopada w Warszawie i Krakowie przez przedstawicielstwo Narodowej Organizacji Turystycznej Cyprus Tourism Poland i Ministerstwo Turystyki Cypru. W rozmowach dwustronnych z pracownikami polskich biur podróży wzięło udział ponad 40 przedstawicieli regionalnych instytucji odpowiedzialnych za promocję turystyki, cypryjskich biur podróży, organizatorów turystyki biznesowej, hotelarzy, a także reprezentanci cypryjskiego Ministerstwa Turystyki. Polscy touroperatorzy na spotkaniu z Cypryjczykami szukali ofert nowych partnerów hotelowych oraz lokalnych organizatorów, a także inspiracji w regionach na Wyspie Afrodyty. Wielu z nich nawiązało nowe kontakty biznesowe.
Po rozmowach B2B reprezentantów branży turystycznej obu krajów odbyła się oficjalna prezentacja cypryjskiej oferty turystycznej. Przedstawiła ją Barbara Horowska-Kowalska z Narodowej Organizacji Turystycznej Cyprus Tourism Poland. Głos zabrał również Doros Georgiades, szef wydziału ds. współpracy międzynarodowej w cypryjskim Ministerstwie Turystyki. Warsztaty zakończyły się uroczystym lunchem ze specjałami kuchni cypryjskiej.
Cypr – przyjazny i dostępny dla Polaków
Podróż lotnicza z Polski na Cypr trwa nieco ponad 3 godziny. Bezpośrednie loty odbywają się aż z sześciu polskich portów lotniczych: Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Gdańska i Poznania, do dwu międzynarodowych portów lotniczych na Cyprze: Larnaki i Pafos. Cypr jest rajem wakacyjnym także poza wysokim sezonem turystycznym. Średnie temperatury powietrza w styczniu to 9 do 16 °C w styczniu oraz 22 do 33 ºC w lipcu i sierpniu. Cypryjskie regiony: Pafos, Nikozja, Limassol, Larnaka, a także atrakcyjna dla miłośników beztroskiego wypoczynku Aya Napa-Protaras, czy bogate kulturowo Góry Troodos, kryją niezwykłe atrakcje dla każdego turysty. Poza popularnym plażowaniem warto na Cyprze poznać kulturę tradycyjnych cypryjskich wiosek a także zapoznać się ze szlakiem win, ze słynną „narodową” Commandarią – cypryjskim słodkim i esencjonalnym winem deserowym, którego historia sięga czasów Krzyżowców. Liczne plaże na wyspie mają status „Błękitnej flagi”, oznaczający najwyższą czystość piasku i wody. Mniej znaną, ale wartą zobaczenia atrakcją są „Wioski Bożonarodzeniowe” z jarmarkami, które rozpoczynają się w listopadzie i potrwają nawet do połowy stycznia przyszłego roku.
Polscy turyści stali się w ostatnim czasie ważnymi klientami dla cypryjskiej turystyki. W 2021 Cypr odwiedziło około 100 tys. turystów z Polski, a w 2022, tylko w okresie od stycznia do października, liczba ta przekroczyła 163 tys. Polska jest obecnie dla Cypru 4 rynkiem przyjazdowym po Wielkiej Brytanii, Izraelu i Niemczech. Na popularność Wyspy Afrodyty wśród Polaków wpływa kilka czynników. Z Polski dostępnych jest w atrakcyjnych cenach wiele połączeń lotniczych realizowanych przez tanich przewoźników, takich jak Wizz Air czy Ryanair, a w sezonie także połączeń czarterowych. Wyspa jest dla Polaków przystępna cenowo i przyjazna kulturowo. A cypryjska kuchnia, smaczna, różnorodna i oparta na lokalnych składnikach, nie ma sobie równych w basenie Morza Śródziemnego. Oferta wypoczynku i aktywności na Cyprze nie ogranicza się tylko do plażowania, a wyspa jest coraz częściej postrzegana jako miejsce całorocznego wypoczynku, pełne ciekawych, wielowiekowych zabytków i nowoczesnych atrakcji.
fot: Magdalena Pinkwart/Read&Fly Magazine